Zeldzaamheid Johnny maakt in eerste Vrije' week in zee al honderden kilometers zeeland 125 Waarom zijn anderen zo duur... Vincent Vianen bij Moves! woensdag 4 januari 2012 ■yj Het komt maar zelden voor dat een Kemps zeeschildpad aanspoelt in Europa en het overleeft. In Nederland zijn nu twee gevallen bekend, naast Johnny in 2008 (foto) spoelde half december 2011 'Flip' aan op het strand van Monster. De zeldzame zeeschildpad die drie jaar geleden aanspoelde op het strand van Westenschou- wen, is vorige week vrijgelaten in de Golf van Mexico. Dankzij een zender op z'n schild is hij is nu nauwkeurig te volgen. door Joeri Wisse Eens een wereldreiziger, al tijd een wereldreiziger. Zeeschildpad Johnny VESOC de Mama is nog maar een week op Vrije voeten' en heeft nu al dik tweehonderd ki lometer achter de boeg. Het is natuurlijk nog niks vergele ken met de monstertocht van 75.000 kilometer die hij ruim drie jaar geleden ondernam, van de Golf van Mexico helemaal naar de koude Noordzee. Het zal Johnny niet nog een keer overkomen dat hij per ongezien de verkeerde afslag neemt. Bij zijn vrijlating heeft hij een blau we sticker op z'n rug gekregen, voorzien van een satellietzender en een kleine antenne. Telkens als de schildpad boven wa ter komt, geeft de zender een sig naal af met de locatie. Die plek ver schijnt als een stipje op een land kaart, die te zien is op de de websi te seaturtle.org. Hierdoor zijn de wegen van de schildpad nauwkeurig te volgen. Het volgen van de route die John ny aflegt is niet alleen leuk voor het gewone publiek, maar ook van groot belang voor de wetenschap pers van het Mote Marine Labora tory. Het in Sarasota, Florida gevestigde instituut is één van de weinige or ganisaties die toestemming heeft om gewonde of zieke zeeschildpad den na de herstelperiode van een zender te voorzien. Met de gegevens kunnen de weten schappers bestuderen hoe de schildpad probeert terug te keren naar zijn natuurlijke leefomgeving. Ook onderzoekers van het Southeast Fisheries Science Center kijken belangstellend mee. Pro grammaleider Sheryan Epperly zei bij de vrijlating dat het interessant ste deel van Johnny's reis nog moet aanbreken. „Door hem te volgen kunnen we de patronen waarin hij beweegt in kaart brengen. Daarmee krijgen we meer inzicht in hoe de schild pad zijn habitat gebruikt", aldus Epperly. In het geval van Johnny is dit extra interessant. Hij is een Kemps schildpad, de meest bedreigde soort van alle zeeschildpadden. De soort leeft in een brede strook Atlantische Oceaan, die zich uit- Satellietzender geeft we tenschappers schat van informatie over gedragin gen zeeschildpad TERNEUZEN - Choreografen Vin cent Vianen en Tony Stone geven zaterdag 14 januari workshops tij dens de opening van de Temeu- zense vestiging van dansschool Moves! aan de Vliegende Vaart. Moves! richt zich op streetdance en hip hop. Vianen is bekend van het tv-pro- gramma So You Think You Can Dance. Dit jaar is hij jurylid van een ander dansprogramma: The Ultimate Dance Battle. De Amerikaan Stone werkte on der meer met Michael Jackson en Christina Aguilera. Stone geeft workshops om 15.30 uur en 17.30 uur, en Vianen om 19.30 uur. Iedereen mag meedoen. Kosten: 10 euro. Aanmelden voor de workhops kan via de website www.moves.nl, per mail via Temeuzen@moves.nl of telefo nisch: 0113 226481. Naast de workshops zijn er vanaf 10 uur gedurende de hele dag de monstraties hip hop en streetdan ce, en gratis proeflessen. strekt van Canada tot Suriname. Ei eren leggen doen ze echter alleen op de stranden in de Golf van Mexico. Het via de satelliet volgen van een zeeschildpad is een kostbare onder neming. Gemiddeld kost een zen der inclusief communicatiekosten tussen de 3000 en 5000 dollar per schildpad. Ondanks dat het er wat vreemd uitziet, heeft het dier volgens de deskundigen geen last van de zen der. De zender wordt op een diervrien delijke manier aangebracht en hin dert de schildpad niet in het voort bewegen. De zeldzame zeeschildpad werd onder grote belangstelling vrijgelaten op Lido Beach in de Golf van Mexico. foto Mote Marine Laboratory

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53