Hee, rooie yi# "7 li Rode bietenstamppot met gebakken bacon donderdag 5 januari 2012 Weet je waar ik zin in heb? In rodebie- tenstamppot!' Mijn uitwonende zoon aan de telefoon, hij komt van avond eten. Ik: moet even lachen, want het is diezelfde zoon die mij ooit belde vanaf Schiphol, redelijk in paniek: 'Mam, ik sta op het punt naar Londen te vertrekken, maar er is iets niet goed hoor. Ik plas rood.' Ik kon hem gerust stel len: 'Klopt, je hebt gisteren bietjes gegeten.' Dat was hij even verge ten. Die rode verkleuring komt van de in bietjes rijkelijk aanwezige beta- cyanine, die via de urinewegen weer wordt uitgescheiden. Bietjes bevatten verder mineralen, zoals kalium, ijzer en kalk en vitamine A en D. Ook het blad kun je eten, dat is ook lekker en heel gezond. Maar dan hebben we het vooral over het blad van de zomerbiet. De bieten die nu volop in de win kel liggen, zijn de donkerrode winterbieten. Voor een (thuis)kok is het altijd een feest als iemand echt ergens zin in heeft. Ik spoed me meteen naar de groenteman om gekookte rode bietjes te halen. Het vuile kookwerk laat ik graag aan de vak man over, want je krijgt er heel vieze vingers van. En de lucht die daarbij vrijkomt, blijft lang han gen en is niet echt lekker. Het ruikt een beetje weeïg. Kroten werden ze vroeger ook wel genoemd, deze heerlijké, ouderwetse groente. Hee, rooie kroot, kreeg je naar je hoofd, als je net als ik, snel bloosde of rood kleurde van de inspanning. Het kon ook met je haarkleur te ma ken hebben. Mijn liefde voor rode bietjes heeft er gelukkig nooit on der geleden. Vroeger thuis aten wij er altijd speklapjes bij. Dat is voor mij iets te vet, zeker in dit nieuwe jaar vol goede voornemens. Aan de ande re kant: die hartige, gebakken speksmaak combineert heerlijk met het aardse zoet van de biet jes. Dus doe ik er plakken knappe rig gebakken bakbacon bij. Goed laten uitlekken op keukenpapier. Volgende week maandag start in de RAI de horecabeurs Horecava. Voorafgaand daaraan is onder zoek gedaan onder duizend consu menten naar de culinaire voorkeu ren. En wat blijkt, als het over on ze Nederlandse keuken gaat? Een ruime meerderheid (62 procent) noemt stamppot als favoriete ge recht. Thuis, maar ook in het res taurant dus! Andere populaire Hollandse ge rechten zijn aardappelen en groen ten, pannenkoeken en soep. Grap pig genoeg worden ook patat en kaasfondue genoemd als favoriet uit de Nederlandse keuken. De jongere generatie blijkt minder ge charmeerd van de Hollandse pot. Die kiest sneller voor een buiten landse keuken. Naarmate de leef tijd stijgt, neemt ook de waarde ring voor ons eigen culinaire erf goed toe. Niet echt wereldschok kend, maar restaurants zouden er best iets beter op kunnen inspe len. Het zijn de babyboomers die de tijd en het geld hebben om uit eten te gaan. Meer Hollandse favo rieten dus op de kaart graag! Popu lair in de restaurantkeuken zijn al wel geruime tijd de zogenoemde vergeten groenten; 46 procent zegt ermee te werken Je maakt een creatieve restaurant versie van deze prachtig roze bie tenstamppot door er met behulp van een presentatiering een mooi taartje van te vormen. Daarop gaat een toef knalgroene, aange maakte rucola en daarop een mooi gebakken visfiletje, rode poon bijvoorbeeld. Afmaken met gebakken bacon of spek en wat kruimels zachte geitenkaas. En morgen niet schrikken, als je rood plast. Souvenirtje van een heerlijke maaltijd. voor vier personen benodigdheden 3 grote rode bieten, gekookt; 1 sjalotje (of klein uitje), fijngesnipperd; 800 gram kruimig kokende aardappels, ge schild; 3 eetlepels azijn; 0,8 de ciliter olijfolie; 30 gram boter; zout en witte peper; 4 plakken bakbacon; 2 grote uien, in par ten gesneden; 1 theelepel (ver se) tijmblaadjes; 2 theelepels ketjap ma nis. bereidingswijze Kook aardappels in circa 20 minuten gaar in water met zout. Schil bieten en rasp ze op grove rasp. Verhit scheut je olijfolie in andere pan, fruit hierin sjalot- of uisnippers tot ze zacht zijn. Voeg bieten toe, warm goed door. Breng op smaak met peper, zout en scheutje azijn. Giet aardappels af, houd kopje kookvocht ach ter. Stamp en voeg zoveel olijfo lie, kookvocht en boter toe tot smeuïge puree ontstaat. Meng gekookte bieten er doorheen, laat nog even doorwarmen. Bak ondertussen in klein scheutje olie baconplakken knapperig. Laat uitlekken op keukenpapier. Voeg klontje boter aan bakvet toe, bak hierin uienparten goud bruin. Voeg tijm, 2 eetlepels kookvocht en scheutje ketjap toe. Laat even smoren tot uien zacht zijn. Schep bietenstamp pot op borden, verdeel hierover gestoofde uien en daarop gebak ken bacon. tip Stoofvlees of hachee over? Smaakt fantastisch bij deze bie tenstamp! dat onder een pand aan de Langeviele door loopt. Brasserie Panneke, Lammerensteeg 5 4331 MB Middelburg, telefoon: 0118-625287. www.panneke.com. Maandag en dinsdag gesloten; woensdag geopend vanaf 17.00 uur; donderdag tot en met zaterdag geopend vanaf 12.00 uur en zondag vanaf 17.00 uur. Brasserie Panneke is - vanwege het toilet dat alleen via een steile wenteltrap bereikbaar is - minder geschikt voor mensen die in een rolstoel zitten. foto Marcelle Davidse ren bavarois) met staafjes merin gue erin en verse partjes manda rijn overgoten met drambuie-sa- bayon: een goede combinatie van fris en zoet. Bij het menu hoort een stuk walnoot-speculaastaart met ijs van baileys, een smaak die mijn tafelgenote niet echt lekker vindt. Ze is verrukt over de versie ring van haar bord: een mus op een tak, levensecht verbeeld door een cacaosjabloon. Als het nog niet duidelijk was, is dat het nu: deze chef houdt van versieren. Puck Kerkhoven is de gids voor lekkerbekken, die ook thuis bijzonder willen eten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43