cultuur 115 Kleurrijke verhalen van bezielde geluidstechnicus Expositie De Koning in 't Kerkje I Beachboom ook weer in 2012 EMTE woensdag 4 januari 2012 door Ali Parakow Band Loopt, luidt de titel van het boek vol verha len van geluidstechni cus Ruud van Lieshout uit Hilversum. De auteur schetst I daarin een boeiend beeld van zijn belevenissen met talloze ar tiesten in de studio en tijdens opnamen door het hele land heen. Natuurlijk ook in Zeeland. Die opnamen van Feike Asma op het orgel in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee zal de inmiddels 87-jarige Van Lieshout bijvoorbeeld nooit vergeten. Hij weet er nog enthou siast over te vertellen: „Het stonk een orgel het best. De relatieve vochtigheid is dan lager en de kerk dus droger, waardoor een orgel hel der klinkt. Alle opnamen op die beroemde orgels resulteerden in een doos met negen lp's." Ook aan de opnamen op het zoge heten Mortierorgel in Breskens be waart Van Lieshout specifieke her inneringen. „Ik logeerde dan in het café van Piet Monjé aan het Spuiplein in Breskens. Hij ging dan langs de schepen die net wa ren binnen gevaren in de haven en vroeg aan de schippers wat verse vis. Daar gaf hij mij een portie van en dat nam ik dan in een emmer tje mee naar huis." Tot zijn dierbare Zeeuwse herinne ringen behoren zeker ook nog de opnamen van Vera Lynn in de Willibrord Basiliek in Hulst, sa men met het Hulster Gemengd Koor. Pas twintig jaar na zijn afscheid als geluidstechnicus en studiomana ger van de Hilversum.se Wissel oord Studio's, kwam hij er toe zijn platenkast thuis eens te gaan uit mesten. „Ik bedacht me ineens dat ik het mijn kinderen toch niet kon aandoen dat zij dat ooit allemaal moesten opruimen. Daarom be sloot ik zelf maar eens een begin te maken. Toen ben ik alles dus gaan ordenen en besloot ik ook overal bij te schrijven wat het be trof Die stukjes die ik erbij schreef, werden op den duur ook wat langer. Toen zeiden sommige mensen dat het leuke verhalen wa ren en dat ik ze als boek moest uit geven. Ik kon me niet voorstellen dat iemand daarop zat te wachten, maar ja, nu is er al een tweede druk uitgegeven", zegt Van Lies hout met bescheiden trots. De auteur biedt in zijn boek een kijkje achter de schermen bij plaat opnamen met meer dan 470 kop stukken uit de Nederlandse en bui tenlandse muziekwereld. Sommi ge artiesten staan de laatste tijd weer volop in de belangstelling als gevolg van musicalproducties over hun leven, zoals Ramses Shaffy, Willeke, de Zangeres zonder naam en binnenkort Jules de Corte. Van Lieshout tekende zijn eigen erva ringen op met deze en vele andere artiesten. Daarnaast biedt Band Loopt ook inzicht in de opnamege schiedenis van de populaire mu ziek in Nederland, zoals de ont wikkeling van mono naar stereo, van analoog naar digitaal. Alvorens zijn 28-jarige loopbaan bij Phonogram te beschrijven, gaat Van Lieshout ook in op de periode van drie jaar (1949-1952) dat hij bij de radio in Indonesië werkte. Zijn herinneringen zijn aangevuld met verhalen van diverse arties- Zangeres Vera Lycin ten. Zo is er een handgeschreven brief van onder meer Wilem Nij- holt, die terugkijkt op zijn eerste opname in de studio bij Van Lies hout. „Jij hebt me zelfvertrouwen gegeven en scherpere oren, en con centratie bij het inzingen, waar door het een plezier werd om voor de microfoon te staan", schrijft Nijholt. Band Loopt, 204 pagina's en 199 unie ke foto's; via boekhandel of website: www.bandloopt.nl, €19,95; ISBN 9789090244600. SCHARENDIJKE - Na afloop van de succesvolle rentree van Beach boom, het dance-evenement aan de Brouwersdam bij Scharendijke vorig jaar, maakte de organisatie al bekend dat er ook in 2012 weer een editie zou komen. De datum is inmiddels vastgesteld: zaterdag 18 augustus. De eerste 500 mensen kunnen een toegangskaart met flinke korting aanschaffen, laat woordvoerder Jeroen Botty weten. UIT IN ZEELAND Naar het theater, de bioscoop, een museum, tentoonstelling of galerie? Zie: www.pzc.nl/uit ZEELAND GEBOEKT Jan van Damme belicht pas versche nen Zeeuwse boeken. Zie: www.pzc.nl/zeelandgeboekt STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album óp www.pzc.nl/foto ELLEWOUTSDIJK - Architect Johan de Koning opent zaterdagmiddag om 14.30 uur in 't Kerkje van Elles- diek de tentoonstelling met kunst werken van vader Jan de Koning uit Middelburg. Jan de Koning was in zijn werkza me leven zeeman. Als werktuig kundige bevoer hij op allerlei soor ten schepen veel verschillende zee ën. Vaak nam hij de pen ter hand, maar als schilder kwam hij pas echt op dreef na zijn pensionering. Zijn voorkeur ligt bij aquarel en zijn onderwerpen lenen zich daar ook goed voor: zeeën, luchten en weidse landschappen. Tijdens zijn reizen greep hij graag naar de tekenpen en zo ontston den fraaie logboeken. De tentoon stelling presenteert een aantal van deze boeken. Verder worden er voornamelijk aquarellen geëxposeerd. Ook zijn er enkele portretten te zien. De ex positie heeft als titel Kleurig water, pen en penseel. De openingsbijeenkomst zaterdag middag zal muzikaal worden opge luisterd door gitarist Chris Dusink. Expositie Jan de Koning, tot en met 25 februari, 't Kerkje van Ellesdiek, te zien tijdens open middagen op za 21 janua ri, za. 4 zon. 12 en za. 25 februari, 13.30 - 16.00 uur. Cover van het boek van Ruud van Lieshout verschrikkelijk in die kerk. Als ik daaraan terugdenk, ruik ik die stank nog. We maakten daar opna men voor de serie Feike Asma be speelt 18 beroemde orgels. Daar be hoorde dat specifieke Kam en Van- dermeulen-orgel in Zierikzee na tuurlijk ook toe. Het had zo'n mooi droog geluid, vond Feike As ma. We begonnen die opnamema rathon in januari 1974. In de win ter dus. Dat was belangrijk volgens Feike. In een koude kerk klinkt Geluidstechnicus Ruud van Lieshout in de studio met de toen achtjarige André Hazes. Kies ons huismerk Markant; tot 25% goedkoper! EMTÉ is met de bekende merken al voordeliger dan ruim driekwart van alle supermarkten in Nederland.* En we worden nu nog goedkoper! Want honderden artikelen zijn bljjvend in pnjs verlaagd. Profiteer vervolgens ook nog van ons Markant huismerk: Dit is tot 25% voordeliger dan de bekende merken en zeker zo goed! Lekker slim toch! Bron: Consumentenbond prijspelllng supe september 2011 in relatie tol het aantal servlcesupermarklen in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15