De slang' bondgenoot van Damascus 9 molenaar Moeite met trapSopen? Nel om Duitse president sitiil zich Missiehoofd van Arabische Liga in Syrië zou volgens critici niet geschikt zijn voor zijn taak Israël geeft Assad nog maar 'paar weken' dinsdag 3 januari 2012 Dat Syriërs niet worden ge hoord, is logisch: het missie hoofd van de Arabische Li ga, de Sudanese generaal al-Dabi, heeft zelf niet zo veel met mensenrechten. door Carel Goseling DEN HAAG - Zijn baas, Omar Has san Ahmad al-Bashir, president/dictator van Sudan, wordt door het Internationaal strafhof ICC in Den Haag gezocht wegens volkerenmoord, oorlogs misdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Luitenant-generaal b.d. Mohammed Ahmed Mustaffa al-Dabi is die 'eer' nog niet te beurt gevallen. Al zou zijn loop baan als rechterhand van Bashir dat op zich volgens velen wel recht vaardigen. Dezer dagen heeft al-Dabi (63), bij genaamd 'de slang', echter heel an dere dingen aan zijn hoofd. Als voorzitter van tientallen waarne mers die de Arabische Liga naar Sy rië heeft gezonden, wordt van hem verwacht dat hij naar eer en geweten rapporteert wat hij merkt van de volksopstand tegen presi dent Bashar al-Assad en het ge weld waarmee de ordediensten die protesten de kop in proberen te drukken. Syrië en Sudan zijn twee handen op één buik. Assad steunde Bashir bij alles wat hij deed. Inclusief een keiharde ge welddadige aanpak op Sudanezen in het zuiden die onafhankelijk heid eisten en de inwoners van het westelijke Darfur die in op stand kwamen tegen de armoede waarin ze moesten leven. In 1989 pleegde Bashir een staatsgreep. Luitenant-generaal Al-Dabi Daags daarna werd Dabi benoemd tot commandant van de militaire inlichtingendienst. Later besloot Bashir hem te benoemen tot zijn persoonlijk gezant in Darfur, be last met veiligheidsvraagstukken. In 2006 werd hij belast met de uit voering van het vredesakkoord voor Darfur. Vorig jaar werd hij door de Arabische Liga gekozen als hoofd van de groep waarne mers die de Liga voortaan bij con flicten wil inzetten. Tussen 1996 en 1999 leidde Dabi regeringstroe pen die huishielden in Zuid-Su- dan. Later, toen hij verantwoorde lijk was voor Darfur, vonden daar de grootste misdrijven tegen de be woners van de regio plaats. Dabi leidde ook de campagne van Su dan tegen het ICC toen dat hof - zijn broodheer wilde aanpakken. Volgens de Arabische Liga werd Dabi gekozen vanwege zijn langja rige militaire en diplomatieke erva ring. Critici menen echter dat het om een politieke benoeming ging. Dabi kan volgens hen als waarne mer in Syrië niet deugen. Gevoels matig steunt hij Assads beleid. Da bi gaf daar zelf het bewijs voor. Toen opstandige inwoners van Homs vorige week de kogels om de oren vlogen, beweerde Dabi doodleuk dat de toestand in de stad volgens hem 'redelijk nor maal' was. JERUZALEM - President Assad zal nog slechts 'een paar weken' aan de macht blijven in Syrië. Dat zei de Israëlische minister van Defen sie, Ehud Barak, gisteren in het par lement. Volgens Barak is niet te zeggen wat er zal gebeuren na de val van Assad. Die machtswisse ling kan ook gevolgen hebben voor de Golanhoogte, het Syrische ge bied dat Israël sinds 1967 bezet houdt, aldus het Israëlische minis terie van Defensie. Het Syrische leger heeft zich intus sen teruggetrokken uit de stadscen tra naar de buitenwijken, zo meld de het hoofd van de Arabische Li ga, Nabil Elaraby. Volgens de Egyp tenaar vormen sluipschutters nog steeds een bedreiging. MÜNCHEN - De Duitse president Christian WulfF komt steeds ver der in het nauw. Hij blijkt niet al leen journalisten onder druk te hebben gezet om niet te berichten over een omstreden lening die hij van een rijk echtpaar heeft aange nomen. Hij blijkt ook de directie van uitgeverij Springer te hebben ingeschakeld om de redactie van boulevardblad Bild te muilkorven. De journalistenvakbond DJV rea geerde verontwaardigd op een nieuwe onthulling die de krant Süddeutsche Zeitung gisteren deed op zijn website. Met een poging in breuk te maken op de onafhanke lijkheid van de redactie heeft Wulff een taboe doorbroken. Springer, de uitgeverij van de Bild, de grootste Duitse krant, bevestig de gisteren dat Wulff president-di recteur Mathias Döpfner heeft ge beld. „De heer Döpfner heeft ge wezen op de onafhankelijkheid van de redactie", aldus een door de uitgeverij uitgegeven verkla ring. Volgens de Süddeutsche heeft Wulff voor het telefoontje aan de directie met dreigementen aan de redactie geprobeerd te voorkomen dat Bild over de omstreden lening zou schrijven. Hij zou de journalis ten hebben gedreigd met een aan klacht als het 'ongelofelijke' artikel zou verschijnen. Ook zou de presi dent hebben gedreigd alle contac ten met Bild te verbreken. Enkele dagen na de publicatie bood Wulff Diekmann telefonisch excuses aan voor het uiten van de dreigementen. Bild liet gisteren weten dat na uit gebreid overleg op de redactie was besloten niet over de aanvaring met de bondspresident te publice ren, omdat hij excuses had aange boden. Het kantoor van Wulf wil inhou delijk niet ingaan op de kwestie. Rechte tiap Buitenbocht Binnenbocht Ontdek de grootste collectie trapliften, comfortbedden, scootmobielen en sta-op stoelen! OOK VERHUUR mogeüjk Hebt u ondersteuning nodig? Laat u comfortabel naar boven brengen en stap veilig uit. Eenvoudige bediening. Moeite met ver lopen? Geniet met volle teugen en ga zelf op pad. Maximale stabiliteit, ver bereik, v.a. 399,- Moeite met slapen? Kies voor een slaapsysteem waar u dag en nacht plezier van krijgt, v.a. 420,- Moeite met opstaan? Sta gewoon samen met uw stoel op. Zo eenvoudig is het. v.a. 590,- Bon voor GRAM* brochure! of bel direct 0341 - 27 40 40 0 Trapllften f j Bedden (J>- j Naam: Adres: 1 Postcode: Plaats: j Telefoon: Scootmobielen O Sta-op stoelen ■BES Gratis demonstratie thuis? j i - V - «amk Bel direct: 0341 - 27 40 40 Bezoek een dealer bij ti in de boort Open van ma t/m vrij 10-18 uur en op za van 10-17 uur. Arnhem Ringoven 16 Best Eindhovenseweg 30 Heerlen In de Cramer 21 Hengelo Vosboerweg 16 Nunspeet Laan 18 Roden Westeresch 8 Veenendaal Groeneveldselaan 19 Waddinxveen Mercuriusweg 15 Trapliften staan alleen in onze speciaalzaken in Nunspeet en in Best r i E mail: wkOi_Ml_pzc Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet AAVÉLZtj;NS.PRÖDU CTEN Gratis brochure? Bel 0341 - 27 40 40 of kijk op vvwvv.molenaarweizïjn.n! U kunt misschien nog traplopen, maar het kost u de nodige moeite. Als u eenmaal een traplift in huis hebt gehaald, wilt u beslist niet meer zonder. U neemt een zit, laat u comfortabel naar boven brengen en stapt veilig uit. Het is dus geen enkel probleem meer dat uw slaapkamer of badkamer zich op de eerste verdieping bevindt. Dankzij de trapliften van Molenaar is verhuizen niet nodig! Bel voor een afspraak of thuisdemo: 0341 - 27 40 40. Elders 3559,- Adviesprijs 3399,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9