io youssou n'dour Youssou N'Dour voelt zich een spreekbuis van Afrika en die rol vervult hij graag. Maar nu moet er orde op zaken worden gesteld in zijn moederland Senegal. De zanger wil president worden. Eerst beroemd, daarna de politiek in donderdag 5 januari 2012 door Niek Opten De meeste Neder landers kennen Youssou N'Dour (52) van de hit Se ven Seconds, die hij in 1994 scoor de met Nèneh Cherry. Het num mer is nog redelijk populair, het belandde op plaats 781 in de meest recente Top 2000, maar dat staat in geen verhouding tot de sterren status die 'de nachtegaal van Da kar' geniet in zijn moederland Se negal en in de rest van Afrika. De man wordt op handen gedragen in het West-Afrikaanse land, waar hij nog steeds de ene na de andere hit scoort. Zijn muziektalent is groot, maar het is vooral zijn maat schappelijke betrokkenheid die de sterzanger zo populair maakt on der de gewone burgers. Zijn onderkomen in de hoofdstad Dakar is weliswaar een villa met uitzicht op de Atlantische Oceaan, maar hij zet zich intensief in voor organisaties als Amnesty Interna tional en Unicef In 1985, 26 jaar jong, zette hij een benefietconcert op poten voor Nelson Mandela, die toen nog door het Apartheids regime gevangen werd gehouden. De afgelopen jaren was hij betrok ken bij de introductie van het mi crokrediet in Senegal en de oprich ting van een kinderziekenhuis in Dakar. Een deel van zijn vergaarde for tuin heeft de muzikant geïnves teerd in zijn mediabedrijf Futurs Médias, dat het dagblad L'Observa- teur uitgeeft en de radiozender RFM beheert. Beide media zijn marktleider. Fans hoeven niet bang te zijn dat N'Dour een twee de Berlusconi wordt, daarvoor zijn de eigenaar en het bedrijf veel te kritisch. Zo onthulde L'Observa- teur dat de huidige president Ab- doulaye Wade de hoogste verte genwoordiger van het IMF in Sen- gal een afscheidscadeautje meegaf, een envelop met daarin 133.000 dollar. „Ons land had die krant echt nodig. Kritische pers bestond al, maar wij brengen onderzoeks journalistiek en richten ons meer op de jongeren", zei N'Dour ander halfjaar geleden. Onlangs heeft hij een televisiezen der aan zijn bedrijf toegevoegd. President Wade wilde de zender verbieden, maar nadat twee mil joen inwoners een petitie hadden getekend koos de leider eieren voor zijn geld. N'Dour begon al jong met muziek maken en nam zijn eerste echte al bum op toen hij 23 jaar was. Vier jaar later werd hij door popgroot heden Peter Gabriel en Sting geïn troduceerd in het Westen. N'Dours mix van westerse en Afri kaanse stijlen vond een breed pu bliek over de hele wereld. Zijn interesse voor de politiek heeft hij nooit verhuld, maar tot nog toe zag hij het presidentschap niet zitten. „Nu nog heb ik het luis terende oor van de Senegalees", zei hij twee jaar geleden tegen het Vlaamse tijdschrift Humo. „Maar als ik president ben en de mensen hebben even niets te eten, dan kom ik uit de strijd als de grote schuldige." Waarom hij dan nu toch besloten heeft de strijd aan te gaan met de oude vos Wade? „Uit een opperste daad van vaderlandsliefde", moti veerde hij eergisteren zijn opmer kelijke stap. „Want de oude, on democratische Wade moet nu echt met pensioen." Dat hij geen politieke ervaring heeft, vindt N'Dour geen probleem. Hij heeft naar eigen zeggen al bewezen be kwaam en toegewijd te zijn, ook al heeft hij niet gestudeerd. „Ik heb gestudeerd aan de school van de wereld. Van reizen leer je net zo veel als van boeken." zie onze website:buitenland Senegalezen nog sceptisch over leiderschapskwaliteiten N'Dour Arnold Schwarzenegger De Amerikaanse bodybuilder, ac teur en politicus Arnold Schwar zenegger werd in 1947 in Oosten rijk geboren. Hij won prijzen als bo dybuilder en werd daarna beroemd in vechtfilms als Conan the Barba rian en The Terminator. Hij voerde in zijn twee termijnen als gouverneur van Californië een progressief mi lieubeleid, maar maakte een rom meltje van de overheidsuitgaven. Ilona Staller Italiaanse pornoster, vooral bekend onder haar artiestennaam La Ciccio- lina ('goed in het vlees zittend'). Ilo na Staller werd in 1951 in het Hon gaarse Boedapest geboren. Na het maken van menige film voor volwas senen werd ze in 1987 parlements lid voor de Partito Radicale. In 1991 trouwde ze met de Amerikaanse kunstenaar Jeff Koons, van wie ze in 1994 scheidde. Peter Garret Vanaf 1973 leadzanger van de Au stralische rockband Midnight Oil tot de band in 2002 ter ziele ging. Peter Garret was altijd al een maat schappijcriticus en een activist voor een beter milieu. In oktober 2004 werd hij voor de Labor Party geko zen in het parlement. Hij werd in 2007 minister van Milieu, Cultuur en de Kunst. Sinds 2010 is Garret minister van Onderwijs. Shirley Temple Kindsterretje Shirley Temple (1928) speelde van haar 4de tot haar 21ste in meer dan vijftig films. Vanaf de jaren '60 raakte ze betrok ken bij de Republikeinse partij. In 1967 deed ze tevergeefs een gooi naar een zetel in het Huis van Afge vaardigden. Later was ze Ameri kaans ambassadrice in Ghana (1974- 1976) en Tsjechoslowakije (1989- 1992). Michel Martelly Michel Martelly, sinds mei vorig jaar president van Haïti, werd eind jaren '80 in zijn thuisland bekend als muzikant. De keyboardspeler was pionier op het gebied van de 'kompasmuziek', Haïtiaanse dans muziek met Creoolse zang. Als pre sident wil hij het Haïtiaanse leger, dat in 1995 was afgeschaft door president Jean-Bertrand Aristide, opnieuw oprichten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10