Materialen met mogelij io uit Beoordeling natuurfoto's donderdag 5 januari 2012 OP PAD VRIJDAG 6 JANUARI Noordgouwe Gezamenlijke nieuwjaarsreceptie dorpsraad en Stichting Driekoningenkerk. Dorpshuis, 18.30 uur. Renesse Kerstboomverbranding met vooraf gaand lampionoptocht vanaf het dorps huis m.m.v. Luctor et Emergo, Transferium, 19.00 uur. Scharendijke Kerstboomverbranding en lampionop tocht. Vanaf verenigingsgebouw aan Platteweg, 19.00 uur. Terneuzen Kijkmiddag en Veiling Zeelandboeken, Bibliotheek, 15.00 - 18.00 uur (inzage) en veiling vanaf 19.00 uur. Zierikzee Kerstboomverbranding en lampion/lawaaioptocht. Parkeerterrein bij Lidl, 19.00 uur. ZATERDAG 7 JANUARI Rurgh-Haamstede Nieuwjaarsbijeenkomst ouderenbond Anbo. Met optreden Endrik en Jannekee. Dorpshuis De Schutse, 13.30 uur. Kerstboomverbranding. Muzikale onm- lijsting door muziekvereniging Witte van Haemstede. Veld aan Vlasakkers, 19.00 uur. Dreischor Nieuwjaarsreceptie. Dorpshuis, 19.30 uur. ZONDAG 8 JANUARI Hulst Circus Reinardi. Den Dullaert, 14.30 uur VlSssingen Spaans-Nederlandse kerkdienst en vie ring van de dag Drie Koningen. Gratis toe gang. Lieve Vrouwekerk, Singel 106, 13.00 uur. MAANDAG 9 JANUARI Kerkwerve Nieuwjaarsreceptie. Met optreden End- rik en Jannekee. Servicecentrum 't Zuudende, 20 uur. Zierikzee Vergadering commissie Openbare Ruimte. Burgerzaal gemeentehuis, 19.30 uur. DINSDAG 10 JANUARI Middelburg SLAZ-avond met Nico Dijkshoorn. Zeeuwse Bibliotheek, 19.00 uur Het Museon in Den Haag houdt traditiegetrouw in januari en februari bijeen komsten onder de naam Museon Wildlife Photo Community. Daarin staat natuurfotografie door het pu bliek centraal. Verder tonen ook professionele natuurfotografen hun werk. Die bijeenkomsten wor den dit keer gehouen op de zonda gen 15 januari en 19 februari. Fotografieliefhebbers kunnen hun eigen natuurfoto's aan het kritisch oordeel van een vakkundig panel onderwerpen, maar het is zeker, ook mogelijk de middagen als toe schouwer bij te wonen. Natuurfotograaf Peter Muller, be spreekt voor de pauze, samen met Museon conservator en bioloog Ar no van Berge Henegouwen, een keuze uit de ingezonden foto's. Bo vendien kiest het panel hier de bes te foto uit. In dit panelgesprek, dat per datum versterkt wordt met tweeprofessionele natuurfotogra fen, krijgt het publiek tips, advie zen en inspiratie aangereikt om het fotowerk te verbeteren. Op zondagmiddag 15 januari wordt het panel met Peter Muller en Arno van Berge Henegouwen aangevuld met de natuurfotogra fen Marsel van Oosten en National Geographic fotograaf Bernd Rit schel, alle fotografen tonen het pu bliek hun werk. Bernd Ritschel (1963) is een expert op het gebied van de hoogste ber gen op aarde. Hij heeft geklom men in de Andes en in de Himala ya, in het noordpoolgebied en de Alpen. Zijn beelden portretteren Een lamp van een wasteil. door Maurits Sep Een lamp van geweien. Warstaal verkoopt behalve meubelen ook brocanterie en antiek. Oud hout en oud staal maken een nieuwe kast. Neem een oude was teil, geef hem een fris kleurtje en hang hem ondersteboven aan het plafond als lamp. Of bouw van een vertrager uit een zetmeeltransporteur, enke le terugslagkleppen, een tandwiel en Canadees cederhout een ro buuste ronde tafel (geschat ge wicht: 350 kilogrammen). Dat Eric Rotte als chefkok in zijn eigen restaurant in Middelburg en als tv-kok gewend was van bijzon dere ingrediënten iets lekkers te maken, is wel een beetje terug te zien in zijn nieuwste beroep: crea- teur van 'onverwachte meubelen' met hergebruik van oude Zeeuwse materialen. Hij haalt ze overal van daan, krijgt ze ook aangeleverd door mensen die aan het verbou wen zijn of aan het opruimen. En hij kan bijna alles gebruiken. Als de radertjes in zijn hoofd gaan draaien, maken zijn handen nieu we creaties van materialen die een ander niet snel zou combineren. „Ik zie geen materialen, ik zie mo gelijkheden", zegt hij met een grijns. Hoe dat zo komt? „Mijn va der was vroeger ook altijd bezig met dingen maken'en ik was eer- ste-vasthouder. Ik heb het van dichtbij gezien. Misschien komt het daarvan." In de serie ambachten die hij in zijn leven heeft beoefend, is creati viteit een constante. Of het nu was als kok of als programmamaker bij Omroep Zeeland en zelfs gewoon thuis, nieuwe dingen maken, daar haalt hij vreugde en bevrediging uit. En nu ook in zijn nieuwe be drijf Warstaal. „Als ik iets heb ge maakt, ga ik er tevreden naar zit ten kijken. Echt genieten." Rotte heeft zich strategisch geves tigd in Grijpskerke, bij het punt waar de Walcherse wegen elkaar van noord naar zuid en van oost naar west kruisen - „het centrum van de wereld". De winkel zit in de grote loods achter zijn huis. En in een loods daar weer achter heeft hij zijn werkplaats. Daar be werkt hij Amerikaanse bielzen tot banken; balken uit de universiteit Eric Rotte tussen opgeknapte brocanterie en zelfgemaakte meubelen van van Leuven tot tafels. „Dat hout uit Leuven is verschrikkelijk hard. Het is heel moeilijk om mee te werken. En duurder dan nieuw hout. Moet ook, het moet moeilijk zijn. Net als het leven, dat moet ook niet te gemakkelijk gaan. Ik vind het mooi als je aan mijn meu bels kunt zien dat het materiaal een opdonder heeft gehad. Neem nou zo'n stalen kast, je ziet aan de zijkant dat het aangetast is door de roest. Maar het is gestraald en ge spoten en het heeft karakter." Elk meubel dat Rotte maakt, is uniek. „Ik wil geen serieproduc tie." De tafels die hij verkoopt, de kasten, de stoelen, ze moeten maar net in je kamer passen. Gro te huizen of tuinen zijn vereist. Hoewel: „Maatwerk is mogelijk." Een halfjaar is zijn zaak nu open, en zijn indruk is dat er een markt voor is. „Maar of dat ook echt zo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46