maken ze nöet gek 49,50 binnenland |5 Segeleoding seksueel misbruiker effectief De natuur is door warmte van slag: lekker baltsen in de winter 'Beter koningshuis dan defensie korten' Forse schade bij brand in Goffertstadion Slachtoffer Oostzaan dood door hartinfarct Chemie-Pack daagt onderzoeksraad www.weekendcompany.nKrj dinsdag 3 januari 2012 UTRECHT - Van de twintig zedende linquenten die door vrijwilligers worden begeleid, is nog niemand opnieuw in de fout gegaan. Dat zegt Sjef van Gen-nip, directeur van Reclassering Nederland. In 2009 begon zijn organisatie het zogenoemde Cosa-project op proefbasis. Deze methode werkt met vrijwilligers die, naast het pro fessionele reclasseringstoezicht, in groepen van drie tot vijf intensief contact onderhouden met de ze dendelinquent na diens vrijlating. - Volgens Van Gennip is het nog te vroeg om te concluderen dat de proef geslaagd is, 'maar we zijn ui termate positief over dit project'. Er zijn momenteel 'cirkels' actief in Brabant, Limburg, de regio's Rotterdam/Dordrecht en Alkmaar/Haarlem. Volgend jaar hoopt Reclassering Nederland in elke regio actief te zijn met het Co sa-project. Momenteel zoekt de re classering nog mensen in Den Haag. Twee jaar geleden bleek het nog moeilijk vrijwilligers te krijgen om de cirkels rond zedendaders te vul len. Inmiddels is, mede dankzij al- le media-aandacht, de animo toe genomen. Reclassering maakt mo menteel gebruik van ongeveer hon derd vrijwilligers. „Bij elke nieuwe kring die we star ten, adverteren we in huis-aan-huisbladen. Het lukt vrij wel altijd een kring te vormen", zegt Van Gennip. „Ondanks het feit dat het een ge voelig onderwerp is in onze sa menleving, zijn er gelukkig bur gers die hun tijd willen geven om eraan bij te dragen dat zedenda ders niet opnieuw de fout in gaan." De vrijwilligers krijgen intensieve training en begeleiding. Ook wordt er bij de aanmelding zorgvuldig naar de motivatie ge vraagd. DEN HAAG Als er in Nederland extra bezui nigd moet worden dan liever op het koningshuis en ontwikkelings hulp dan op defensie. Dat blijkt uit een peiling van TNS/NIPO. Van de ondervraagden vindt 46 procent dat er extra op het koningshuis kan worden bezuinigd, 46 procent noemt ontwikkelingshulp, 37 pro cent integratie en 35 procent hulp bij oorlogen en wederopbouw. NIJMEGEN Een korte, felle brand heeft gister ochtend grote schade aangericht in de Gaanderij, het NEC-sponsorho- me van het Goffertstadion in Nij megen. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in een schakelkast van het sponsorhome en werd ontdekt doordat het brand alarm afging. De brandweer van Nijmegen rukte meteen uit met groot materieel. OOSTZAAN De 65-jarige man uit Oostzaan (Noord-Holland) die donderdag was overleden als gevolg van een overval, is bezweken aan een hart infarct. Dat heeft sectie op het lichaam van de man uitgewezen, zo liet de politie gisteren weten. Zijn 63-jarige vrouw was na de bru te overval op de woning van het echtpaar met hoofdletsel opgeno men in het ziekenhuis. MOERDIJK Chemie-Pack in Moerdijk spant een kort geding aan tegen de On derzoeksraad voor Veiligheid. De bedrijfsleiding heeft meer tijd no dig om te kunnen reageren op het conceptrapport dat de onderzoeks raad maakte over de enorme brand op 5 januari 2011. Volgens de advo caat van Chemie-Pack kan publica tie daarvan niet zonder reactie van de directie van Chemie-Pack. Handenschudden tijdens de Nieuwjaarsreceptie in zorgflat Hamelakker waar zondag miljoenenprijzen vielen. foto Edwin Wiekens afschrijving is ze gestopt. „Ach we komen toch niks te kort. En ge zondheid is het belangrijkst", zegt Toos, die net als Coby herstellend is van een hersenbloeding. „Ik gun het die mensen wel, maar wat moeten wij op onze leeftijd nog met dat geld?" En dan is de taxi er. De dames pak ken hun rollator en schuifelen naar buiten, op weg naar hun kans op geluk bij de bingo in Ba- vel. Voorzitter Thes Olde Schep- eren (85) van de bewonerscommis sie heeft gemerkt dat iedereen een beetje blij werd van het prijzenfes tival. „Het is leuk om zoiets nog mee te maken op het einde van je leven", vindt ze. Zelfheeft ze geen loten. Ook naar de uitzending heeft ze maar kort gekeken. „Ik ben erg druk met het organiseren van een high tea hier in huis." DEN HAAG - De vogels fluiten, nar- cisjes steken hun kopjes uit het groene gras en het eerste bloeien de speenkruid is gesignaleerd. Ook de hazelaar en es staan al in de bloei. Wij weten wel dat het win ter is, voor de natuur is het lente. „De natuur reageert duidelijk op dit warme weer", aldus ecoloog Wouter vari Steenis van Natuur monumenten. „Zo zijn de kievi ten nog massaal in Nederland hoe wel die anders allang naar het war mere zuiden zouden zijn gevlo gen. Ook groeit het gras nog, zijn er nog insecten, en zitten de zang vogels nog steeds in Scandinavië." De vogels zijn een beetje van slag, vertelt Chris van der Heijden van de Vogelbescherming. „Vogels als de ijsvogel, die anders dan zijn naam doet vermoeden niet tegen de vorst kan, blijven nu langer in Nederland." Maar dat we al vogels horen zingen betekent nog niet dat het lente is, zegt Van der Heij den. „Wintervogels zoals het win terkoninkje zingen juist nu." Dat er vogelsoorten, zoals de fuut, al baltsend zijn waargenomen is in derdaad vroeg, maar niet veront rustend. „Futen zijn wat geharder. Ze broeden nog heel laat in het jaar. Maar ze reageren wel op het weer, dat klopt." Toch hoeven we niet bang te zijn dat de vogels mas saal aan het broeden slaan. „Vogels zijn ook heel gevoelig voor daglicht. Ook al is het warm bui ten, omdat het zo snel donker is hebben de vogels donders goed door dat het winter is." Het wordt pas een probleem als het over een maand, als het al langer licht is, nog steeds zo warm is. „Dan begin nen de hormonen wel heel erg te kriebelen en slaan ze te vroeg aan het broeden." Probleem daarvan is dat het voedsel, zoals rupsjes, er zo vroeg in het jaar nog niet is. In Zeeland begint het voorjaar eer der dan in de andere provincies. Reden hiervoor zijn de warmere temperaturen die deze provincie kreeg te verduren. Volgens Chiel Ja- cobusse van Het Zeeuws Land schap hebben de planten en bo men er weinig last van: „Het is misschien een beetje raar om te zien dat al zoveel uitschiet, maar daar blijft: het bij. Voor dieren ech ter kan dit fataal zijn. Je ziet nu al padden en egels die uit hun win terslaap zijn gekomen. Maar voor hen is er een ernstig gebrek aan eten en als de kou toch nog komt opzetten, is het snel gedaan met deze dieren." zie onze website:binnenland Weeronline.nl: nu al een jaar lang spra ke van weerextremen Van €J9r- IMBHmül Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 c.p.m.) "Excl resarverïngskosten 12.50 per boeking. Let op! Alleen op 3 januari tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5