Burgemeester trekt stekker uit dorp Doel 221 zeeland Belgen huizen over de grens Muis Leeuw in Scheldetheater almanak Trampoline Overlast Open huis begin seizoen Aan Z woensdag 4 januari 2012 door Raymond de Frel In de nieuwe rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader be licht Deskundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere re den een mening hebben over de kwestie, laten hun licht schijnen op het onderwerp. In aflevering 1: de toenemende vestiging van Belgen in Zeeuws-Vlaamse grensplaatsen. Belgen weten Sluis al jaren als koopstad te vinden, maar in 2011 besloten ook 37 zuiderburen zich er te vestigen. archieffoto Peter Nicolai Zeeuws-Vlaanderen telt 227 inwoners minder dan vorig jaar. Die afna me is geen verrassing. Maar veel grensplaatsen zitten op vallend genoeg juist in de plus. Om misverstanden te voorko men; er zijn ook negatieve uit schieters, zoals Aardenburg (-33). Maar bijvoorbeeld Sluis (+37) mag zich in de handen wrijven. Bij de gemeente Sluis is nog geen „Iets verder rijden dan Knokke en je hebt een goedkopere woning." oorzaak voor de sterke daling in Aardenburg bekend, maar voor de stijging in het stadje Sluis wel: Bel gen. „Klopt", zegt makelaar Emile Toumois. „Het gaat het vooral om Belgen die er een horecabaan heb ben. En ook mensen die in de ha ven van Zeebrugge werken. Als die tien minuten verder rijden dan Knokke, hebben ze een veel goedkopere woning." Hij consta teert dat de Belgen ook Aarden burg weten te vinden. De daling in de kikkerstad kan hij dan ook (nog) niet verklaren. De aantrekkingskracht van grens plaatsen is koren op de molen van de Zeeuws-Vlaamse make laars, hypotheekverstrekkers en wooncorporaties die samen cam pagne voeren om Vlamingen per manent over de grens te trekken. Het is ook interessant met het oog op de discussie die de Sluise gemeenteraad voert om in een groot deel van de gemeente toe te staan dat kopers hun nieuwe huis als tweede woning gebruiken. „Er is groeipotentie, vooral als het gaat om vermogende Belgen. En die gebruiken zo'n tweede wo ning doorgaans als veel meer dan een vakantiewoninkje. Fiscaal is het nu nog heel lastig om de grens over te steken, omdat de Ne derlandse overheid hen dan flink in het kruis pakt", aldus makelaar Sven Langenberg van Zwin Regio Makelaardij in Sluis. De 'verorde ning tweede bewoning' is vol gens hem een fiscale belemme ring, die zo snel mogelijk moet worden opgeheven. „En verschra ling van de leefbaarheid is al tij den aan de gang, dat wordt door het toestaan van tweede huizen heus niet erger. Volgens mij kan het de middenstand juist een im puls geven." TERNEUZEN - 't Spiegeltheater, met in de hoofdrollen Muis en Leeuw, brengt zondag de kindervoorstel ling 'Dromen mag' in het Schelde theater in Terneuzen. Die Heinkenszandse oma krijgt elke vakantie haar twee kleinzoons Roel (7) en Thijs (4) uit Sneek een weekje te logeren. Zo ook vorige week, toen iedereen wat aan het terugblikken was op het afgelopen jaar. De jong ste raakte daar door geïnspireerd en vertelde dat tante ziek geworden was en overleden, terwijl ze toch ei genlijk nog helemaal niet zo oud Het zo goed als verlaten Doel is de laatste tijd weer eens geteisterd door vandalen. Zelfs ruiten van nog be woonde huizen zijn ingegooid. En met de jaarwisseling vond er een grote illegale house party plaats, waarop vijftienhonderd jongeren zich uitleefden. door Hamen van der Werf Het lot van het Schel- dedorp Doel lijkt de finitief beslecht, valt op te maken uit op merkingen van bur gemeester Marc Van de Vijver van de gemeente Beveren. Hij heeft be gin deze week aangegeven dat 'de situatie in Doel onhoudbaar is ge worden'. Hij deed daarbij een op roep aan de Vlaamse regering snel een beslissing te nemen over het uitbreidingsplan voor de Antwerp se haven. Van de Vijver reageerde op kritiek van onder meer het actiecomité Doel 2020 dat Beveren het Schelde- dorp aan zijn lot overlaat. Vanda len hielden in de nacht van 20 op 21 december huis in Doel. Zij ver nielden ruiten van het ontmoe tingscentrum, maar beperkten zich daar niet toe. Zij gooiden ook de ramen in van een winkelpand waarin nog altijd Marcella en Char les Kimpe wonen. Volgens het ac tiecomité Doel is het niet de eerste keer dat dit is gebeurd. De bewo- nersgroep eiste extra veiligheids maatregelen. Deze oproep was nog niet de deur uit, of Doel kreeg opnieuw een te genslag te verwerken. Meer dan vijftienhonderd jongeren trokken oudejaarsavond naar het dorp om een illegale Rave Party bij te wo nen. Voor Doel 2020 was dat de zo veelste druppel die de emmer deed overlopen. Het actiecomité wijst er in een ver klaring op dat bewoners enkele maanden geleden een veiligheids plan hebben gemaakt. Ze hebben dat ook voorgelegd aan het ge De voorstelling begint om 14.30 uur. Muis en Leeuw hadden jarenlang eigen programma's bij Omroep Zeeland. Tip? redactie@pzc.nl was. Na wat gemijmer over het hoe en waarom, gaf de kleuter aan dat ze weer wel terug zou komen uit de hemel. Zijn oma probeerde hem van die hoopvolle gedachte af te brengen. Het ventje leek zich daar bij neer te leggen. Maar plotseling veerde hij op en zei: maar ALS ze terugkomt, moe ten wij wel een trampoline klaarzet ten! Uit het exploot d.d. 30-12-2011 van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen, blijkt dat ten verzoeke van de stichting Stichting Woongoed Zeeuws Vlaanderen, gevestigd en kantoorhoudend te Terneuzen aan Raymond Patrick van Dam, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend het proces verbaal d.d. 27-12-2011 waarbij ten verzoeke van requirante ten laste van gerequireerde beslag werd gelegd onder de daarin gemelde derde. Van dit exploot kan belanghebbende afschrift verkrijgen op onderstaand Van Damme c.s. - Gerechtsdeurwaarders Axelsestraat 12 4537 AJ TERNEUZEN Tel.: 0115-613651 E: deurwaarders vandamme-holland.nl meentebestuur van Beveren. Eén van de voorstellen was een bord bij de ingang van het dorp te plaat sen dat er nog steeds door (een dertigtal) mensen wordt ge woond, met het verzoek daar reke ning mee te houden. Zelfs daaraan wilde Van de Vijver geen gehoor geven, volgens het actiecomité Doel 2020. Politiek Beveren reageerde bij mon de van oppositielid Bruno Steven- heydens van de Nieuw-Vlaamse Alliantie (N-VA). Hij nam het op voor de bewoners van Doel. Burge meester Van de Vijver, lid van de christen-democratische partij CD&V, reageerde als door een wesp gestoken. Hij wil dat de Vlaamse regering zo snel mogelijk de stekker uit Doel trekt en tot ont eigening én sloop van alle (nog be woonde) huizen overgaat. „An ders blijft het dweilen met de kraan open", verklaarde hij in Het Nieuwsblad. Jan Creve, woordvoerder van actie comité Doel 2020, vindt het zeer ongepast wat Van de Vijver heeft gezegd over de veiligheidssituatie in Doel. „Het is een beetje straf voor iemand die verantwoordelijk is voor wet en orde. Zolang Doel een woongebied is, hebben bewo ners recht op een veilige woonom geving. Van de Vijver moet de wet handhaven." De race is ook nog niet gelopen voor Doel, naar de overtuiging van Creve. „Hoe zit het met de econo mische haalbaarheid van het ha venuitbreidingsplan?, werpt Creve op. Doel 2020 zal 'alle mogelijke ju ridische middelen in de strijd wer pen'. Tot nu toe heeft het actieco mité bewezen daar zeer bedreven in te zijn. AXEL - Welzijnsorganisatie Aan Z begint volgende week met een nieuwe reeks activiteiten in Ter neuzen, Biervliet, Sluiskil, Koe wacht, Zuiddorpe, Philippine en Sas van Gent. De keuze is groot. Die bestaat on der meer uit Spaans voor starters, dans, internet/e-mail, bodygym, tekenen en schilderen, zitgym, yo ga, Engels voor starters, aangepast bewegen, solodans en linedance. Internet en e-mail in Terneuzen en linedance in Koewacht worden voor het eerst aangeboden. Een gratis kennismaking is volgende week mogelijk. Voor locaties en prijzen zie op in ternet www.aan-z.eu/actueelgazet of 0115-563015. MEEST GELEZEN 1. DNA Zeeuws-Vlaanderen is ruig... 2. Einde in zicht voor visverkoper. 3. Einde hagelreparaties auto's komt.. Z2 Kijk dagelijks naar drie Zeeuwse jour naals op de videosite van de PZC: www.z2.nl TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50