81 buitenland Roep om aftreden president Duitsland TIP 2 STUNT- Taliban 'Hollanders groot in openen kantoor Iran dreigt VS over terugkeer vliegdekschip Mubarak opnieuw voor de ree Wélbesparen maar niets inleveren WulfF zou ook Die Welt hebben geïntimideerd KOOP DE WEKELIJKSE woensdag 4 januari 2012 Oppositiepartij Die Linke en Duitse media eisen opstappen van Wulff. Op Faceboek is een groep ge sticht, 'Christian Wulf: aftre den nu'. OM bekijkt of Wulff schuldig is aan ongeoorloofde dwang. BERLIJN - De Duitse president Christian WulfF moet aftreden, zo eiste oppositiepartij Die Linke gis teren. De partij vindt dat het staats hoofd zijn ambt enorm heeft be schadigd. WulfF blijkt meerdere journalisten te hebben bedreigd. Ook Duitse media eisen dat hij op stapt. Het Openbaar Ministerie (OM) is een vooronderzoek begon nen tegen de president. De 52-jarige christendemocraat in timideerde journalisten van krant Die Welt. Die journalisten wilden een verhaal publiceren met de half zus van WulfF, die zich beklaagde dat ze haar halfbroer al dertien jaar niet had gesproken. Eerder was bekend geworden dat de presi dent dreigtelefoontjes pleegde naar Bild, de grootste Duitse krant. De krant wilde iets schrij- Christian Wulff foto AP ven over een verzwegen privéle- ning van 500.000 euro die de presi dent had aangenomen van een be vriend echtpaar. Later bood WulfF zijn excuses aan Bild aan. „Eerst de leningenaffaire en nu de media-affaire - de maat is vol", ver klaarde Die Linke, die 76 van de 622 zetels in de Bondsdag heeft. Andere partijen, zoals regeringspar tij FDP, eisen vooral opheldering van de president. De krant SüddeutscheZeitung schrijft dat het ambt van president kennelijk te groot is voor WulfF De Financial Times Deutschland schrijft dat hij moet vertrekken, omdat hij niet meer geloofwaardig is. Media drijven ook de spot met hem. WDR-radio liet een imitator het dreigtelefoontje van Wulff aan Bild nadoen, wat ruim 100.000 keer beluisterd werd op internet. Op Facebook is de groep gesticht, 'Christian Wulff: aftreden nu'. Bij goksites kunnen mensen geld inzetten op de positie van Wulff De meerderheid verwacht dat hij opstapt. Ruim 20 burgers hebben aangifte gedaan wegens 'Nötigung', het uit oefenen van ongeoorloofde dwang. Het onderzoek van het OM heeft tot nu toe nog geen con crete aanwijzingen voor een mis drijf opgeleverd, aldus het OM gis teren. Volgens het Duitse wetboek van strafrecht staat op Nötigung hooguit drie jaar celstraf Wulff trad in juli 2010 aan als presi dent, als opvolger van de tussen tijds afgetreden Horst Kohier. Die moest weg wegens onhandige uit spraken over het Duitse leger. Wulff was zeven jaar minister-pre sident van deelstaat Nedersaksen. Ook als premier van Nedersaksen kwam hij al in opspraak. Hij zou zijn verkiezingscampagne in 2003 mede hebben betaald met over heidsgeld. CAÏRO - Egyptische vrouwen die het oude regime steunen, demonstre ren voor de vorig jaar afgetreden president Mubarak bij een gerechts gebouw in Cairo. De hoofdaanklager in het proces tegen Mubarak ver klaarde gisteren dat de vroegere pre sident een 'tiranniek bewind' voer de. De laatste tien jaar van zijn der tigjarige regeerperiode bekommer- AANBIEDINGEN anbiedingen! i nu nog J in prijs I. Profiteer bij EMTÉ bovendien ook nog van wekelijkse STUNT-aanbiedingen, Die vindt u bij elkaar gebracht in onze Voordeelstraat. Lekker slim! KABUL - De Afghaanse Taliban gaan een politiek kantoor openen in Qatar. Een zegsman van de radi caal islamitische beweging meldde gisteren èen voorlopig akkoord te hebben bereikt met de Golfstaat. „We zijn nu klaar voor het openen van een kantoor buiten Afghanis tan voor onderhandelingen", al dus de woordvoerder. Volgens de zegsman van de beweging hebben de Taliban ook om de vrijlating van gevangenen gevraagd die wor den vastgehouden in de militaire gevangenis op de Amerikaanse ba sis in Guantanamo Bay op Cuba. De Afghaanse vredesraad, die is op gezet door president Hamid Kar- zai om te onderhandelen met de Taliban, reageerde positief op de verklaring. Toponderhandelaar Ar- sala Rahmani van de vredesraad stelde dat het van groot belang is dat de Taliban gaan onderhande len met de internationale gemeen schap, en dan met name met de Verenigde Staten. Door de opening van een kantoor in Qatar worden de Taliban beter bereikbaar voor de internationale gemeenschap, aldus Rahmani. Een reeks bomaanslagen heeft gis teren in de zuidelijke Afghaanse stad Kandahar (vanouds een Tali- ban-bolwerk), dertien levens geëist. Onder de doden waren een kind en vier politieagenten. De eer ste aanslag was het werk van een man op een met explosieven be pakte motorfiets en kostte vier bur gers en een politieman het leven. door onze correspondent Pauline Blom CADIZ - De 'Nederlandse maffia', controleert het groeiende aantal grote wietplantages in de Spaanse deelstaat Valencia. Dat stelt de Spaanse politie. Ingevlogen ex perts geven les aan lokale telers, waardoor Spanje is uitgegroeid tot één van de belangrijkste producen ten van marihuana in Europa. Volgens de Guardia Civil heeft het aantal kwekerijen sinds 2010 een grote vlucht genomen. De 'goedge organiseerde professionals' zijn vooral afkomstig uit de ongeveer 17.000 zielen tellende Nederlandse gemeenschap in Valencia. Ze wo nen met name langs de kust, in en rond Alicante. Juist daar telde de de politie de laatste maanden de meeste overtredingen. „Zwaar overdreven", meent 'Mac' TEHERAN - Iran wil niet dat een Amerikaans vliegdekschip terug keert naar zijn basis in de Perzi sche Golf Dat zei bevelhebber Ataollah Salehi van het Iraanse le ger gisteren. „We adviseren en ei sen dat dit vliegdekschip niet te rugkeert naar zijn oude basis in de Perzische Golf', liet de brigadege neraal volgens het staatspersbu- reau IRNA weten. „We zullen on ze waarschuwing niet herhalen." Het vliegdekschip waar Salehi op doelt, is de USS John C. Stennis, een van de grootste schepen van de Amerikaanse marine. Het schip voer vorige week door de Straat van Hormuz op weg naar de Golf van Oman. Washington heeft al tijd een vliegdekschip in of nabij de Perzische Golf met als basis Bahrein. De spanningen tussen de VS en Iran lopen de laatste tijd op. Zo dreigde Teheran onlangs met de afsluiting van de Straat van Hor muz, waar een groot deel van de olie-export van de landen in de re gio doorheen gaat. En maandag sloot de Iraanse marine nog een tien dagen durende oefening af in de Straat van Hormuz waarbij drie nieuwe raketten werden getest. Gisteren heeft een woordvoerder van EU-buitenlandchef Catherine Ashton laten weten dat Iran eerst op een brief van de Europese Com missie moet reageren, voordat on derhandelingen over het nucleair programma van Iran kunnen wor den hervat. Ashton schreef de Iraanse autoritei ten in het najaar dat de Europese Unie openstaat voor zinvolle ge sprekken met Teheran, op voor waarde dat Iran geen voorwaarden vooraf stelt. De EU-buitenland- chef heeft nog geen reactie op haar schrijven ontvangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8