221 zeeland 2011 Reimerswaal beleefde turbulent jaar onderzoek doorlaat Noord-Beveland tekent petitie voor Stankoverlast in Bath Subsidie voor onder Oesterdam vrije keuze scheiding kunststoffen woensdag 4 januari 2012 Eind mei stonk het verschrikkelijk in Bath: de oude betonnen bui zen van de persleiding sprongen, waardoor miljoenen liters rioolwa ter uit West-Brabant ongezuiverd de Westerschelde in werden ge loosd.De lekkage werd met een noodreparatie gedicht Eind novem ber nam waterschap Brabantse Delta de nieuwe leiding in gebruik. Het jaar van: het olielek bij Vlake, de Vlaketunnel, arbeidsmigranten in 't Klooster van Rilland, stankoverlast in Bath, racistische bekladdingen in Rilland, illegale housefees ten, een gezonken cementtanker bij Hansweert en het einde van Mosselrock. Burgemeester Jan Huisman van de gemeente Reimers waal beleefde in 2011 een in tensief jaar. door Lilian Dominicus In het gemeentehuis van Rei merswaal is een plattegrond waarop alle wegen, leidingen, buizen en hoogspanningska bels, zowel op, onder als boven de grond zichtbaar zijn. Die is hele maal actueel: een ambtenaar houdt zich bezig met het bijhou den van alle veranderingen die zich voordoen in dit complexe en grotendeels onzichtbare netwerk. Dat dit geen overbodige luxe is, bleek maar weer eens in het voor bije jaar 2011. Meer dan eens mocht burgemeester Jan Huisman uitrukken voor calamiteiten op Reimerswaals grondgebied. Toege geven, het olielek bij Vlake en het omhooggekomen wegdek van de Vlaketunnel horen eigenlijk thuis in het lijstje van 2010, maar beide calamiteiten hadden nog tot diep in 2011 gevolgen. Aannemer Heijmans was nog tot begin juni bezig met de sanering van de 42.000 kubieke meter grond op het vervuilde perceel. „Zeeland Refinery, dat toen nog Total heette, heeft goed gecommu niceerd naar de bevolking", zegt Huisman, terugblikkend op het turbulente 2011. De werkzaamheden aan de Vla ketunnel waren weliswaar vóór de paasdagen voltooid, in de nazo mer moest de A58 enkele weekein den dicht voor de afronding. „Dat was dat hele mooie weekeinde toen de Kustmarathon plaats vond", weet Huisman nog. „Later sprak ik mensen uit België, die hadden drie uur in de file gestaan. Toen ze op de rotonde in Yerseke stonden, zagen ze achter hen op de A58 ineens weer auto's rijden. MEEST GELEZEN 1. Veel deelnemers nieuwjaarsduik 2. Dronkenlap zorgt voor overlast 3. Cleanmaster Biolux winnaar (f) EN VERDER OP DE SITE Verschillende PZC-redacteuren hou den een weblog bij. Ze zijn allemaal te vinden via www.pzc.nl/blog STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Was de tunnel weer opengezet." Reimerswaal kreeg met nog veel meer overlast te maken. Zo werd de bevolking van Bath en Rilland de eerste helft van het jaar opge schrikt door illegale housefeesten in het buitengebied. Kerkgangers werden 's zondagsmorgens gecon fronteerd met dansende menigtes, soms geheel in het zwart gekleed. „Daar zitten we met de politie nu bovenopen dat lijkt te werken. We zetten het beleid voort." De uienboeren, fruittelers, schelp en schaaldierensector, transportbe drijven: ze zorgen ervoor dat de economie in Reimerswaal draait, maar trekken ook arbeidsmigran ten aan. Dat die gehuisvest moe ten worden, daar is iedereen het over eens. Maar toen eind april be kend werd dat De Jager Detache ring arbeidsmigranten in 't Kloos ter van Rilland wilde vestigen, kwam er verzet. „Met de heer De Jager hebben we indringende ge sprekken gehad en erop aange drongen dat ze gepast dienen om te gaan met de hun gegunde facili teiten. Ik heb de indruk dat zich er aan houden", aldus Huisman. Eind mei zonk de Franse cement tanker Con Zelo in het Kanaal door Zuid-Beveland, net buiten de sluizen van Hansweert. Het duur de wéken voordat het schip kon worden geborgen. In diezelfde pe riode kreeg Bath te kampen met een enorme stankoverlast, afkom stig van de naburige rioolwaterzui vering van waterschap Brabantse Delta. „Het gaf veel overlast, maar ik ben dankbaar voor de manier waarop Brabantse Delta contact heeft gezocht met de bevolking. Ze hebben het goed opgepakt, toen ik na twee of drie dagen op het terrein van de waterzuivering kwam was er al zóveel werk ver richt. Er is dag en nacht gewerkt." Rilland werd begin september op geschrikt door racistisch getinte be kladdingen met verwijzingen naar de nazi's. Op een huis van twee homoseksuele mannen was de tekst 'fags' geschreven. De daders zijn nog niet gepakt, het politieon Werkzaamheden aan de Vlaketunnel in april vorig jaar. derzoek loopt nog steeds. „Vooral de teksten hebben me buitenge woon gestoord." Eind november maakte Mosselrock bekend om de stekker uit het Yersekse festival te trekken. „Het lukte niet meer voor de organisatie, maar als gemeente konden we hier ook weinig aan foto Ronald den Dekker doen." Huisman kijkt eens naar buiten naar de storm die om het gemeentehuis raast. „Hopelijk hou den we het vanmiddag rustig." KRUININGEN - De Nederlandse Oes tervereniging krijgt van de ge meente Reimerswaal een subsidie van 10.000 euro. Dat heeft het col lege van Reimerswaal besloten. De bijdrage is bedoeld voor onder zoek naar een leiding onder de Oesterdam bij Tholen, die zoet wa ter vanuit het Zoommeer naar de Oosterschelde kan loodsen. Dat zou de mossel- en oestercultuur ten goede kunnen komen. „We ge ven deze subsidie omdat we het belang voor de sector inzien", zegt burgemeester Jan Huisman. Het onderzoek valt onder een samen werkingsverband, Green Deal Bio diversiteit Oosterschelde. door Luc Oggel WISSENKERKE - Kunststof verpak kingsafval moet zoveel mogelijk worden gèrecycled en zo min mo gelijk worden verbrand. Daarom zouden gemeenten vrij moeten kunnen kiezen uit bronscheiding, nascheiding of nascheiding in aan vulling op bronscheiding van kunststof verpakkingsafval. Dat stelt het bedrijf Attero, dat duurzame oplossingen biedt voor de afvalstromen van overheden en bedrijven. Attero vraagt gemeen ten een petitie te ondertekenen, waarin staat dat elke gemeente voor zijn eigen specifieke situatie een optimaal systeem moet kun nen kiezen. Noord-Beveland heeft dat gedaan, meldt wethouder Cees van der Weele. Nu wordt er alleen afval gescheiden aan de bron, dat wil zeggen door inwoners. Dat werkt in principe goed, maar toch komt er nog redelijk wat kunststof tussen het restafval terecht. „Die keuzevrijheid staat ons daarom wel aan, want wellicht zijn er ande re manieren van afval scheiden die wellicht voordeliger zijn." Volgens Van der Weele gaan er ge luiden op om al het afval weer op één hoop te gooien en pas daarna weer te scheiden. „De apparaten om op locatie te scheiden worden steeds beter, waardoor je mis schien ook nog een betere schei ding krijgt. Als dat goedkoper is dan aan de bron scheiden, dan zou dat een overweging kunnen zijn om daar weer toe over te gaan. Dat zou betekenen dat huis houdens gewoon weer één afval container krijgen." Zover is het overigens nog lang niet, voegt Van der Weele er aan toe. „Tot 2017 moet afval in elk ge val nog gescheiden worden aange leverd." Het apart inzamelen van plastic afval loopt volgens hem op Noord-Beveland overigens 'boven verwachting'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44