241 zeeland Duitse bouwers ledereen kent Oude Pastorie Lot Doel lijkt beslecht 'Kerncentrale niet naast bestaande' Huisnaam „Op de eerste verdieping is een kamer die er nog net zo uit ziet als in 1873." Dorpssmid verzamelde spullen van kerk en pastorie 'Het halve dorp heeft in de Oude Pastorie gewoond' woensdag 4 januari 2012 Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boer derijen met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. Dit keer de Oude Pastorie in Sirjansland waar sinds 1988 Joke en Gerard Oele wonen. In het kader van de internationale hulpverlening restaureerden Duitse bouw- ploegen na de ramp van 1953 de gevel van de Oude Pastorie in Sirjansland met zijn antieke belijsting en ornamenten. door Marijke Vael Alle inwoners van Sir jansland, ongeveer 360 in aantal, ken nen de Oude Pasto rie. En dat, terwijl de ze aanduiding niet als huisnaam op de gevel staat van het pand aan de Sirse Lageweg. „Dat hoeft ook niet want die naam zit in de hoofden van de mensen hier. Bovendien is het huis niet meer in gebruik als pasto rie en wordt de aanduiding pasto rie zelden als huisnaam gebruikt. Op een pastorie zit hooguit een ko peren bordje waarop vermeld staat welke dominee er woont," weten Joke en Gerard Oele. Toen zij in 1988 hun intrek namen in het monumentale pand woon de daar al geen dominee meer. „Begin jaren zeventig werd aan de andere kant van het dorp een nieu we pastorie gebouwd." De pasto rie waarin het onderwijzersecht paar nu woont, kreeg toen van de Sirse bevolking als vanzelfspre kend de toevoeging 'oude'. Het pand werd in 1873 gebouwd op initiatief van de Nederlands Hervormde Gemeente Sirjans land. Ruim honderd jaar voor Ge rard Oele als 25-jarige onderwijzer met zijn jonge echtgenote Joke Knuistingh Neven vanuit Streef kerk verhuisde naar het kleine Zeeuwse dorp. „Ik kon hier hoofd worden van een schooltje waarop zestien kinderen zaten." Het stel vestigde zich in 1976 in de dienstwoning die aan de school vast zat maar wilde, toen zij een maal gesetteld waren, graag een ei gen huis in Sirjansland. „De ge meente Duiveland was niet bereid de dienstwoning die we van hen huurden te verkopen," herinneren Joke en Gerard zich. Maar aan de andere kant van de school kwam in 1988 het huis van het echtpaar De Feyfer te koop, de oude pastorie. „We vonden dat al- tijd al een mooi en karakteristiek pand. En hét was vrijstaand en had het een grote tuin." Er was wel het een en ander te doen aan het tien kamers omvat tende pand dat tijdens de waters noodramp 2,40 meter onder water stond. „Daarbij gingen veel authentieke details verloren, onder andere de houten lambrisering in de domi neeskamer aan de voorzijde." In het kader van de internationale hulpverlening restaureerden Duit se bouwploegen na 1953 de gevel met zijn antieke belijsting en orna menten en herstelde een aantal binnenmuren, maar verder herstel was de verantwoordelijkheid van de bewoners. „Dat was zoveel werk dat het nog niet af was toen wij het huis kochten. Aan de ach terzijde ontbraken nog diverse ra men." Gerard verrichte in zijn vrije tijd heel wat timmerwerk aan het pand, legde de tuin opnieuw aan en er kwam een nieuwe keuken en badkamer. „Maar helemaal af komt het waarschijnlijk nooit. Dat gaan we niet redden. Op de eerste verdieping is een kamer die er nog net zo uit ziet als in 1873. Et is lang niet overal dubbel glas en het dak is niet geïsoleerd." Toch bewoont het stel met veel plezier vijf van de tien vertrekken van de Oude Pas torie. „Meer hebben we niet no dig. En het is hier heerlijk rustig en sfeervol." Z o blijkt de garage naast het huis een voormalig koetshuis te zijn. „Daarin stond het koetsje van de dominee. Een paard had hij niet. Het was de gewoonte dat dorpelin gen die een paard bezatten daar mee om beurten op zondag naar de pastorie gingen om dominee met het koetsje naar de kerk te rij den. Een afstand van zo'n vijftig meter. Er schijnt nogal eens onenigheid geweest te zijn over wie dat mocht doen." Tegenwoordig ondenkbaar, want Sirjansland is volgens Gerard en Joke een heel sociaal dorp. „Als iemand hulp nodig heeft wordt die gegeven. Dat is een enorme pre." Ze vonden het altijd al een karakteristiek pand, maar sinds ze er in 1988 hun in trek namen, zijn Joke en Gerard Oele extra geïnteresseerd in de ge schiedenis van de Oude Pastorie in Sirjansland. Gerard: „In de loop van de tijd verzamelde ik een aan tal oude spullen waaronder een an- Af en toe melden zich bij Jo ke en Gerard Oele mensen die vroeger in de Oude Pastorie woonden. „Vanaf de bouw in 1873 tot de ramp van 1953 woonden hier predikanten van de Nederlands Hervormde Gemeen te. Daarna werd het pand be- sichtkaart uit 1947 met daarop de toevoeging 'Pastorie Sirjansland' en een foto uit begin 1900. Toen ik erachter kwam dat de oude dorps jeugd van Sirjansland, meneer Hanse, informatie over de kerk en pastorie verzamelde om een boek je te maken over de wordingsge schiedenis van de pastorie heb ik woond door particulieren, waaron der een man die later burgemees ter van Rijssen werd. Hij stond hier ineens voor het huis omdat hij erbij gefotografeerd wilde wor den. En Marianne Fluyt uit Zwolle die naar de reünie kwam vanwege het 700 jarig bestaan van Sirjans- alles aan hem gegeven. Helaas stierf hij voor hij het boek kon af maken. Ik heb de gegevens die hij bij elkaar kreeg nooit kunnen-be kijken, maar zou dat graag eens doen. Ik bijvoorbeeld benieuwd of hij meer te weten kwam over een wekere Struijk die de eerste steen van de pastorie metselde." land, kwam ook naar haar oude woning kijken. Eigenlijk heeft het halve dorp hier gewoond want na de ramp werd het huis gebruikt voor dakloos geworden gezinnen. En terwijl de schade aan de school werd hersteld werd hier les gege ven in de achterkamer." DOEL - Het lot van het Schelde- dorp Doel lijkt definitief beslecht. Burgemeester Mare Van de Vijver van de gemeente Beveren stelt dat 'de situatie in Doel onhoudbaar is'. Hij roept de Vlaamse regering op snel te beslissen over het uit breidingsplan voor de Antwerpse haven. Van de Vijver reageerde op kritiek dat Beveren het dorp aan zijn lot overlaat. Vandalen hielden in de nacht van 20 op 21 december huis in Doel. Zij vernielden ruiten van het ontmoetingscentrum en die van een winkelpand waar nog mensen wonen. Volgens het actie comité Doel is het niet de eerste keer dat dit is gebeurd. De bewo- nersgroep eiste extra veiligheids maatregelen. Deze oproep was nog niet de deur uit, of Doel kreeg opnieuw een tegenslag te verwer ken. Meer dan vijftienhonderd jon geren trokken oudejaarsavond naar het dorp om een illegale Rave Party bij te wonen. door Frank van Cooten BORSSELE - De tweede kerncentra le mag niet worden gebouwd pal naast de bestaande kerncentrale. Deze locatie staat te dicht op het dorp Borssele. Het dagelijks gemeentebestuur van de gemeente Borsele sprak zich reeds in 2009 uit tegen deze mogelijke locatie en betreurt het daarom dat deze plek toch als een van de zes zoeklocaties is opgeno men in de zogeheten concept noti tie reikwijdte en detailniveau plan- MER (MilieuEffectRapport). „Een aanvaardbaar woon- en leef klimaat voor de inwoners van Borssele komt aanzienlijk onder druk te staan", aldus het dagelijks gemeentebestuur. Het college vindt een tweede centrale meer passen in de industriële omgeving ten noorden van de Europa- weg-Zuid. Het college van burgemeester en wethouders wijst ook een koelsys teem middels hoge koeltorens af, zoals dat gebeurt in Doel. Dergelij ke torens passen niet in het land schap. De procedures rondom de mogelij ke tweede centrale zijn weliswaar op de langere baan geschoven, maar dat maakt de reactie van Bor sele niet minder relevant, vindt wethouder Marga Vermue. „De bouw van de tweede centrale is niet van de baan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40