Senegal: economisch en politiek stabiel, maar straatarm I 1 'Youssou N'Dour is de enige man die Senegal z'n goede naam weer donderdag spra™ 2012 kan teruggeven' 11 WM&L Rapper uit Senegal door onze correspondent Frans van den Houdt Senegal ziet zijn reputatie als stabiel en democratisch West-Afrikaans land snel afbrokkelen. In de aanloop naar de presidentsverkiezingen in februari is het land in de ban van toenemende spanningen en ge welddadige onlusten. Een promi nent politicus is zelfs van moord beschuldigd. Belangrijkste oorzaak is de poging van president Abdou- laye Wade de grondwet ten gunste van zijn herverkiezing aan te pas sen. Ook het feit dat hij voor een derde ambtstermijn gaat - volgens de oppositie ongrondwettelijk - heeft veel kwaad bloed gezet. Wade (85), sinds 2000 president van Senegal, stelde in juni vorig jaar voor dat bij toekomstige ver kiezingen niet langer meer dan 50 procent van de stemmen nodig is om in de eerste ronde te winnen, maar dat ruim 25 procent al vol doende is. Hij wilde zo zijn eigen kansen op een derde, controversië le, termijn vergroten. Bovendien wilde hij de post van vicepresi- dent instellen, volgens critici be doeld voor zijn zoon Karim. De voorstellen zorgden in het hele land voor gewelddadige protesten en botsingen tussen aanhangers van de regeringspartij en de oppo sitie. Eerder al had Wade een vijftig me ter hoog standbeeld laten bouwen ter meerdere eer en glorie van hemzelf, ter waarde van ruim 20 miljoen euro. Dat smaakte naar meer: Wade kocht ook een presi dentieel vliegtuig voor omgere kend 32 miljoen euro. Tegelijker tijd leeft ruim 30 procent van zijn onderdanen onder de armoede grens. Zanger Youssou N'Dour (52), die zich deze week zelf kandidaat stel de voor het presidentschap, wierp zich op als één van de meest felle oppositiewoordvoerders. Op ver kiezingsbijeenkomsten trok hij van leer tegen de Verwerpelijke' plannen van de president. Ooit wa ren de twee goede vrienden - N'Dour componeerde en zong •Tambacounda MALI GAMi&ur Véling; ;ara .•;Badon - infographic CRW bron ANP Ziguinchoré^i Kolda GUINEE- 200 km BISSAU GUINEE zelfs speciale liedjes voor Wade - maar in 2005 kwam er een eind aan de relatie. Boze tongen bewe ren dat de zanger de president toen niet langer nodig had voor de uitbreiding van zijn zakenimpe- rium. Vanuit de culturele hoek zijn het afgelopen jaar meer politieke bood schappen gekomen. Zo lanceerde een aantal rappers vorig jaar augus tus de campagne 'genoeg is ge noeg', waarin ze zich tegen Wa de's grondwetswijziging keerden en opriepen voor meer democra tie en betere leefomstandigheden in Senegal. Het land heeft een stabiele econo mie (landbouw, toerisme) en poli tieke structuur - Senegal is als eni ge land in West-Afrika nooit door een staatsgreep geplaagd - maar is straatarm en kent een hoge werk loosheid. Bovendien sluimert er, ondanks een in 2004 gesloten vre desakkoord, in de zuidelijke Casa- manceregio nog altijd een afschei- dingsstrijd. Inwoners van de regio beweren achtergesteld en onder drukt te worden door de Wolof, de belangrijkste stam in Senegal. De rappers roepen ook de jeugd op zich massaal te registreren zo dat ze volgende maand mogelijk voor een doorslaggevende stem kunnen zorgen in de presidents verkiezingen. De relatief jonge Youssou N'Dour zal daar zeker van profiteren, al leen de mate waarin is moeilijk te voorspellen. Zijn radio- en tv-sta- tions zullen hem echter goed van pas komen tijdens het campagne voeren. Analisten betwijfelen of hij in de eerste ronde al in staat is de huidige president te verslaan. Ze verwachten wel dat zijn kandi datuur voor 'verdeelde stemmen' zal zorgen, waardoor een tweede ronde noodzakelijk wordt. Voor de rappers is er echter geen twijfel mogelijk: „Youssou N'Dour is de enige man die Senegal z'n goede naam weer kan teruggeven", aldus een woordvoerder. AFRIKA MAURITANIË Sénégal - - Ndiayène Louga Dahra «Vallée DakaMbo'ur SENEGAL Kaolack Matam Ba kei Kïdira ATLANTISCHE OCEAAN St. Louis Nana Mouskouri De in 1934 geboren Griekse zange res Nana Mouskouri maakte niet al leen veel platen - ze heeft meer dan 1.350 liedjes in verschillende ta len gezongen -, maar is ook maat schappelijk betrokken. In 1993 werd ze goodwill-ambassadeur van Unicef. Van 1994 tot 1998 was ze lid van het Europees Parlement na mens de conservatieve Nieuwe De mocratie. Berdien Stenberg Haar echte naam is Berdien Steu nenberg, maar iedereen kent haar bij haar artiestennaam Stenberg, waarmee de fluitiste in 1983 door brak met de single Rondo Russo. Na haar muziekcarrière werd Stenberg in 1998 gemeenteraadslid in haar woonplaats Almere. In 2010 werd ze er wethouder Stedelijk Beheer, Milieu en Cultuur namens het CDA en de Christenunie. Ronald Reagan Vermaard acteur in B-films, wist het te schoppen tot president van Ame rika (1981-1989). Ronald Reagan ac teerde meer het presidentschap dan dat hij president was, zeggen critici. Hij wist zich vaak met een goede grap uit een netelige situatie te redden en stond bekend als The Great Communicator. Latere presi denten praten met respect over Reagan, die in 2004 overleed. Clint Eastwood De Amerikaanse acteur, filmprodu cent en regisseur Clint Eastwood, eind jaren '50 doorgebroken met de westernserie Rawhide, had altijd al interesse in de politiek. Van 1986 tot 1988 was 'Dirty Harry' burge meester van zijn woonplaats Car- mel-by-the-Sea in Californië. Hij zet te zich in voor het milieu, hij steun de ondernemers en zorgde ervoor dat er een kinderbibliotheek kwam. Henk Westbroek Henk Westbroek, bekend als radio- dj en zanger, studeerde ooit af als socioloog. Voor de gemeenteraads verkiezingen van 1998 was hij lijst trekker van Leefbaar Utrecht. De partij won negen zetels. Een jaar la ter was Westbroek mede-oprichter van de landelijke partij Leefbaar Ne derland. Na de moord op Pim For- tuyn in 2002 maakte de dj een ein de aan zijn politieke carrière.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11