Panden Brusea verkocht voor 1 euro Dode witsnuitdolfijn aangespoeld .a.'™™.k. Zeeuwse voordeur Sn Parijs SCHOUWEN-DUIVELAND Gemeente draagt gebouwen over aan stichting Monumenten Renesse Tramvoline WOENSDAG 4 januari 2012 21 PZC Johnny maakt in eerste vrije week al honderden kilometers 22 en 23 door Melita Lanting BRUINISSE - De panden van Brusea in Bruinisse zijn verkocht door de gemeente. De stichting Monumen ten Renesse is de nieuwe eigenaar geworden voor het symbolische bedrag van één euro. Deze stich ting is een 'dochter' van de Stich ting Renessse. In de panden zijn de Oudheidkamer én het Visserij-, museum gevestigd. De gemeente wilde al langere tijd af van de twee panden. „Omdat het geen kerntaak is van de ge meente", zegt wethouder Wim Stouten. Een paar jaar geleden heeft; de gemeenteraad besloten zo veel mogelijk gemeentelijke gebou wen af te stoten. In dit kader zijn eerder al de dorpshuizen verkocht aan Zeeuwland. Voorzitter Theo Ketting van Bru sea is blij met de verkoop. „Wij hebben alle vertrouwen in de stich ting Monumenten", zegt Ketting. Voorwaarde voor instemmen met verkoop was voor Ketting wel dat de gemeente de jaarlijkse subsidie aan de Brusea zou handhaven. „En dat gebeurt. Anders hadden we het niet gedaan." De Brusea ontvangen jaarlijks 14.000 euro voor de exploitatie van beide mu sea. Na de verkoop verandert er voor de Brusea dus eigenlijk niets, ver wacht Ketting. „We betalen geen huur, maar alleen de energiekos ten. Ik heb niet gehoord dat dat straks anders wordt." De verkoop van beide panden aan de Oudestraat in Bruiiiisse levert de gemeente jaarlijks een voordeel op van 26.000 euro. Een deel van dat bedrag (12.500 euro) is het ver vallen van de jaarlijkse onder houdskosten. De overdracht levert ook een eenmalig nadeel op. De gemeente moet in één keer een kleine 129.000 euro afschrijven. Dat is de boekwaarde. Dit bedrag is volgens het college zo hoog om dat in 2010 nog voor 180.000 euro is geïnvesteerd in een renovatie. Bij de verkoop is afgesproken dat de gemeente wel het eerste recht van koop heeft als de panden on verhoopt hun museale functie ver liezen. mtrnwrnammsmnm door Rens Wisse ZOUTELANDE - Een witsnuitdolfijn is gistermorgen dood aangetroffen op het strand van Zoutelande. Het dier, een mannetje van 2,53 meter lang en 255 kilogram zwaar, is waarschijnlijk al eerder gesigna leerd voor de Walcherse kust. De afgelopen dagen kreeg de strandwacht meldingen binnen van een dolfijnachtig dier dat rond zou zwemmen voor de kust van Vlissingen. Met videobeelden werd vastgesteld dat het om een witsnuitdolfijn ging. Hoogstwaar schijnlijk is dit hetzelfde exem plaar dat is aangespoeld op het strand van Zoutelande. Witsnuitdolfijnen leven in de Noordzee en komen normaal ge sproken niet dicht in de buurt van de kust. Mogelijk is het dier ver dwaald geraakt. De dode dolfijn wordt voor sectie overgedragen aan de faculteit diergeneeskunde van de Universiteit van Utrecht. De laatste tijd spoelen er regelma tig dode zeedieren aan op de Zeeuwse stranden. Vorige week nog werden dode maanvissen in zowel Westenschouwen als West- kapelle aangetroffen. Die Heinkenszandse oma krijgt elke vakantie haar kleinzoons Roel (7) en Thijs (4) uit het Friese Sneek te loge ren. Zo ook vorige weektoen ieder een wat aan het terugblikken was op het afgelopen jaar. De jongste raakte geïnspireerd en vertelde dat tante ziek was geworden en daarna overleden, terwijl ze zo oud nog niet was. Na wat gemijmer over het hoe Tip? redactie@pzc.nl en waarom, gaf de kleuter aan dat tante wel weer terug zou komen uit de hemel. Oma probeerde hem van die hoopvolle gedachte af te brengen door te vertellen dat zulks jammer genoeg niet zou gebeuren. Het ventje leek zich daar bij neer te leggen. Maar plotseling veerde hij op en zei: maar ALS ze terugkomt, moeten wij wel een trampoline klaarzetten! door Frank van Cooten LEWEDORP - Gemaakt in een Zeeuwse boerenschuur en vanaf vanmiddag te zien in een chique conceptstore in hartje Parijs. Een enorm kunstwerk van de Armeen se beeldhouwer Eduard Arutjnian. De deur van drie bij drie meter, waarop sierlijke menselijke figuren staan afgebeeld, is de afgelopen twee maanden gemaakt in een loods van Wim van de Sluis in Le- wedorp. Opdrachtgevers zijn de Fransman Romain Brau en de Rus sische Anna Koesjnerova, twee oud-studenten van de Koninklijke Academie van Antwerpen. Het duo begon in 2009 met de kle dingwinkel annex kunstgalerie RA aan de Kloosterstraat in Antwer pen. De tweede vestiging opent de ze maand aan de Rue de la Corde- rie 14 in Parijs. Daar is de voor deur van dee Armeense kunste naar voor bedoeld. Arutjnian kreeg een schets van het onderne mersduo waarmee hij aan de slag ging. „Ik heb er wel wat wijzingen in aangebracht uit praktische over wegingen. Ik moest de klus in twee maanden doen. Dat was krap maar het is me toch gelukt. Ik heb er dag en nacht aan gewerkt." zie ook www.z2.nl Kunstenaar Eduard Arutjnian heeft binnen twee maanden een voordeur gemaakt voor een winkel annex ga lerie in Parijs, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37