Informatie VVV wordt makelaar in informatie Nieuwe strategie glastuinbouw 241 zeeland Lot van Scheldedorp Doel lijkt beslecht Druk jaar voor Watersnoodmuseum Carla Schönknecht woensdag 4 januari 2012 „De eerste stap is dat we de database met alle infor matie die we hebben over ons gebied, verder gaan uit breiden. Met nog meer tips, trucs, evenementen, we tenswaardigheden, informatie over nieuwe bedrijven, nieuwe exposities, wegwerkzaamheden. „Er is al heel veel informatie beschikbaar. We merken alleen dat dat nog on voldoende bekend is en dat we die info toegankelijker moeten maken. door Maurits Sep DOMBURG - De VW Walcheren/- Noord-Beveland gaat zich de ko mende tijd omvormen tot een ma kelaar in informatie. Tot nu toe bracht de VW de informatie voor namelijk zelf naar de gasten. Vanaf volgend jaar zal dat veel meer ge beuren via de recreatie-ondeme- Dit jaar bereidt de organisatie zich voor op die nieuwe rol van infor matiemakelaar, zegt Carla Schön knecht van de VW Walcheren /Noord-Beveland. „De eerste stap is dat we de database met alle in formatie die we hebben over ons gebied, verder gaan uitbreiden. Met nog meer tips, trucs, evene menten, wetenswaardigheden, in formatie over nieuwe bedrijven, nieuwe exposities, wegwerkzaam heden. Noem maar op. En alles wordt per kern gegroepeerd. Ver volgens zullen we werken aan nieuwe manieren waarop je die in formatie eruit kunt halen." De VW gaat zorgen voor kant-en-klare producten voor on dernemers, zodat die hun gasten op een eenvoudige manier van nuttige informatie kunnen voor zien. „Denk aan een applicatie voor je computer, waarmee een campinghouder de informatie over pakweg Zoutelande of Kam perland uit die grote database kan halen en kan weergeven op een tv, een scherm, in receptie, lobby of hotelkamer. Of aan een program maatje waarmee hij info op papier kan afdrukken in zijn eigen huis stijl en dat aan de gasten kan mee geven. Wij gaan dat leveren aan de ondernemers en zij betalen ons daarvoor", legt Schönknecht uit. De VW vormde van oudsher al een organisatie die informatie ver zamelt en verspreidt. In zoverre is 'Als wij meer mensen be reiken, genereren we ook meer aandacht voor wat er hier te doen is.' er ook weinig nieuws onder de zon, erkent Schönknecht. „Er is al heel veel informatie be schikbaar. We merken alleen dat dat nog onvoldoende bekend is en dat we die informatie nog toegan kelijker moeten maken. Daar heeft iedereen baat bij, want wanneer wij meer mensen bereiken, genere ren we ook meer aandacht voor al- door Harmen van der Werf DOEL - Het lot van het scheldedorp Doel lijkt definitief beslecht, valt op te maken uit opmerkingen van burgemeester Marc Van de Vijver van de gemeente Beveren. Hij heeft begin deze week aangegeven dat 'de situatie in Doel onhoud baar is geworden'. Hij deed daarbij een oproep aan de Vlaamse rege ring snel een beslissing te nemen over het uitbreidingsplan voor de Antwerpse haven. Van de Vijver reageerde op kritiek van onder meer het actiecomité Doel 2020 dat Beveren het Schelde dorp aan zijn lot overlaat. Vanda len hielden in de nacht van 20 op 21 december huis in Doel. Zij ver nielden ruiten van het ontmoe tingscentrum, maar beperkten zich daar niet toe. Zij gooiden ook de ramen in van een winkelpand waarin nog altijd Marcella en Char les Kimpe wonen. Volgens het ac tiecomité Doel is het niet de eerste keer dat dit is gebeurd. De bewo- nersgroep eiste extra veiligheids maatregelen. Deze oproep was nog niet de deur uit, of Doel kreeg opnieuw een te genslag te verwerken. Meer dan vijftienhonderd jongeren trokken oudejaarsavond naar het dorp om een illegale Rave Party bij te wo nen. Voor Doel 2020 was dat de zo veelste druppel die de emmer deed overlopen. Het actiecomité wijst er in een ver klaring op dat bewoners enkele maanden geleden een veiligheids plan hebben gemaakt. Ze hebben dat ook voorgelegd aan het ge meentebestuur van Beveren. Eén van de voorstellen was een bord bij de ingang van het dorp te plaat sen dat er nog steeds door (een dertigtal) mensen wordt ge woond, met het verzoek daar reke ning mee te houden. Zelfs daaraan wilde Van de Vijver geen gehoor geven, volgens het actiecomité Doel 2020. Politiek Beveren reageerde bij mon de van oppositielid Bruno Steven- heydens van de Nieuw-Vlaamse Alliantie (N-VA). Hij nam het op voor de bewoners van Doel. Burge meester Van de Vijver wil dat de Vlaamse regering zo snel mogelijk de stekker uit Doel trekt. les wat er in deze regio te doen is. We horen namelijk ook nog steeds dat mensen aan het einde van hun vakantie ontdekken dat ze niet precies wisten wat er te doen was." De visie op de nieuwe rol van in formatiemakelaar en de plaats die ondernemers zelf daarin moeten spelen, is al besproken met branche-organisaties als Horeca Nederland, Hiswa en Vekabo en met het hoteloverleg op Walche ren en Noord-Beveland. Dat beves tigt woordvoerder Ruurt van der Wel van de regionale VW. „En de reacties zijn positief. Het blijkt pre cies te zijn waaraan ze behoefte hebben." De VW zet op deze manier een volgende stap in de digitale ver spreiding van toeristische informa tie over Walcheren en Noord-Beve land. „Het is een ontwikkeling waaraan behoefte is bij onderne mers en gasten en waarin we dus meegaan", zegt Schönknecht. Tegelijkertijd blijven de bekende brochures met het aanbod van ac commodaties bestaan, merkt Van der Wel op. „Het gaat hierbij om een samenspel. Veel mensen begin nen met de brochures, gaan vervol gens verder op internet en willen tenslotte als ze hier zijn graag ge holpen worden door echte men sen in een winkel. Alleen zijn de brochures vanaf dit jaar gratis. Vo rig jaar kostten ze nog twee euro per stuk." Schönknecht: „Gedrukte informa tie blijft nodig, maar de prioriteit ligt op internet." De VW Walcheren/Noord-Beveland praat dit jaar met gemeenten over nieuwe contracten voor de vestigin gen, zoals deze in Domburg. foto Ruben Oreel OUWERKERK - „Het was wonder baarlijk druk. We hebben dagen van meer dan honderd bezoekers gehad, al zit je daar met een paar touringcars natuurlijk al snel aan", zegt Rinus Platschorre, waarne mend directeur van het Waters noodmuseum. Het Ouwerkerkse museum sloot de boeken over 2011 af met een bezoekersaantal van ruim 60.000. Dat is meer dan ver wacht. In 2010, een jaar na de uit breiding, had het museum met 62.000 bezoekers een topjaar. Erva ringen leren dat daarna een daling van tien procent optreedt. Dat die veel geringer uitviel, is te danken aan de slechte zomer. door Harmen van der Werf WESTDORPE - Met de komst van nieuwe kassenbedrijven naar het glastuinbouwgebied bij Westdor- pe wil het maar niet vlotten. Leve rancier van warmte en koolstofdi oxide, WarmC02, wil daarom an dere wegen inslaan om kandida ten te interesseren. De nieuwe stra tegie richt zich op het aantrekken van koepels van bedrijven. Het glastuinbouwgebied bij West- dorpe moest een grote, toekomst gerichte economische trekker wor den in de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone. Havenschap Zeeland Sea ports en de Sluiskilse kunstmestfa- briek Yara sloegen daartoe de han den ineen. Zij richtten WarmCo2 op dat 65 miljoen euro investeerde in de in frastructuur voor de levering van door Yara geproduceerde warmte en C02 (als groeistof) aan kassen bedrijven. Dit is milieuvriendelijk, tenslotte worden stoffen herge bruikt. En telers hebben het voor deel dat zij jarenlang tegen een vas te prijs warmte en C02 kunnen af nemen. Zij zijn niet afhankelijk van de soms sterk veranderende energieprijzen. Sinds eind 2009 zijn drie glastuin bouwbedrijven bij Westdorpe ac tief, in de aubergine-, paprika- en tomatenteelt. Begin vorig jaar kwa men er positieve berichten over in teresse van drie kandidaten. Het is echter stil gebleven. Jan Taks, direc teur van WarmC02, erkent dat de ontwikkeling stokt, maar dat is vol gens hem de teneur sectorbreed. „In 2006, 2007 en 2008 is over het hele land jaarlijks 500 hectare aan glastuinbouw in 2009 en 2010 is het areaal met 100 hectare afgeno men. Dit speelt ons ook parten in Westdorpe." De glastuinbouwsector zit door de hele economische crisis en de pro blemen met voedselveiligheid vo rig jaar in met name Duitsland in een dip. Taks denkt dat het deson danks mogelijk is kandidaten naar Westdorpe te krijgen. Hij wil dit bereiken met een nieuwe formule, door Westdorpe beter in de markt te zetten als een duurzaam glas- tuingebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46