Forse strop met kantoren kranten AH-aanbiedingen op basis bonuskaart economie13 Oplage van blijft dalen Winkelcentrum van troep Volgens grootste adviseur moet tien miljard euro worden afgeschreven Rente voor België daalt scherp Werkloosheid Spanje stijgt naar record woensdag 4 januari 2012 Definitief geen afnemers voor 28 procent van te huur aange boden panden. Ondanks grote leegstand blij ven gemeenten grond beschik baar stellen. Door bezuinigingen neemt leegstand alleen maar toe. door Gert van Harskamp DEN HAAG - Eigenaren van kantoor panden, waaronder ook investeer ders als pensioenfondsen, moeten zo'n tien miljard euro op hun ge bouwen afwaarderen. Voor 28 pro cent van de te huur aangeboden kantoorruimte wordt geen afne mer meer gevonden. Die kantoren zijn nauwelijks meer waard dan de kale grondprijs, al dus Nederlands grootste vastgoed- ZAANDAM - Albert Heijn gaat mil joenen klanten benaderen met per soonlijke aanbiedingen en acties op basis van verzamelde gegevens met de bonuskaart. De supermarktketen informeerde gisteren de eerste miljoen klanten daarover. Dat maakte Gasper Me ijer, directeur merchandising van Albert Heijn, bekend. Uiteindelijk wil de grootgrutter het voordeelprogramma voor alle 7 miljoen gebruikers van de bonus adviseur DTZ ZadelhofF gisteren in zijn Vastgoedvisie 2012. Ondanks dat de leegstand toe neemt, worden er steeds meer kan toren gebouwd. Van de ruim 48 miljoen vierkante meter kantoor ruimte staat nog 6,8 miljoen leeg. Door bezuinigingen op het ambte narenapparaat en bij defensie neemt de leegstand binnen drie tot vier jaar nog eens met 1,3 mil joen vierkante meter toe. DTZ Zadelhoff heeft het huuraan- bod in drie categorieën verdeeld. Het kansrijke aanbod (omstreeks 1 miljoen vierkante meter) staat op locaties bij intercity-stations en voorzieningen als winkels, cafés en restaurants. Kansrijke kantoren vinden snel een huurder. Een gro ter deel valt onder het 'kansheb- bend aanbod' (zo'n 4 miljoen vier kante meter). De huurprijzen van deze gebouwen staan onder druk, kaart beschikbaar maken. Klanten krijgen vanaf eind maart extra kor ting op producten die zij vaak ko pen. Ook ontvangen zij aanbiedin gen voor producten waarvan Al- bert Heijn verwacht dat die goed aansluiten bij de wensen van de klant. „Denk bijvoorbeeld aan een consument die wel veel pasta koopt, maar geen pastasaus", aldus de directeur. Naast de reguliere wekelijkse bo nusaanbiedingen ontvangt een gro- maar mej wat aanpassingen liggen deze kantoren toch nog redelijk in de markt. Ronduit problematisch is de situatie voor de ongeveer 2 miljoen vierkante "meter kansarme kantoren, 28 procent van het aan bod. Deze kantoorruimtes staan veelal drie jaar of langer leeg en het is onwaarschijnlijk dat er ooit nog een huurder wordt gevonden. De roep van verschillende partijen in de vastgoedmarkt om een fonds waaruit de verliezen opgevangen kunnen worden, ziet DTZ Zadel hoff niet zitten. „Waardedalingen van panden moeten voor rekening komen van de eigenaar en niet van de overheid", zegt topman Cu- no van Steenhoven. „De overheid is er voor mensen die niet in staat zijn hiin eigen boterham te verdie nen en niet voor vastgoedinves teerders die verlies lijden. Wel vind ik ruimtelijke ordening een te groep bonuskaartgebruikers straks elke vier weken zes persoon lijke aanbiedingen, aldus Meijer. Albert Heijn is de eerste Neder landse supermarkt die op deze ma nier aanbiedingen aan de klant gaat doen. De supermarktketen, die de bonus kaart in 1998 introduceerde, ver wacht geen problemen met de pri vacywetgeving. Klanten die er geen prijs op stellen, kunnen hun persoonlijke kaart laten omzetten taak van de rijksoverheid. Maar als ik daar de minister op aanspreek, wijst zij naar het regeerakkoord waarin staat dat ruimtelijke orde ning een taak voor gemeenten is." De rijksoverheid zou bouw van nieuwe kantoorpanden alleen nog moeten toelaten op plekken waar de vraag op de lange termijn gega randeerd is en de bereikbaarheid zowel over de weg als met het openbaar vervoer optimaal is, al dus het vastgoed adviesbureau. Van Steenhoven verbaast zich over lokale overheden die maar in het wilde weg grond beschikbaar blij ven stellen voor nieuwbouw van kantoren. „Ga maar eens kijken in Barneveld, Ede en Veenendaal. Hun wethouders zeggen dat hun markt heel anders is, omdat er nu nog huurders gevonden worden. Maar als de huidige huurders weg zijn, staan die panden leeg." naar een anonieme kaart. Het College bescherming persoons gegevens (CBP) zegt dat het niet onmogelijk is wat Albert Heijn gaat doen, als het bedrijf zich maar aan de wet houdt. „De klant moet vooraf duidelijk geïnfor meerd worden over wat er met zijn gegevens gebeurt en de zeker heid hebben dat zijn gegevens wor den vernietigd, als hij aangeeft geen prijs meer te stellen op de aanbiedingen." AMSTERDAM - De totale verspreide oplage van de dagbladen is in het derde kwartaal van 2011 gedaald met 4,8 procent ten opzichte van een jaar eerder. Dit blijkt uit cijfers van het HOI, het instituut voor Media Auditing. De daling doet zich voor bij zowel de gratis dagbladen als de kranten waarvoor moet worden betaald. De totale oplage van de landelijke, regionale en gratis dagbladen be droeg 4.199.402 exemplaren in het derde kwartaal van 2011. Ook het totale aantal e-papers liep in het derde kwartaal terug. Het daalde met 1,4 procent tot 88.057. NRC Handelsblad en nrc.next be hoorden tot de kranten die tegen de trend in wel groeiden. NRC Handelsblad zag de oplage met 2,2 procent stijgen en nrc.next met 5,2 procent. De oplage van het Friesch Dagblad steeg zelfs met 8,7 pro cent. De Telegraaf blijft veruit de grootste krant van Nederland met een oplage van 641.118, maar dat is wel een daling van 4,5 procent. De verspreide oplage van de PZC daal de met 1,5 procent, die van BN/De Stem met 3 procent. Bij de gratis dagbladen vielen de klappen voor al bij Metro, waar de oplage terug liep met 22,6 procent. BRUSSEL De rente die de Belgische staat op de overheidsleningen moet beta len, bleek gisteren scherp te zijn ge daald. De overheid betaalde bij de veiling van een lening met een looptijd van 3 maanden een rente van nog geen 0,3 procent. In december werd een vergelijkba re lening nog voor een rente van 0,8 procent geveild. MADRID De Spaanse werkloosheid heeft in december een record bereikt. Vori ge maand raakten ruim 322.000 Spanjaarden hun baan kwijt, een stijging van 7,9 procent ten opzich te van december 2010. Daarmee zit ten 4,42 miljoen mensen zonder werk, dat is ruim 21 procent van de beroepsbevolking. Aardappelen, droog uit de schuur, 40 mm opw: frites geschikt: €3,75-€5,50 rustig; export: €4,00-€5,25 rustig. Zaaiuien, droog uit de schuur: 30%: €1,00-€ 2,50; 60%: €1,00-€2,50. Granen, zaden en peulvruchten: Tarwe, maal: 180; tarwe voer: 178; Bruine bonen: 820; Voergerst: 175. Prijzen per 1000 kg. excl. BTW uit op slag collecterende handel. Nieuwe oogst, per tonWeide/ dijk- hooi: 200; Veldbeemd: 150-€ 155; Engels Raaigras, hooi: 150-€ 170; Rood rietzwenk: 130-€ 150; Tarwe- stro, droog uit de schuur: kleine balen €150-€160, grote balen 125-€ 135; Gerstestro, droog uit de schuur, grote balen: 100-€ 120; Boonstro, kleine ba len: 140. JAKARTA - Een klant zoekt naar bruikbare tweede- waar zo'n beetje alles te vinden is, heet 'Mall of over 2011 is uitgekomen op 3,79 procent. Dat is hands-spulletjes in het Indonesische Depok. Alle Junk' (Winkelcentrum van troep). De financiële ver beneden de verwachtingen van de regering, goederen die aan het plafond hangen zijn verza- autoriteiten van Indonesië hebben deze week la- Die was uitgegaan van 5,65 procent, meld in en rond de hoofdstad Jakarta. De plek ten weten dat de inflatie in het Aziatische land foto Adi Weda/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13