Expressieve en fysieke spelregie in proeflokaal uit 5 donderdag 5 januari 2012 podium In de komende week (van vrijdag 6 t/m donderdag 12) is de verhouding in het Zeeuwse aanbod cabaret en toneel er één van 4 op 1. De week daarop is dat nog pre cies zó. Dat zal dan zeker wel zo ongeveer de spiegel zijn van vraag en aanbod. Maar in deze rubriek ga ik probe ren het wat 'eerlijker' te verdelen. Eerst het cabaret op een rij: Anne van Rijn met Conny Who? op 6 ja nuari in De Meiboom (Krabbendij- ke), Tineke Schouten met de repri se LOL Inclusive op dezelfde dag in her Scheldetheater (Terneuzen). Op 7 januari staat Polderman tuigt af van Katinka Dito in De Mythe (Goes). Op donderdag 12 januari komt Ro nald Goedemondt naar de Stads- schouwburg van Middelburg met zijn vierde avondvullende show. Binnen de lijntjes is de titel. Door velen wordt hij al vergeleken met zijn eveneens Brabantse voorgan gers Hans Teeuwen en Theo Maas- sen. Maar die hebben nog altijd een voorsprong van acht jaar. Lach- kanon en spraakwaterval zijn de twee begrippen waar hij het best mee te typeren is. De 'roots' van Goedemondt liggen bij de stand-up comedy. Dat was -inclusief zijn aandeel in 'Spijkers met Koppen' en in 'Dit was het nieuws'- zijn werkterrein van 1999 tot 2003. Toen kwam de dubbele prijs (zowel de jury- als de publieksprijs) op het Cameret- ten-festival. Zijn eerste shows daar na hadden nog een theatraal de cor, maar nu is hij 'back to basics'. Op het toneel staan alleen nog maar een kruk en een microfoons tandaard. Aan het begin van de voorstelling waarschuwt hij zijn publiek. Traditioneel cabaret, met af en toe een liedje of een geënga geerd verhaal, moet van hem niet verwacht worden. In plaats daarvan tekent hij voor logica maken van onlogische ge dachten, met een perfect gevoel voor timing. Vooral veel over zich zelf en over alledaagse situaties die hij opblaast tot extreme propor ties: bezoekje aan een winkel, ritje op een scooter, of (al iets ongewo ner) gesprekje met een eekhoorn in Central Park. Scherpschutters op daken van drukke winkelstra ten, dat zou het winkelen een stuk avontuurlijker maken... En dan nu een heel bijzondere to neelvoorstelling, te zien op 6 janua ri in de Stadsschouwburg van Mid delburg. Meer dan planken en wat hartstocht van De voortzetting (van het Art&Pro van Frans Strij- ards) is eigenlijk een theaterwork shop over het werk van Henrik Ib sen. Eerder al ensceneerde Strij- ards Hedda Gabler, Wilde Eend en Kleine Eyolf binnenkort zal hij Bouwmeester Solness regisseren (te zien vanaf maart, ook in Middel burg, met Helmert Woudenberg in de titelrol). Met die ervaring uit het verleden en de plannen voor de toekomst heeft Strijards een visie ontwik keld op hoe Ibsen gespeeld moet worden. Aan de hand van een in te studeren reeks scènes komt Frans Strijards met eèn toelich tend verhaal en met gespeelde voorbeelden de werking van het medium toneel aan ons voorstel len. Hij legt werkwijzen en acteertech- nieken uit, vertelt iets over het ver schijnsel interpretatie, toont onver moede oplossingen in zijn zoek tocht om de eigenzinnige en ver rassende mogelijkheden van het medium toneel aan te boren. Dit alles voorzien van zowel histori sche ontwikkelingen als de meest actuele achtergrondinformatie. Er wordt dus 'live' aan bovenge noemde scènes gewerkt. Daarmee wordt Meer dan planken en wat hartstocht een programma over to neel, over het vak acteren en over (samen)spelen en (samen)werken met een regisseur. Het is een idea le manier om de expressieve en fy sieke spelregie van Frans Strijards in een 'proeflokaal' beter te leren kennen. Een unieke kans. Anne van Rijn met Conny Who?, vrij. 6 januari, De Meiboom Krabbendijke, 20.00 uur. 'LOL inclusive',Tineke Schouten vrij. 6 januari,Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. 'Meer planken dan hartstocht', vrij. 6 januari, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. 'Polderman tuigt af, Katinka Polderman, zat. 7 januari, De Mythe, Goes, 20.00 uur (uitverkocht). 'Binnen de lijntjes', Ronald Goedemondt, don. 12 januari, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 Nieuwjaarsparty Poppodium Brogum gaat los tij dens de nieuwjaarsparty met par ty- en coverband Bad Hair Day. De band heeft de bezem door het repertoire gehaald en komt spe ciaal voor dit optreden met een ge heel nieuwe playlist, van the Black Eyed Peas naar Aretha Franklin en hop weer terug naar The Kings of Leon. Zaterdag 7 januari, Poppodium Brogum, Zierikzee, 21.00 uur. Muis Leeuw Muis Leeuw komen net terug uit Amerika. Ze hebben de afgelo pen jaren een flink deel van de we reld gezien en ze hebben natuur lijk veel, erg veel te vertellen. Ach terop de tein staat nog steeds hun al om bekende koffer, waarin ze al le herinneringen en souvenirs be waren. Natuurlijk zitten er ook liedjes in hun koffer. Zondag 8 januari, Scheldetheater, Terneuzen, 14.30 uur. Hexagon Ensemble Het Hexagon Ensemble brengt de Zeeuwse première van een spe ciaal jubileumprogramma ter gele genheid van het 20-jarig bestaan. Het hart van het concert bestaat uit het bijzondere Kwinter op. 16 in Es van Ludwig van Beethoven. Verder werken vanHans Kox, Paul Juon, Debussy, Saint Saëns en Jean Fran^aix. Zondag 8 januari, Porgy en Bess, Terneuzen, 15.00 uur. Nieuwjaarsconcert Het Samenwerkingsorkest Adven- do -EMM, onder leiding van Ma- thieu van Duiven verzorgt een sfeervol Nieuwjaarsconcert. Het gevarieerde programma be staat uit een vrolijk repertoire met herkenbare muziek. Verder is een optreden van de in deze Zeeuwse regio bekende cabaretgroep De Witkammet j es Zondag 8 januari, Dorpshuis De Griffioen, Wolphaartsdijk, 15.00 uur. Wintercircus Martin Hanson brengt een interna tionaal circusprogramma voor jong en oud. Om weg te dromen bij de prachtig circusacts in de pis te met zaagsel. Om mee te swin gen met een van de beste circusor kesten van Europa. Een show met clowns, dieren, luchtacrobaten en andere topartiesten. Zij brengen de magie van het wintercircus. Woensdag 11 januari, De Mythe, Goes, 13.00 uur en 16.00 uur. Ronald Goedemondt in zijn programma: 'Binnen de lijntjes' Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in hé Zeeuwse podiumaanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41