io schmallenbergvirus Uitbraken van dierziektes Doodgeboren en misvormde lamme tjes, koortsige koeien met diarree die minder melk ge ven. Het tot dusver raadselachtige Schmallenbergvirus verontrust veehou ders. Staat hen een nieuwe ramp te wachten? woensdag 4 januari 2012 Angst in de stal door Joep Trommelen In augustus begon een mys terieuze uitbraak van diar ree onder Nederlandse koeien, die ook minder melk gingen geven. En sinds december worden er ook steeds meer misvormde lam metjes geboren. In Duitse laborato ria is in november in bloed van zie ke runderen het Schmallenbergvi rus gevonden, vernoemd naar het Duitse dorpje waar de zieke runde ren vandaan kwamen. Ook de mis geboortes bij schapen zijn aan dit nieuwe virus te wijten. Het is onbekend waar het virus in eens vandaan komt. Maar het is nauw verwant aan het Akabanevi- rus, een ziekteverwekker bij her kauwers in Azië en Australië die soortgelijke symptomen veroor zaakt. Waarschijnlijk wordt het Schmal lenbergvirus overgedragen door de knut, het mugje dat ook al ver antwoordelijk was voor de ver spreiding van het blauwtongvirus. De knutten waren door het war me weer tot half november actief, wat verklaart dat er nog steeds die ren ziek worden. De knut houdt zich nu even koest, maar wordt in het voorjaar weer actief. Wat staat koeien en schapen dan te wach ten? Er geldt inmiddels een meldplicht voor boeren die hun dieren ziek zien worden. Het Centraal Veteri nair Instituut (CVI) in Lelystad heeft van staatssecretaris Bleker op dracht gekregen een vaccin te ont wikkelen. Volgens een woordvoer der van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu gaat het nog 'om een dierziekte die vooralsnog niet overdraagbaar lijkt op mensen'. Geen nieuwe Qjkoorts dus. Toch sluit het RIVM niet helemaal uit dat er ge vaar voor de mens is. Handen was sen na het aaien van zieke dieren, is het devies. En als mensen ziek worden en de zaak niet vertrou wen, raadt het RIVM hun aan di rect contact op te nemen met de GGD. „Maar het is wel duidelijk dat het virus tot een bepaalde groep virussen behoort die niet overdraagbaar zijn", zegt een woordvoerder van het RIVM. „De kans dat dat bij dit virus wél het geval is, is dus erg klein. We ko men nu nog niet in actie, maar blij ven de zaak wél goed volgen." Ook onderzoeker/viroloog Wim van der Poel van het Centraal Ve terinair Instituut (verbonden aan de Wageningen Universiteit) gaat er vooralsnog vanuit dat melkdrin- kers en shoarma-eters geen gevaar lopen. „Maar dat kun je nooit met ïoo procent zekerheid zeggen. Vi russen zijn geen stabiele entitei ten, ze veranderen nog weieens van gedaante." Vandaar ook dat boeren met zieke dieren op een enquêteformulier aan moeten geven of ze zelf ook gezondheidsklachten hebben. Het duurt waarschijnlijk nog min stens een jaar voordat er een werk zaam vaccin is, stelt Van der Poel. Tenzij blijkt dat ze in Australië en Azië al een vaccin hebben dat ook tegen het Schmallenbergvirus werkt. „Maar al die tijd zijn we in feite machteloos", zegt Van der Poel. Als de knut in april weer actief wordt, is er een kans op een nieu we besmettingsgolf. Die zou bij runderen behalve zieke drachtige koeien ook misgeboortes kunnen veroorzaken. Runderfoetussen zijn na 8o tot 120 dagen gevoelig voor het virus; dat zou betekenen dat er in het najaar van 2012 veel misgeboortes plaats kunnen gaan vinden. 'Virussen zijn geen stabiele entiteiten, ze veranderen nog weieens van gedaante' Schapen zijn vier maanden drach tig; als in februari het lammersei- zoen begint, kan het wel eens goed fout gaan, denken zowel CVI als landbouwkoepel LTO Neder land. Rundveehouders moeten ko mend voorjaar dubbel vrezen: voor misvormde kalfjes én zieke koeien die tot tientallen procenten minder melk geven. Toon van Hoof, portefeuillehou der diergezondheid bij LTO Neder land: „We zagen in september, ok tober dat zieke koeien minder melk gaven, maar dat was meestal na een week weer over. De econo mische schade kan dus wel eens meevallen, maar dan moet er geen sprake zijn van een grote uitbraak in het komende voorjaar." Hij hoopt dat de besmettingen aan het eind van de zomer slechts in een beperkte periode plaatsvon den. „We zien bij schapenhouders dat er eerst gewone lammetjes ge boren worden, daarna ernstig mis vormde en dan weer een golf met veel 'domme lammetjes', die van wege hun te kleine hersenen geen overlevingskans hebben. Dat wisse lende beeld kan betekenen dat het ook zo maar weer, kan over waaien." Volgens viroloog Wim van der Poel is moeilijk te voorspellen hoe veel dieren het komend voorjaar ziek gaan worden. „Dat ligt aan de mate van agressiviteit van het vi rus. Het is ingewikkeld, maar die kan bij schapen anders zijn dan bij runderen. Bij schapen is het virus redelijk agressief, maar het is niet te voorzien of er ook bij koeien veel misvormde kalveren geboren gaan worden." Van Hoof is daarover optimistisch: „Het blauwtongvirus kwam ook ineens uit de lucht vallen. We kon den weliswaar meteen vaccineren, maar het virus verdween weer net zo snel als het kwam. Laten we ho pen dat het weg blijft en dat het nu met dit nieuwe virus net zo gaat. Het lijkt er op dat het Schmal lenbergvirus niet lang overleeft. De meeste oudere dieren zijn na ongeveer een week weer beter. Misschien bouwen ze heel snel weerstand op. Het blijven echter spannende tijden voor veehou ders. We kunnen maar één ding doen: afwachten." Wat doet Nederland met al die schapen? Het aantal schapèn in Nederland neemt de laatste jaren af. In 2007 waren er nog bijna 1,4 miljoen. Op 1 april dit jaar waren er 1.088.485 schapen in Nederland. Behalve gespecialiseerde schapen houderijen, zijn er ook veel rund veebedrijven die schapen houden als neventak. In totaal zijn er 12.790 bedrijven met schapen. Bijna driekwart van de schapen wordt geslacht. Het overige deel wordt levend geëxporteerd, voor namelijk naar Frankrijk. Nederland telt twaalf schapen- slachterijen. Het vlees is voornamelijk bedoeld voor eigen consumptie. Nederlan ders eten gemiddeld 1,4 kilo scha penvlees per persoon per jaar. De rest gaat naar het buitenland. België is de grootste afnemer van Nederlands schapenvlees. Bron: LTO Nederland en Centraal Bureau voor de Statistiek. Varkenspest Een virusziekte die erg besmettelijk en dodelijk is voor varkens. Het virus is onge vaarlijk voor mensen. In februari 1997 werd een geval van klassieke varkenspest geconstateerd op een bedrijf in Venhorst. Omdat er ondanks een dreigend vervoers- verbod nog veel varkens werden getrans porteerd, brak er een epidemie uit. Uit eindelijk raakten ruim vierhonderd bedrij ven besmet en werden in totaal zo'n tien miljoen varkens geruimd. De uitbraak kostte in totaal ongeveer 3 miljard gul den. BSE ('Gekkekoeienziekte') Bovine Spongiforme Encephalopathie of wel de gekkekoeienziekte is een dodelij ke hersenziekte die voorkomt bij koeien en geiten. BSE kan vanzelf ontstaan of worden overgedragen doordat kadavers van besmette dieren in veevoer verwerkt worden. De ziekte kan ook worden over gedragen op mensen, door het eten van vlees of drinken van melk van zieke die ren. Dan ontstaat een variant van de do delijke hersenziekte Creutzfeldt-Jakob. Sinds 1997 zijn in Nederland 88 gevallen van BSE geconstateerd, waarvan de mees te (63) tussen 2001 en 2003. Ook zijn er tot zover bekend drie mensen overleden aan de variant van Creutzfeldt-Jakob die Schmallenbergvirus aangetoond (per 2 januari 2012) infographic CRW in verband wordt gebracht met het eten van besmet vlees. Mond- en klauwzeer (MKZ) Zeer besmettelijke virusziekte die voor komt bij runderen, varkens, schapen en geiten. De verschijnselen zijn koorts en blaren op de poten en op de tong. Men sen zijn ongevoelig voor het virus. De ziekte kan zich heel snel verspreiden, ook omdat het virus via indirect contact (bij voorbeeld via mensen) en zelfs via de lucht overdraagbaar is. In 2001 brak MKZ voor het laatst uit in Nederland. In twee maanden tijd werd het virus op 26 bedrijven vastgesteld. Vooral in het ge bied tussen Apeldoorn en Zwolle was het raak (21 bedrijven). Er werden zo'n 270.000 dieren afgemaakt. De schade be droeg 1,3 miljard euro. Vogelgriep (aviaire influenza) Ziekte bij kippen, eenden, duiven en an dere vogelsoorten die wordt overgedra gen door een griepvirus. Er zijn veel va rianten, maar de bekendste is het H5N1- type. Dit is een zeer besmettelijke en do delijke variant. In Nederland kwam in 2003 de variant H7N7 voor. Daarbij wer den ruim 30 miljoen dieren (vooral kip pen) gedood. Dit kostte 270 miljoen eu ro. Bij intensief contact met pluimvee kan de variant H5N1 worden overgedragen op de mens. Dit gebeurde vooral in Azië. Q-koorts Q-koorts is een infectieziekte die wordt veroorzaakt door de bacterie Coxiella bur netii. De ziekte komt voor bij geiten, scha pen en koeien maar is ook aangetoond bij andere soorten. Dieren hoeven geen ziekteverschijnselen te hebben. Q-koorts kan overgaan van dier op mens. In Neder land gebeurde dat in 2007 (ongeveer 170 besmettingen), 2008 (duizend mel dingen), 2009 (2.354 gevallen) en 2010 (ruim vijfhonderd meldingen). De uit braak van 2009 is de grootste ter wereld. Tot nu toe zijn volgens cijfers van het RI VM 19 mensen aan de ziekte overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10