Kleinste soort Johnny maakt in eerste Vrije' week al honderden kilometers E College pakt door met Havenplein 221 zeeland Museum Ouwerkerk telt 60.000 bezoekers Kosten Oosterland gedeeld 'Schouwse' schildpad te volgen op internet woensdag 4 januari 2012 door Ton van den Nouweland OUWERKERK - „Het was wonder baarlijk druk. We hebben dagen van meer dan honderd bezoekers gehad, al zit je daar met een paar touringcars natuurlijk al snel aan", zegt Rinus Platschorre, waarne mend directeur van het Waters noodmuseum. Het Ouwerkerkse museum sloot de boeken over 2011 af met een bezoekersaantal van ruim 60.000. Dat is meer dan verwacht. In 2010, een jaar na de uitbreiding, had het museum met 62.000 bezoekers een topjaar. Ervaringen van ande re musea leren dat daarna een da ling van tien procent optreedt. Dat die daling veel geringer uitviel, dankt het Rampmuseum aan het slechte weer van afgelopen zomer. Bovendien riep het museum de cember uit tot actiemaand, met een korting op de entreeprijs en gratis rondleidingen. Tot en met april zijn in het mu seum foto's te zien van New Or leans, tijdens en na de hurricane Katrina. Het museum haakt hier mee aan bij het Jaar van het Water van de provincie Zeeland. Het Watersnoodmuseum zit zon der directeur na het ontslag medio december van Maaike Klunne. In een gesprek met het bestuur kwa men beide partijen tot de conclu sie niet met elkaar verder te gaan. door Ton van den Nouweland OOSTERLAND - De gemeente draagt bijna 3600 euro bij in de voorberei- dingskosten van de verbouwing aan openbare basisschool De Oos terburcht in Oosterland. Onder- wijskoepel Obase had om 7200 eu ro gevraagd. De gemeente betaalt de helft. In 2007 repeteerde Oosterlands Fanfare nog in de school. Rond die tijd lag er ook een plan voor een grotere directiekamer in De Oosterburcht. Aangezien de fanfa re een ruimte nodig had om de in strumenten in op te bergen, vroeg de gemeente aan Obase om de bergruimte op te nemen in haar bouwplannen. Dat deed Obase, maar uiteindelijk werd het hele plan afgeblazen omdat het te duur werd. De fanfare ging naar het dorpshuis, waar woningbouwver eniging Zeeuwland voor een ber- ging zorgde. De voorbereidingskosten van de verbouwing van De Oosterburcht bedragen 7163,85 euro. Het ge meentebestuur erkent dat het kos ten heeft gemaakt vanwege de ber ging, maar voelt zich niet verant woordelijk voor de kosten van uit breiding van de directiekamer. B en W willen daarom 3581,93 eu ro meebetalen. De Kemps schildpad is de kleinste soort zeeschildpad. Gemiddeld zijn volwassen dieren 61-91 centimeter groot en 45 kilo zwaar. Johnny Vasco da Cama is nog niet volgroeid en was bij zijn vrijlating 58,8 centimeter lang en 31 kilo zwaar. De zeldzame zeeschildpad die drie jaar geleden aanspoelde op het strand van Westenschou- wen, is vorige week vrijgelaten in de Golf van Mexico. Dankzij een zender op z'n schild is hij is nu nauwkeurig te volgen. door Joeri Wisse ens een wereldreiziger, al tijd een wereldreiziger. Zeeschildpad Johnny VESOC de Mama is nog maar een week op 'vrije voeten' en heeft nu al dik tweehonderd ki lometer achter de rug. Het is na tuurlijk nog niks vergeleken met de monstertocht van 75.000 kilo meter die hij ruim drie jaar gele den ondernam, van de Golf van Mexico helemaal naar de koude Noordzee. Het zal Johnny niet nog een keer overkomen dat hij ongezien de ver keerde afslag neemt. Bij zijn vrijla ting heeft hij een blauwe sticker op z'n rug gekregen, voorzien van een satellietzender en een kleine antenne. Telkens als de schildpad boven water komt, geeft de zender een signaal af met de locatie. Die plek verschijnt als een stipje op een landkaart, die te zien is op de de website seaturtle.org. Hierdoor zijn de wegen van de schildpad nauwkeurig te volgen. Het volgen van de route die John ny aflegt is niet alleen leuk voor Satellietzender geeft we tenschappers schat van informatie over gedragin gen zeeschildpad het gewone publiek, maar ook van groot belang voor de wetenschap pers van het Mote Marine Labora tory. Het in Sarasota, Florida geves tigde instituut is één van de^weini- ge organisaties die toestemming heeft om gewonde of zieke zee schildpadden na de herstelperiode van een zender te voorzien. Met de gegevens kunnen de weten schappers bestuderen hoe de schildpad probeert terug te keren naar zijn natuurlijke leefomgeving. Ook onderzoekers van het Southeast Fisheries Science Center kijken belangstellend mee. Pro grammaleider Sheryan Epperly zei bij de vrijlating dat het interessant ste deel van Johnny's reis nog moet aanbreken. „Door hem te vol gen kunnen we de patronen waar in hij beweegt in kaart brengen. Daarmee krijgen we meer inzicht in hoe de schildpad zijn habitat ge bruikt", aldus Epperly. In het geval van Johnny is dit extra interessant. Hij is een Kemps schildpad, de meest bedreigde soort van alle zeeschildpadden. De soort leeft in een brede strook At lantische Oceaan, die zich uitstrekt van Canada tot Suriname. Eieren leggen doen ze echter alleen op de stranden in de Golf van Mexico. Het via de satelliet volgen van een zeeschildpad is een kostbare onder neming. Gemiddeld kost een zen der inclusief communicatiekosten tussen de 3000 en 5000 dollar per schildpad. Ondanks dat het er wat vreemd uitziet, heeft het dier vol gens de deskundigen geen last van de zender. De zender wordt op een diervriendelijke manier aange bracht en hindert de schildpad niet in het voortbewegen. door Melita Lanting Op het Havenplein mogen nu nog auto's worden geparkeerd. Dat gaat ver anderen. archieffoto Dirk-Jan Gjeltema ZIERIKZEE - De kogel is door de kerk. Het Havenplein en Haven park in Zierikzee worden defini tief autovrij. Gisteren heeft het col lege van B en W nog een paar laat ste aanpassingen gedaan, maar daarmee is het klaar. „We vonden het als college belangrijk een stand punt in te nemen. Op den duur moet je een knoop doorhakken", zegt wethouder Ad Verseput. „We voeren nu gewoon het raadsbe sluit uit." Daarmee doelt Verseput op het besluit van de gemeente raad uit 2008, dat in de raad van november van het afgelopen jaar nog eens is bevestigd. De handtekeningenactie die on langs is gestart onder onderne mers in de binnenstad lijkt zinloos geworden. Die ondernemers zijn tegen het autovrij maken van het Havenplein, maar dat besluit is vol gens Verseput nu definitief. „Er zijn alleen bezwaren te maken te gen de omgevingsvergunning voor bijvoorbeeld het verplaatsen van terrassen maar niet tegen het be sluit het Havenplein en Haven park autovrij te maken." De laatste wijzigingen in de plan nen gaan over parkeerplaatsen voor mindervaliden en de buurt bus. Er komen speciale parkeer plaatsen bij aan het Kraanplein, de Maarstraat en de Poststraat. De buurtbus krijgt een stopplaats in de Hoge Molenstraat. Het college is niet ingegaan op be zwaren tegen het verdwijnen van de stoepranden. De overgang tus sen rijbaan en stoep wordt geleide lijk. Dynamische palen op de schei ding van het Havenpark en het Kraanplein moeten het verkeer we ren. Alleen tussen 6.00 en 12.00 uur kan het verkeer doorrijden. Voor bewoners wordt een voorzie ning getroffen. 3-1-2012 Johnny heeft 209 km afgelegd sinds zijn vrijlating Verenigde Staten Verspreidingsgebied Kemps schildpad sat-asota Schild: glad, weinig reliëf, spits aflopend, groen tot bruin. Schildpad Johnny die in 2008 strandde op het strand bij de Boswachterij Westenschouwen, is eind december weer vrijgelaten in zijn leefgebied, de Golf van Mexico. Zijn omzwervingen zijn van dag tot dag te volgen op internet dankzij een zender op zijn rug. Kemps schildpad (Lepidochelys kempii) Lengte: 61-91 cm Gewicht: 45 kilo Voedsel: kleine zeedieren, aas en planten Poten: peddelachtig, geen nagels Kop: opvallend stomp en breed met snavelachtige I snuit Mote Marine Laboratory bij Sarasota waar Johnny werd losgelaten op 27 december 2011. j Volg Johnny öp http://goo.gl/hgjOR jj Rolant Quist bron: wwwjeaturtle.org er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38