hackers lastig' binnenland 15 Psychiatrische patiënt Nieuwe bezorgd over bijdrage veelpleger in opkomst Schade door storm in noorden flexpakket Plegers geweld vaker uit huis gezet Meiden parkeren auto in de sloot Cel voor beschieten agent met vuurpijlen Geschorste priester klaagt in Rome Kijk voor de 7 voordelen van het Flexpakket op D-reizen.nl woensdag 4 januari 2012 door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Er heerst grote onrust onder psychiatrisch patiënten over de eigen bijdrage die zij moeten be talen voor hun verblijf in een psy chiatrische kliniek. Vanaf dit jaar moeten zij per maand 145 euro aan verblijfskosten betalen. Dit be drag konat bovenop de 100 tot 200 euro die zij jaarlijks voor hun be handeling moeten bijdragen. Som mige patiënten weten niet hoe ze al het geld bijeen moeten harken en zeggen de kliniek te verlaten en de behandeling te staken. Dat blijkt uit een rondgang langs enkele grote GGZ-instellingen en GGZ Nederland. De psychiatri sche instellingen hebben vaak pas net hun patiënten ingelicht over de eigen bijdrage voor het verblijf. Lange tijd was volgens de instellin gen onduidelijk hoe deze bijdrage er precies uit zou zien en hoe het geld geïnd zou worden. De patiën ten voelen zich nu overvallen door een maatregel die al is ingegaan maar waar zij nog amper iets van af weten. „Patiënten bellen ons meldpunt omdat ze het nieuws niet kunnen geloven", vertelt Nic Vos de Wael van cliëntenorganisa tie Landelijk Platform GGZ. Instellingen verwijten minister Edith Schippers van Volksgezond heid rijkelijk laat te zijn met de in formatie over de eigen bijdrage. Nog vlak voor de kerst stuurde het ministerie de laatste wijzigingen over de regels van de eigen bijdra ge rond, aldus Emmy van der Sluijs van Delta Psychiatrisch Cen trum. Zij ontvangt veel radeloze, verdrietige en boze reacties. Het ministerie stelt echter dat de maatregelen al in juni bekend wa ren. Koepelorganisatie GGZ Neder land meldt dat zij pas half novem ber over de invulling van de maat regel op de hoogte is gebracht. De bijdrage aan de verblijfskosten geldt voor alle opgenomen psy chiatrisch patiënten die onder de Zorgverzekeringswet vallen. Ook wie gedwongen wordt opgeno men in een psychiatrische kliniek omdat hij een gevaar voor zichzelf is of de omgeving moet 145 euro per maand betalen. Wel wordt dan de eigen bijdrage voor de be handeling kwijtgescholden. Dit is een vreemd onderscheid, vindt GGZ Nederland. „Wie geen zorg wil ontvangen maar wel nodig heeft, moet worden verleid zorg aan te nemen", aldus Nic Vos de Wael. Zorgverzekeraars Nederland (ZN) moet de eigen bijdrage voor ver blijf gaan innen bij een groep pa tiënten die vaak geen geld heeft en al diep in de schulden zit, stellen de instellingen vast. De zorgverze keraars verwachten door het aan tal te verwachte wanbetalers erg veel tijd en geld kwijt te zijn aan de incasso en deurwaarders. ROTTERDAM - De 'ouderwetse' veel pleger, de drugsverslaafde die dage lijks auto-inbraken pleegt om zijn verslaving te onderhouden, ver dwijnt uit het straatbeeld. Daar voor in de plaats krijgt Nederland te maken met een nieuwe veelple ger die jonger, sluwer en geweldda diger is. Dat zei korpschef Frank Paauw van de politie Rotter dam-Rijnmond gisteren in zijn nieuwj aarstoespraak. Volgens Paauw gaat het om jonge ren die uit zijn op status, geldelijk gewin of een kick. Ze intimideren hun buurt en de politie en voelen zich onaantastbaar. „Het zijn groe pen waaruit voortdurend crimina liteit wordt gepleegd, maar vergele ken met vroeger is de samenwer king vluchtiger en minder hecht." De jongeren zijn volgens de korps chef al vroeg bekend geraakt bij Jeugdzorg en andere instanties, maar dat voorkomt niet altijd late re ontsporing. „We constateren te vaak dat er interventiemogelijkhe den waren. Maar die waren te vaak op korte termijn gericht. De jongere broers van een ontspoorde jongen moeten ook vroegtijdig aandacht krijgen voordat ook zij op het verkeerde pad raken." Hij zei zich in dit verband zorgen te maken over bezuinigingen op Jeugdzorg en andere instanties. ge waterstanden te voorkomen. Pompen en gemalen draaien op vol le toeren, meldden de waterschap pen gisteren. Het waterschap Fries land laat weten dat 'de situatie on der controle' is. Waterschap Hunze en Aa's heeft in Delfzijl de zeeslui zen geopend. Zolang het eb is, kan daardoor water op zee worden ge loosd. foto Sander Koning/ANP re bedrijven. „En er zijn geen hackersuniversiteiten", zegt Prins. „Dat leer je alleen van andere top- hackers als je een stevige basis hebt tri daar gaat een behoorlijke tijd overheen." Zorko heeft er zelf wel alle vertrou wen in dat de vacatures snel wor den vervuld: „Vanaf 1 februari zijn de vacatures open en gaan we zien welke respons we krijgen." Volgens Prins moet de politie juist DEN HAAG Burgemeesters leggen plegers van huiselijk geweld vaker een huisver bod op dan vorig jaar. In 2011 moes ten bijna drieduizend mensen hun huis gedwongen verlaten, zo'n zes tig per week. Vorig jaar lag dat cij fer nog op vijftig en in 2009 op veertig per week. In ruim eenderde van de gevallen vorig jaar werd het huisverbod verlengd. Het verbod werd 422 keer overtreden. SCHIJNDEL Drie jonge meiden uit Schijndel (11,13 en 14 jaar) zijn gisteren in al le vroegte met de auto van de va der van een van hen in de sloot ge reden. Het drietal besloot tijdens een slaapfeestje met de wagen op pad te gaan, meldde de politie. Een poging om de auto te keren misluk te. Ze reden de sloot in. De eige naar deed geen aangifte. daarmee goed opletten. „Iedereen noemt zichzelf tegenwoordig hacker. Maar er is een enorm ni veauverschil." Gisteren bleek ook dat vanwege aanvallen op leden van de konink lijke familie door geestelijk verwar de personen het KLPD een proefsa- menwerking start van twee jaar met zorginstellingen om dit soort mensen op tijd in het vizier te krij gen. AMSTERDAM Een 19-jarige man die vuurpijlen af schoot op agenten tijdens de jaar wisseling, moet de cel in. De recht bank in de hoofdstad veroordeelde hem tot vier maanden celstraf, plus twee voorwaardelijk. De man moest zich verantwoorden voor een supersnelrechter. In Rotter dam kreeg een 21-jarige Schiedam mer drie weken cel na het slaan van een stadstoezichthouder. EINDHOVEN De Eindhovense priester Jan Peij- nenburg (81), die een relatie heeft met Threes van Dijck (85), stapt nog niet naar de burgerrechter om zijn schorsing als priester aan te vechten. Eerst tekent hij bezwaar aan tegen dit besluit van het bis dom Den Bosch bij de zogenoem de Congregratie voor de Clerus in Rome. ASSEN - Bij de politie en brandweer zijn gisteren tientallen meldingen binnengekomen over schade door de storm die over Nederland trok. De meeste schademeldingen kwa men uit Friesland, waarvoor het KNMI eerder op de dag de code oranje (voor extreem weer) had af gegeven. De Friese hulpverlening moest zo'n dertig keer uitrukken, onder meer voor een grote lichtbak die van het dak van een tankstation in Drachten was gewaaid. Op Vlie land werd een windstoot gemeten van 145 kilometer per uur, meldde Buienradar. Om 17.00 uur trok het KNMI code oranje in. Code geel voor windsto ten tot 90 km/u bleef nog enkele uren van kracht. In Groningen en Drenthe was de storm minder zwaar, maar ook daar waren er problemen. In Stads kanaal kwam een deel van de voor gevel van een woning naar bene den, in Emmen waaide de dakbe dekking van een schuur op een par keerplaats. Ook in andere delen van het land leidde het weer tot problemen. Zo kregen hulpdiensten in Noord-Hol land veel meldingen binnen over af gewaaide takken of dakpannen. In Oudesluis stortte een bedrijfspand gedeeltelijk in en in 't Veld viel een boom op een huis. Ideaal geregeld. JJ-FBIZetl zie onze website:binnenland Flinke schade: gevallen bomen en gebroken dakpannen Voor meer informatie, kom naar één van onze winkels irunttoch'nog omboeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5