2007 Sven Kramer speelt geen verstoppertje 241 sport Verhoeven op podium in Dakar AZ komt gedupeerde supporters tegemoet donderdag 5 januari 2012 In 2007 werd Sven Kramer voor het eerst Europees kampioen. Sven Kramer is voor het eerst in bijna twee jaar terug op een groot internationaal toernooi. Aan de vooravond van het EK all round in Boedapest blikt de Ne derlandse schaatser nog een keer openhartig terug en voor uit. door Johan Stobbe BOEDAPEST - Sven Kramer wipt ouderwets heen en weer op zijn stoel. Het is de Sven Kramer die we kennen van voor zijn periode van blessureleed. Die Sven Kramer maakt een ouderwets ongedurige indruk, maar niets is minder waar. Hij oogt ontspannen, hij is ont spannen. Kramer telt zijn zegenin gen. „Ik ben blij dat ik hier weer ben." Want Kramer heeft in de periode dat zijn bovenbeen niet meewerk te momenten gehad dat hij dacht: „Als het zo moet, dan stop ik er mee. Ik zat zo dik in de stront. Er waren momenten dat ik dacht dat ik nooit weer op niveau zou schaatsen." Kramer had pijn, veel pijn. Hoe die zich openbaarde? „Ik kon niet eens een lange broek aan hebben of een deken op mijn been hebben liggen. Dat trok de zenuw niet. Ja, dat is wel reden voor paniek." Het duurde lang eer in het hoofd van Kramer het besef terugkeerde dat hij ooit weer de beste kon wor den. Pas op het moment dat hij in aanloop naar het seizoen weer eens pijnvrij op het ijs kon staan. Geen pijn meer, de opluchting was groot. Maar de vorm van voor zijn blessure, nee die is er nog lang niet. Wat iedereen ook zegt of ver wacht. Sven Kramer weet zelf dat hij geen favoriet is voor de Europe se titel. Hij blijft het herhalen. De basis is simpelweg te smal. In de Sven Kramer van begin 2012 zit een klein motortje. Eentje die nog niet stabiel draait. Soms zit hij heel dicht tegen de oude vorm aan, het andere moment is hij er weer heel ver van verwijderd. Lo gisch, vindt Kramer. „Ik heb één zomer helemaal niets gedaan en de afgelopen zomer was natuurlijk ook om te janken. Het kan mij niet snel genoeg 1 april zijn." Dan is het seizoen voorbij en be gint de voorbereiding op het préo- lympische jaar. Kramer wil weer een zomer lang buffelen, tegen ber gen opknallen, aan gewichten sjor ren, de arbeid verrichten die nodig is om weer dominant te worden. „Want ik ben topsporter om te winnen. Het liefst weer zo snel mogelijk, want het leven is er zo niet leuker op geworden." Natuur lijk, als alles meezit kan ook Sven Kramer op het buitenijs van Boe dapest Europees kampioen wor den. Een mooier moment om zijn terugkeer definitief te maken, is er eigenlijk niet. Het eerste tijdperk Sven Kramer begon immers ook op buitenijs. In Collalbo werd hij begin 2007 voor het eerst de beste allrounder van Europa, om vervolgens vier jaar te domineren. „Een magnifiek toer nooi was dat. Toen had ik nog nooit wat gewonnen en reed ik als of mijn leven er vanaf hing." Dat doet hij in Boedapest niet. Europe se- en zelf wereldtitels zijn even ondergeschikt aan zijn hogere doel: de Olympische Spelen van 2014 in Sotsji. Daarom maakt hij zich ook niet druk over het weer van komend weekeinde. Komt er sneeuw, dan komt er sneeuw. Re gent het, dan regent het en als hij. een windvlaag meer moet verwer ken, dan is dat maar zo. De 25-jari- ge Fries heeft zijn schaatsen zelfs niet aangepast voor het buitenijs. Daarvoor is het toernooi niet be langrijk genoeg. „Het komt zoals het komt, het gaat zoals het gaat", zei hij gisteren in de Hongaarse hoofdstad. „Daar naast moeten we niet vergeten waar de sport vandaan komt. Het is niet slecht om af en toe zo'n toernooi op een buitenbaan te heb ben." Mocht Kramer winnen, dan weet hij dat hij dat deed met een niveau waar hij verre van tevreden mee is. „In het verleden kon ik wedstrij den en toernooien winnen op 8o„ 90 procent." Dan kon Kramer het op de slotafstand rustig aan doen. Nu is het maximale geven minder dan de tachtig procent van toen. „Mijn 500 meter is ronduit belab berd." Hij schat het verlies op de andere kanshebber op een seconde. „Nor maal wordt de kans om te winnen klein als je een seconde aan de broek krijgt." Of hij misschien verstoppertje speelt? „Absoluut niet. Ik doe me zelf niet slechter voor dan ik ben en dat ga ik ook niet doen. Ik rijd voor wat ik waard ben en als ik kans maak op het podium dan durf ik alles uit de kast te trekken." Vol enthousiasme en wilskracht. Precies zoals de oude Kramer dat deed. assays ALKMAAR - AZ gaat de eigen fans fi nancieel compenseren voor het be zoek aan de gestaakte bekerwed strijd vorige maand in de Arena te gen Ajax. De 460 aanhangers die met de Alkmaarse club meereis den, krijgen het geld voor hun toe gangskaartje terug. De supporters vereniging van AZ neemt de kos ten van het busvervoer naar Am sterdam voor haar rekening. Ook de sponsors van AZ die in de Arena aanwezig waren, hoeven niets te betalen. De Alkmaarse clubleiding zal de schade niet ver halen op een andere partij. „We willen hiermee het dossier slui ten", liet algemeen directeur Toon Gerbrands gisteren weten. „We zet ten er een streep onder en concen treren ons op de tweede seizoens helft." Het duel tussen beide clubs in de achtste finales van de KNVB-be- ker werd vorige maand na 37 minu ten bij een stand van 1-0 voor Ajax gestaakt, nadat een doorgedraaide aanhanger van de Amsterdamse club AZ-doelman Esteban had aan gevallen. De keeper van AZ werk te de hooligan tegen de grond en schopte hem nog twee keer. Het bekerduel wordt op 19 januari zonder publiek in de Arena bij een stand van 0-0 volledig overge speeld. De supporters van Ajax willen de KNVB voor de rechter dagen om hun geld terug te krijgen. „De dag vaarding is nog niet in ons bezit", liet een woordvoerster van de KNVB gisteren weten. „De clubs zijn reglementair niet verplicht om fans te compenseren nadat is besloten tot een wedstrijd zonder publiek. Voor de fans van AZ is het niettemin prettig dat zij hun geld terugkrijgen." Sven Kramer (rechts) is nog lang niet terug op zijn oude niveau. CHILECITO - De Nederlandse motor rijder Frans Verhoeven heeft zijn tweede podiumplaats op rij be haald in de Dakar Rally. De Bra bander eindigde gisteren in de vier de etappe, met een klassement sproef van 326 kilometér tussen San Juan en Chilecito, als derde. Een dag eerder was Verhoeven tweede geworden. De Spaanse titelverdediger Mare Coma was op zijn KTM de snelste op het glooiende parkoers. De Fransman Cyril Després eindigde op ruim twee minuten als tweede, Verhoeven gaf 8.26 toe op Coma. Després leidt het algemeen klasse ment, Coma staat tweede op dik acht minuten. Verhoeven klom naar de zevende plaats. De Fransman Stéphane Peterhan- sel heeft orde op zaken gesteld bij de auto's in de Dakar Rally. De ne genvoudig winnaar van de beruch te woestijnrally won de vierde etappe, met een klassementsproef Frans Verhoeven deed gisteren goede zaken. over 326 kilometer tussen San Juan en Chilecito, en nam tevens de leiding in het algemeen klasse ment. Peterhansel was in zijn Mini ruim foto Frederic Le Floch/AP vijf minuten sneller dan de Argen tijn Orlando Terranova. Titelverde diger Nasser Al-Attiyah verloor vanwege problemen met zijn Hummer veel tijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24