buitenland9 wietteelt Valencia' Zes boetes na boerkaverbod Rebellen onderling slaags in Libië Sarkozy roept Assad op om af te treden Nieuwe regering in Marokko rond Ex-president Turkije hoort levenslang eisen Youssou N'Dour wil president worden Dode door storm in Groot-Brittannië 'Miljarden nodig voor Franse kerncentrales' EMTE woensdag 4 januari 2012 door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Het was met Dominique Strauss Kahn het onderwerp dat de Fransen vorig jaar het meest be zighield. Maar acht maanden na de invoering van het geruchtma kende boerlcaverbod hebben niet meer dan zes dames een boete ge kregen voor het dragen van het ge zichtsbedekkende kledingstuk. Minister Claude Guéant (Binnen landse Zaken) maakte deze week de balans op: de politie had tegen 237 moslimvrouwen proces-ver- baal opgemaakt, maar eenmaal voor de rechter werden er slechts zes daadwerkelijk tot een boete veroordeeld. Magere oogst? Guéant, bekend om zijn anti-moslimretoriek, dacht van niet. Integendeel, zei hij, het beleid had gewerkt. „Het komt ons voor dat het dragen van de boerka duidelijk minder vaak voor komt." Niemand weet hoeveel boerkadragende vrouwen het land voor het verbod telde, maar hun aantal beliep volgens de meeste schattingen hooguit enkele hon derden. Critici van het verbod, sinds april 2011 van kracht, betichtten Guéant destijds van stemmingmakerij te gen moslims. Het argument dat een boerka identificatie van de vrouw bemoeilijkt, sneed volgens hen geen hout. Dat probleem had kunnen worden opgelost met een wet die vrouwen verplicht hun ge zicht te tonen op verzoek van de politie. Tot de critici behoorden ook veel rechters, die weigerden boetes op te leggen. De politie kan gesluier de vrouwen alleen voor de rechter brengen, én heeft niet het recht zelf boetes op te-leggen. Maar veel rechters weigerden medewerking. Eén van hen zei tegen de Nice Ma- tin, een plaatselijke krant: „Een ge sluierde vrouw is minder gevaar lijk dan een dubbelgeparkeerde au to/' Vorige week vond een politieman een ingenieuze oplossing door een gesluierde automobiliste te beboe ten wegens 'gevaarlijk rijden': 35 euro. Hij zei: „Door een spleet in een kledingstuk kijken is even ge vaarlijk als door een beijzelde ruit kijken of een boterham eten ter wijl je rijdt." In dezelfde week haalde een ande re vrouw het nieuws door zich ge sluierd op de kraamafdeling van een ziekenhuis in Marseille te mel den. Toen ze haar boerka moest uitdoen, brak de echtgenoot de deur open, stormde op de vroed vrouw af en gaf haar een klap on der het slaken van de kreet 'ver krachting'. De man kreeg zes maanden cel. In dit geval sprak de rechter: „Uw religieuze waarden staan niet boven de wetten van de republiek." TRIPOLI - Twee voormalige rebellen groepen zijn gisteren in Tripoli met elkaar in een vuurgevecht ver wikkeld geraakt. Daarbij vielen vijf doden, aldus de militaire raad in de Libische hoofdstad. De strijd tussen voormalige rebel len uit Tripoli en een groep strij ders uit Misrata werd uitgevochten met machinepistolen, granaatwer pers en luchtafweergeschut. De ge vechten braken uit nadat een strij der uit Misrata op oudejaarsavond was opgepakt door ex-rebellen uit Tripoli. De man werd verdacht van beroving. Wapenbroeders uit Misrata probeerden de man vervol gens te bevrijden, maar werden zelf gearresteerd. Dit leidde tot ge vechten. Een lid van de militaire raad in Misrata zei te vrezen voor een bur geroorlog. „Ik ben niet optimis tisch, want er is bloed gevloeid. Dit lijkt voor mij op een burgeroor- log." Anderen zeiden dat de gevechten wel meevielen. Regeringswoord voerder Ashur Shamis bagatelli seerde het voorval en zei dat de ex-rebellen onschuldig waren.,Vol gens hem werd het geweld veroor zaakt door 'saboteurs'. „Deze gevechten vonden plaats als gevolg van individuele ruzies en hebben niets te maken met de re volutie of de revolutionairen", al dus Shamis. „De echte en oor spronkelijke revolutionairen had den hier geen deel aan." Groepen rivaliserende ex-rebellen zijn sinds de val van het regime van Kaddafi in oktober herhaalde lijk slaags geraakt met elkaar. Het ontwapenen van de rebellen is een grote uitdaging gebleken voor de nieuwe Libische regering. Het ongebreidelde wapenbezit en het gebrek aan een centrale admi nistratie hebben ertoe geleid dat de voormalige rebellen heer en meester zijn in bepaalde gebieden van Libië. PARIJS De Franse president Sarkozy heeft zijn Syrische ambtgenoot Assad gis teren opgeroepen af te treden. Sar kozy stelde dat Assad verantwoor delijk is voor 'weerzinwekkende bloedbaden' tegen zijn eigen volk.Gisteren zijn in Syrië zeker achttien doden gevallen bij gevech ten, zo meldde een mensenrechten organisatie. RABAT Marokko heeft een nieuwe rege ring, voor het eerst geleid door een gematigde islamist. Koning Mo hammed VI beëdigde gisteren de ministers van het kabinet van pre mier Benkirane. Eind november be noemde de vorst Benkirane al tot premier. Diens partij PJD werd bij de parlementsverkiezingen die week ervoor de grootste partij. ANKARA Een aanklager in Turkije eist dat twee generaals buiten dienst, Ke nan Evren (94) en Tahsin Sahïnka- ya (86), tot levenslang worden ver oordeeld voor hun betrokkenheid bij de militaire staatsgreep van 1980. Evren was van 1982 tot 1989 president. De rechtbank heeft nu twee weken om de aanklacht te ac cepteren en een proces te gelasten. DAKAR Zanger Youssou N'Dour doet mee aan de presidentsverkiezingen in zijn vaderland Senegal. Hij wil op 26 februari het zittende staats hoofd Abdoulaye Wade (85) ver slaan. Dat heeft N'Dour bekendge maakt op zijn eigen tv-zender. Met zijn presidentiële ambities treedt hij in de voetsporen van de Ameri kaanse rapper Wy clef Jean. LONDEN Door de storm is gisteren in het Verenigd Koninkrijk een dode ge vallen. In Tunbridge Wells ten zuid westen van Londen kwam de be stuurder van een bestelbusje, om het leven toen het voertuig werd geraakt door een omwaaiende eik. Het verkeer in Groot-Brittannië on dervond veel overlast van de zware storm die over het land raasde. PARIJS De Franse kerncentrales moeten ve le miljarden investeren in hun vei ligheid om voldoende berekend te zijn op natuurrampen. Dat staat in een gisteren gepubliceerd rapport van de Franse nucleaire waakhond ASN. Ook moet er een 'snelle inter ventiemacht' komen die binnen 24 uur bij een nucleaire ramp kan in grijpen. van Cannabislandia, een digitale growshop in Valencia. „In Alicante wordt cannabis verbouwd voor de Nederlandse markt, dat klopt. Vrienden van mij die hier wonen, hebben coffeeshops in Amster dam. Het leven is goed, het kli maat ideaal om cannabis te kwe ken. Die combinatie maakt het aantrekkelijk voor ze. Maar het is een kleine industrie." De berichten van de Guardia Civil komen echter niet uit de lucht val len. In oktober 2010 werden twee Nederlanders gearresteerd bij de ontmanteling van een wietkweke- rij met negenduizend planten Jn Valencia. In december 2010 wer den opnieuw drie Nederlanders opgepakt. In 2011 werden meerde re kwekerijen ontdekt en geruimd. Ook bij het opzetten daarvan wa ren Nederlanders betrokken, aldus de Guardia Civil. er voorai om aai zijn zoon Gamal hem zou opvolgen. Ove rigens is gisteren in Egypte de der de fase begonnen van de parle mentsverkiezingen. In negen provin cies mogen ae mensen De stembusgang wordt onder meer gehouden in de plattelandsgebieden in het zuiden, waar veel christenen wonen. foto Ahmed Ali/AP Dagelijkse prijscontrole, wanneer nodig passen we de prijs aan! Onze prijzen zijn laag want we willen dat u geen cent te veel betaditvoor uw boodschappertDaarom controierenwe elke dag de prijzen-van verschillende supermarkten, en waar nodig passen we deze aan. Het resultaat is dat EMTÉ met de bekende mérken maar liefst goédkoper is dan ruim 75% van alle supermarkten in Nederland.? Daar doet u dagelijks uw voordeel mee: Lekker slim!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9