zeeland 13 Zeeland nog lekkerder smaken PZC Te warm voor spruit KOOPJES Delscher 1 e etage commentaar Discriminatie Acht kandidaten voor overname van Zalco woensdag 4 januari 2012 di., wo., do. en zaterdag Grote Markt 11-13 Goes 0113 227607 www.delscher.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Spruitjestelers zijn niet blij met het warme winter weer. „Lichte vorst in de nacht, en net iets boven nul in de middag", dat heeft teler Raymond Sonneveld het liefst. Hij runt samen met zijn vader Piet een bedrijf met 40 hectare grond in Dreischor. „Als het warmer is, gaat de kwali teit omlaag. De spruitjes zijn eigen lijk al rijp, maar groeien met dit weer door. Daardoor krijgen ze ge le blaadjes of worden ze grauw." Ook worden er met dit weer een stuk minder spruitjes gegeten. „Bo vendien is er minder aanbod als het vriest. De prijs ligt nu op 30 cent per kilo, terwijl de kostprijs 35 cent is. Vorig jaar hadden we wel eens uitschieters tot zestig of zeventig cent." Dat spruiten vorst moeten hebben gehad, noemt Sonneveld een fabel tje. „Men zegt dat spruiten iets zoe ter worden als het vriest, omdat zetmeel omgezet wordt in suikers. Ik geloof er niet zo in: spruitjes worden tegenwoordig zo geteeld dat ze van zichzelf al zoeter zijn." Een warm najaar en een warme winter was precies wat de boeren kool van Jeroen Manni nodig had. „In augustus hadden we veel re gen en verwachtten we proble men, maar door het warme weer staat de boerenkool er nu perfect bij. Het loopt als een speer. Wat voor weer het ook is, mensen eten gewoon boerenkool. Dat is toch een soort nostalgie." Als het zo warm blijft als nu, heb ben de perenbomen dit jaar al vroeg bloemen. „In de jaren zestig heb ik in januari wel eens een pe renbloempje gehad", zegt fruitte ler Ad Slabbekoorn ut Kapelle. „Dat is nu nog niet aan de orde. Als het volgende week omslaat, is er niets aan de hand, maar als het warm blijft, wordt het risico op nachtvorst groter." Bovendien komt bij aanhoudend warm weer de sapstroom op gang, zegt klimaatwetenschapper Ar nold van Vliet. Bomen kunnen dan gaan uitlopen, terwijl er nog gesnoeid moest worden. Bladlui zen gedijen bij warme en vochtige omstandigheden en kunnen ziek tes verspreiden, zoals virussen en plagen uit zuidelijke landen. „Dat soort effecten kun je verwachten." Nehalennia heeft het verbruid bij de Com missie Gelijke Behan deling. Want de Mid delburgse school stelt een do cente Frans achter. Zij heeft minder salaris ontvangen dan haar mannelijke collega's die hetzelfde werk doen. Deze vorm van discriminatie is geen incident. De commissie ziet dat vrouwen bij Nehalennia min der kans hebben op promotie. De school reageert niet overtui gend. Er is een verklaring hoe de beloningsverschillen zijn ontstaan. En er is de kantteke ning dat er inmiddels 'heel veel' vrouwen in de beter be taalde functies zitten. Beide zijn geen rechtvaardiging om voor hetzelfde werk verschillen de maatstaven te hanteren. Onlangs constateerde de com missie dat de Universiteit Gro ningen mannen discrimineert. Zo ver hoeft Nehalennia niet te gaan. Maar het is wel zaak om een goede werkgever te zijn. Die hoort mannen en vrouwen op het hetzelfde functieniveau gelijk te belonen en ze ook bij promoties gelijk te behandelen. Bij beschikking van de Kantonrechter te Middelburg d.d. 15 december 2011 is Dhr. M.J. Verlinde, geboren op 18-12- 1961, wonende te 4553 NJ PHILIPPINE, Kanaalpolderweg 10, onder curatele ge steld met benoeming van mr!TJ. Kwakken- bos, kantoorhoudende te 4481 AW Kloe- tinge, Koningin Julianastraat 2 tot curator. 'Wat voor weer het ook is, mensen eten gewoon boerenkool. Dat is toch een soort nostalgie' Jeroen Manni, boerenkooltefier uit Ouwerkerk Een hazelaar (uiterst links) en een vroegbloeiende els. Samen met het sneeuwklokje en de gele kornoelje zijn hazelaar en els voorbodes van de vóórlente. Daarna komen de len tebodes van de plantenwereld: bos- anemoon, hondsdraf, fluitekruid, dotterbloem en de nieuwe bladeren van de witte paardenkastanje. De zo mer wordt ingeluid door bosan- doorn, Sint Janskruid, wilde peen en groot kaasjeskruid. Als de hoofdtooi van zomereik, beuk en berk voor de helft verkleurd is, is het volgens de planten herfst, foto's Arnold van Vliet VIDEO Bekijk op www.pzc.nl/video de me ning van de mensen in de straat over de nieuwe tandartstarieven. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl MIDDELBURG - Voor de failliete alu miniumsmelter Zalco hebben zich inmiddels acht overnamekandida ten gemeld. Een aantal van hen wil het bedrijf in z'n geheel over nemen, anderen hebben laten we ten belangstelling te hebben voor slechts een deel. De partijen heb ben een biedingsboek gekregen met verdere informatie over Zalco, om te zien waar ze aan beginnen. In de loop van volgende week la ten de kandidaten weten of ze nog steeds interesse hebben in de over name of er van af zien. Die week brengen zij dan een bod uit. Aan het eind van volgende week valt dan een definitieve beslissing, al dus curator Benne van Leeuwen. Voor de pimpelmees is de warme winter prettig: in koude nachten kan deze vogel tot 10 procent van zijn lichaams gewicht verliezen. Op 21 en 22 januari 2012 vindt de Nationale Tuinvogeltelling plaats. Tel een half uur lang alle vogels die in uw tuin voorbijkomen en geef dit door op www.tuinvogeltelling.nl De Vogelbescherming is dan be reikbaar per telefoon (030-6937700), e-mail en sociale media om vragen te beantwoorden. foto Markus Varesvuo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3