Het gaat nu wel erg snel 21 zeeland Vernieuwde Uitgids laat Dromertje FZC woensdag 1 Schuur gesloopt na kantelen gevel De krant 6 weken voor 18 euro! woensdag 4 januari 2012 door Cuido van der Heijden Raymond Sonneveld, spruitjesteler uit Dreischor 'Als het warmer is, gaat de kwaliteit omlaag. De spruitjes zijn eigenlijk al rijp, maar groeien met dit weer door' Het weer zet alles op zijn kop. Pak de hooikoortsmedicij nen maar uit de kast, want de pollen vliegen door de lucht alsof het lente is. Maar al fluiten de vogels iets meer dan normaal en is er zelfs een baltsende grote lijster gezien, bij voeren wordt op prijs gesteld: het is en blijft hartje winter. Vroeger noemden ze me vaak een dromer. Dat klopt ook wel: ik was het, en ik ben het nog steeds. Wat ik 's nachts droom ben ik meestal 's morgens weer verge ten. Overdag maak ik dat weer goed, door ongelimiteerd te dag dromen. Een paar weken geleden liet ik me rondleiden door de opgeknap te Timmerfabriek op de voormali ge Scheldewerf in Vlissingen. Een mensenleven lang stond het gebouw, onbereikbaar voor de Vlissingers achter de hekken van de Scheldewerf mooi te zijn. Dankzij een flinke subsidie is het schitterend gerestaureerd. En al dagdromend door de ver nieuwde Timmerfabriek zag ik wat we met het mooiste gebouw van de stad moeten doen: een poppodium creëren van on-Zeeuwse allure. We brengen, net als ze met po dium 013 in Tilburg gedaan heb ben, alle kleine podia onder in één grote, hippe poptempel. Over de naam hoeven we niet na te colojHIK H PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 denken: De Timmerfabriek. Moei lijker hoeft het niet te zijn. De naam Westergasfabriek werkt in Amsterdam ook prima. Maar helaas, hoe ik ook droom, ik zie voor onze persbroeders van Omroep Zeeland geen plekje in De Timmerfabriek. Je kunt geen hippe poptempel zijn en tegelij kertijd 'Omroep Zeeland' op je voorgevel hebben staan. Hadden ze van de omroep maar bij de start van de restauratie niet een groot spandoek Hier komt Om roep Zeeland moeten onthullen. Dat was namelijk dom. Dat was de goden verzoeken. Wat iedere Vlissinger intussen wel begrepen heeft: hang nóóit, nóóit, nóóit een spandoek op met de aankondiging van een span nend nieuw-, of verbouwplan. Er rust geen zegen op borden met teksten als: In deze kerk worden luxe appartemen ten gebouwd. Aan de Boulevard konden we ja renlang lezen dat Hotel Britannia verbouwd en uitgebreid zou gaan worden. We weten hoe dat is afgelopen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te- houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten Klimaatdeskundige dr. ir. Arnold van Vliet van de Wageningen Universiteit zegt het kalm, maar stellig: „We zitten op het zwartste scena rio. Het is waar dat je weerextre- men, zoals deze warme winter, niet direct aan klimaatverandering mag koppelen. Aan de andere kant rennen we sinds eind jaren tachtig van de vorige eeuw van het ene re cord naar het andere. Het begint een duidelijk patroon te worden, en dat is toch zorgwekkend." De gevolgen zijn moeilijk te dui den. Van Vliet: „De natuur zit heel complex in elkaar. We weten nog niet zo goed hoe alles doorwerkt. Een van de bekendste en weinige duidelijke voorbeelden van wat er mis kan gaan, is dat van de rupsen en de trekvogels. Trekvogels eten rupsen; maar als de rupsen eerder wakker worden door het warme weer, zijn er nog geen trekvogels. Die hebben daar in het zuiden geen idee dat het hier al zo warm is." Tot de verliezers horen de dag pauwoog en de citroenvlinder. Daarvan zijn er de afgelopen jaren - vrijwel zeker door de hoge win terse temperaturen - zo'n 30 tot 35 procent minder. Duiker Peter van Bragt signaleerde in januari vorig jaar een aantal winnaars in de Zeeuwse Deltawateren, waar van oorsprong zuidelijke soorten goed gedijen: de zwartooglipvis, de ge hoornde slijmvis, de wijde mantel, de groene wierslak en de millen- niumwratslak bijvoorbeeld. Ook de vroeger zeldzame ijsvogel, die STRIJENHAM - In de Scheldestraat in Strijenham is gistermorgen rond negen uur de gevel van een oude schuur ingestort. De dakpannen vlogen in het rond en een deel van de schuur dreigde met pannen en al de weg over te waaien. Hierdoor was een gevaarlij ke situatie ontstaan. Een medewerker van de gemeente Tholen heeft overleg gepleegd met de eigenaar. Uiteindelijk is beslo ten de schuur 'gecontroleerd' af te breken. ondanks zijn naam een vreselijke hekel heeft aan ijs in sloten, is de afgelopen jaren enorm in aantal toegenomen. Op zich kan deze toe name van exoten een verrijking zijn, maar de vraag is natuurlijk wel hoe de nieuwe bewoners zich verstaan met de oorspronkelijke in gezetenen. Leven ze vreedzaam sa men of vreten de exoten de Zeeuwse ingezetenen samen op? Warme winter of niet, voor de vogels is het nog altijd hartje winter. Dat betekent dat voedsel schaars is. Chris van der Heijden van Vo gelbescherming Nederland: „Denk dus niet: het is warm, die vogels redden zich wel. Bijvoeren is altijd goed, maar let wel op dat je geen vetbollen maakt met zacht vet dat aan de veren blijft plakken." Voor de mens kan de warme win ter zich vertalen in voortijdige aan vallen van hooikoorts. Het Leids Universitair Medisch Centrum houdt bij hoeveel pollen er in de lucht zitten. In Zeeland is geen pol- lentelstation, geeft onderzoekster Letty de Weger aan, maar op Na- tuurkalender.nl staat wel een waar neming van een bloeiende haze laar en in het oosten zijn er al meer gezien. Ook de els is vroeg. Allebei staan ze bekend om hun allergieopwek- kende stuifmeelkorrels. „Maar dat zien wij wel eens in de vijfjaar, als je over de afgelopen dertig jaar kijkt. Het gaat hierbij om een uitheemse soort els die sowieso al vroeg bloeit. Die laat een voor bloeipiekje zien." Conclusie: wie een pollenallergie heeft, moet wellicht midden in de winter tóch naar zijn medicijnen grijpen. De Uitgids is na ruim twee jaar toe aan een fikse opfris beurt. Uit lezersonderzoe ken blijkt dat de donderdagse bijlage op een hoge waardering kan reke nen. Vooral de wekelijkse recensie van een Zeeuwse eetgelegenheid krijgt in de lezersenquêtes hoge scores. Dat is de reden dat we de eetrubriek van Nadia Berkelder en Edith Ram akers met ingang van morgen wat ruimer in de verf zetten. Het ant woord op de vraag hoe lekker het was wordt met meer foto's gedocu menteerd. Bovendien krijgt u elke week een vaste receptenrubriek van Puck Kerkhoven voorgeschoteld. Lezers willen in hun wekelijkse activi teitenoverzicht graag een wandeling in Zeeland opgenomen zien. Ook aan die wens komen we tege moet. Morgen verschijnt de eerste af levering van 'Wandel mee met de PZC'. In die rubriek vertellen lezers tijdens een wandeling met een PZC-verslaggever over hun favoriete ommetje. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na2s) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VBTilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2