'Bourgondisch, Vlaams, lieflijk, ruig' Einde in zicht voor visverkoper Autovandalen actief in IJzendijke ZEEUWS-VLAANDEREN Zeeuws-Vlaanderen in kaart gebracht door UwNieuweToekomst Computer, tv en Brand in schuurtje gereedschap gestolen bij Stoppeldijkveer DINSDAG 3 januari 2012 17 PZC Vrijwilligers nemen pont Sluiskil over 18 en 19 door Jean-Lou de Gucht HULST - Het belangrijkste element in het 'DNA' van Zeenws-Vlaande- ren is dat het écht anders is. De lig ging nabij België speelt daarbij een grote rol. Het is geen verrassende conclusie, maar dat is ook niet wat de opstellers van de gisteren gepre senteerde uitgave over de identi teit van Zeeuws-Vlaanderen beoog den. Net als bij de mens is een DNA im mers niet hoe hij er graag uit zou fpHnaRMMHARn BRESKENS - Nog drie weken, dan moet Cor Fondse gestopt zijn met het roken en verkopen van vis van af zijn schip in de Breskense ha ven. De gemeente Sluis legt hem een dwangsom van 5000 euro op als hij vanaf dan toch verdergaat met zijn activiteiten. Fondse verkoopt sinds vier jaar vis en kreeft vanaf zijn boot, de Har- lingen-10. Vooral toeristen trekken naar zijn versierde schip, waar hij ook paling rookt. Dat laatste zou, volgens klagers, teveel overlast op leveren. Protest van hen bij de ge meente leverde een verbod op, om dat Fondse geen vergunning heeft. Gesprekken tussen gemeente en Fondse leverden sindsdien niets op, waarna het gemeentebestuur besloot echte maatregelen te ne men. „Meneer moet zich, net als andere ondernemers, gewoon aan de regels houden", lichtte een ge meentewoordvoerster gisteren toe. „Hij heeft geen enkele vergun ning." Fondse zelf zei gisteren van niets te weten. Hij heeft afgelopen zo mer een advocaat in de arm geno men. „Die moet het maar met de gemeente uitzoeken", geeft hij aan. Wel zegt Fondse zich niet zo maar te laten wegjagen en voorlo pig gewoon door te gaan met de verkoop. willen zien, maar toont het wie hij werkelijk is. Het Zeeuws-Vlaamse DNA is een verdere verdieping van het Zeeuwse DNA, een initia tief van de provincie. Het is vastge legd in een boekwerk, dat gisteren overhandigd werd aan gedeputeer de Sjoerd Heijning. Het boek laat volgens Jan Frans Mulder, burgemeester van Hulst en voorzitter van UwNieuweToe komst, het ware gezicht van de re gio zien. „Bourgondisch, Vlaams, lieflijk, ruig. Het boek laat de grote verscheidenheid zien die er in Zeeuws-Vlaanderen is. Bovendien toont het ook onze culinaire kwali teiten en onze vrijbuitersmentali teit." Wethouder Clen de Kraker van de gemeente Hulst zegt het in het boek als volgt: 'Wij leven hier op de grens en doen alles een beetje op de grens.' En John de Jonge, di rectievoorzitter Rabobank Terneu- zen-Sas van Gent merkt op: 'De tijd wordt hier anders beleefd. Die gaat wat langzamer lopen als je in Zeeuws-Vlaanderen bent.' De Zeeuwse gemeenten hebben veel overeenkomsten, maar ook veel verschillen, zo stelde Heij ning. „Diversiteit is de kracht van Zeeland. Met de verschillende boekwerken over het DNA laten we zien wat we te bieden hebben. En dat is heel veel." Naast het Zeeuws-Vlaamse DNA zijn er al boekwerken verschenen over Schouwen-Duiveland, Vlissin- gen en Veere. Maar er staan er meer op stapel, bijvoorbeeld Ter- neuzen en de Kanaalzone. Nu het boekwerk er ligt, is het volgens Mulder zaak er werkelijk iets mee te doen. Daar ligt een mooie taak voor UwNieuweToekomst, het sa menwerkingsverband tussen ge meenten, bedrijfsleven en instellin gen in Zeeuws-Vlaanderen. „Het is een inspiratiebron om de regio her kenbaar en eenduidig op de kaart te zetten. Want ondanks de grote afstanden in Zeeuws-Vlaanderen gaat het uiteindelijk om samenwer king." Cor Fondse, afgelopen zomer bezig met het roken van paling op zijn schip. archieffoto Peter Nicoiai EEDE/SAS VAN GENT ZAAMSLAG Bewoners van woningen aan de Brieversweg in Eede en de Benelnx- straat in Sas van Gent gingen op een minder fijne manier het nieu we jaar in. Op Nieuwjaarsdag ontdekten ze dat er was ingebroken. De onge wenste gasten kwamen binnen door een deur te forceren. In Eede is gereedschap gestolen, meldt de politie, in Sas van Gent namen de inbrekers een tv en een computer mee. De brandweer van Zaamslag is gisterochtend lang beziggeweest met een brandmelding in het ge hucht Stoppeldijkveer. Om 9.40 uur werd ontdekt dat er in het buurtschap vlakbij Zaamslag rook uit een schuurtje kwam. De brand weer rukte met spoed uit. Na on derzoek met de warmtebeeldcame- ra werd duidelijk dat het om een smeulbrand in opgeslagen zaagsel ging. Het verwijderen van het zaag sel duurde tot de middag. door Raymond de Frel IJZENDIJKE - Inwoners van IJzendij ke hebben de afgelopen vier maan den meer dan eens te maken ge had met vandalen, die het op au to's hebben gemunt. Zo werden op Nieuwjaarsdag tus sen 2.00 en 10.00 uur in de Zuid straat de vier autobanden lek gesto ken van Björn de Paepe. „Daar ben ik natuurlijk helemaal niet blij mee, want dit kost mij zomaar eventjes 571 euro. Mijn auto is WA verzekerd, dus daarop kan ik het niet verhalen. En de rechtsbij- standsverzekering keert alleen uit als het bedrag op de daders kan worden verhaald." Die' zijn echter nog niet gepakt. De Paepe zat gisterochtend op het politiebureau om zijn schade te melden. Hij weet van zeker vijf soortgelijke gevallen in onder meer de Zuidstraat, Schutters- straat, Nieuwstraat en Gaaipers- straat. „Dan heb ik het over kras sen op auto's, koplampen en spie gels die kapot worden geslagen en ze hebben zelfs op het dak van een auto staan dansen. Dat moest worden uitgedeukt en opnieuw worden gespoten." De meeste schades, vooral in het oostelijke deel van IJzendijke, wor den in het weekend toegebracht. Het vermoeden bestaat dat een groep jongeren zich op de auto's uitleeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47