Zandhonger onthult oude vlechttuinen Vierlingh 61% on 7PA and ADRZ niet aansprakelijk voor handletsel vrouw €23,- Archeologie JE BESPAART €36,- dinsdag 3 januari 2012 V/ Al vdOl IU sesats^sx&isss^^^^s^ss^^si^ssiassasixassseessi^iiii^sssstsssitssssssss^siisafx^ Het waren Onderzoekers van het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO) in Yerseke die de blootgelegde vlechttuinen in het slik ontdekten. Zij tipten de provin cie Zeeland. De Archeologische Werkgroep Nederland heeft de vlechttuinen vervolgens in kaart gebracht. De techniek die gebruikt werd bij de aanleg van vlechttuinen is eeuwenoud. In zijn 'tractaet van dyckagie' uit 1573 beschrijft waterstaatkundige Andries Vierlingh de te volgen werkwijze. door Piet Kleemans Eerlijk handwerk was het. Dijkjes van ingenieus in elkaar gevlochten wil gentenen die met ander halve meter lange hou ten paaltjes in het slik werden ver ankerd moesten ooit onder meer de zeedijk beschermen. De zand honger van de Oosterschelde heeft bij Viane (Ouwerkerk) en Roels- hoek (Krabbendijke) meerdere eeuwenoude 'vlechttuinen' bloot- „Het zijn eigenlijk een soort voor lopers van dijkhoofden zoals we die nu kennen", legt Bas Chamu- leau van de Archeologische Werk groep Nederland uit. De vlechttui nen dienden meerdere doelen. Chamuleau; „Ze werden bijvoor beeld aangelegd om een haven kom te beschermen tegen verzan ding. Door een barrière op te wer pen werd de stroming achter een vlechttuin sterker en bleef de vaar weg op diepte. Je kon een vlecht tuin ook gebruiken om stromin gen af te buigen." Van afstand lijken de vlechttuinen waar Chamuleau over spreekt niet meer dan vage gebogen zwarte strepen in het slik. Naarmate de tocht over het slik vordert, worden Bij Viane zijn op het slik twee 'vlechttuinen' bloot komen te liggen. Zeldza me historische objecten. de restanten van de aloude water staatswerken steeds beter zicht baar. Op zo'n 8oq meter van de zeedijk is een circa 50 meter lange en vier meter brede strook zicht baar. De paaltjes zijn begroeid met schelpen en kwetsbaar. De manier waarop de taaie en buigzame wil gentenen in elkaar zijn gevlochten is heel goed te zien. De vlechttuin loopt dood op een wat hogere rug in het slik. Chamu leau gaat met een kleine schop voorzichtig aan het graven. „Het loopt door", klinkt het plots opge togen. Chamuleau is zichtbaar ver rast door de ontdekking dat de his torische vlechttuin bij Viane veel verder doorloopt dan hij eerst dacht. Trots toont hij zijn vondst: wilgentwijgen, begraven in de slik- rug. „Kijk, je ziet hier heel duide lijk restanten van wilgenvlecht werk. Oh kijk, en hier heb je een paalhoofdje. De vlechttuin hier is dus echt een stuk langer dan we dachten", aldus Chamuleau. Hij te kent er meteen bij aan dat de bij Roelshoek blootgelegde vlechttui nen pas echt lang zijn. „De ene vlechttuin daar is wel zo'n 600 me ter lang. Echt een onafzienbare rij paaltjes in het slik." De aanleg van vlechttuinen was destijds een veelgebruikte tech niek. „Om voldoende wilgentenen te hebben, werden er speciale bos sen aangelegd", weet Chamuleau. Om de vlechttuinen te bescher men werden in Viane plaggen ge bruikt. Ook hiervan zijn er verschillende SWEETDEAL VAN DE DAG Prachtig gladde oksels dankzij een MedCos IPL flitsbehandeling bij schoonheidssalon Mary-Antoinet in Vlissingen. Profiteer van 61% korting! IN PLAATS VAN €59,- KORTING GA VOOR DEZE AANBIEDING NAAR SWEETDEAL.NL door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank vindt dat het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Vlissingen niet aansprakelijk ge steld kan worden voor het feit dat een arts tot tweemaal toe niet ont dekte dat bij een Middelburgse vrouw een pees was doorgesne den. Door een gebroken glas liep de vrouw eind 2004 een snijwond op aan haar rechterhand. Bij de af deling Spoedeisende Hulp werd op 20 november van dat jaar en twee dagen later geen bijzondere afwijking vastgesteld. Op 10 de cember meldde ze zich weer bij het ziekenhuis. Pas toen werd ont dekt dat een buigpees van haar rechterduim was doorgesneden waarna ze op 20 december werd geopereerd. Na die operatie bleef ze klachten houden, waarop ze het ziekenhuis aansprakelijk stel de. Afgelopen jaren hebben twee externe deskundigen haar onder zocht. Een chirurg uit Tilburg stelt vast dat de klachten waarmee ze kampt niet noodzakelijk veroor zaakt zijn doordat ze te laat is geo pereerd. Een Utrechtse handchi rurg vindt zelfs dat er geen ver band is tussen het later opereren en haar klachten. Volgens deze spe cialist blijven er na een operatie van een dergelijke doorgesneden duimpees altijd klachten. Ook als er direct wordt geopereerd. De Middelburgse eiste een bedrag van 7.865,47 euro schadevergoe ding. Ook vond ze dat het de pro ces- en advocaatkosten moest beta len. Het ziekenhuis had haar al een bedrag van 3750 euro gegeven. Volgens de rechtbank heeft de vrouw echter alleen maar recht op een bedrag van totaal 1.012,78 euro. „Meestal waren die plaggen zo'n de zandhonger van de Oosterschel- 15 bij 15 centimeter met een dikte de op termijn nog meer vlechttui- van 20 centimeter. De plaggen wer- nen bloot zal leggen. Dat heeft den gewoon uit de buurt waar de ook een keerzijde. „Door wind en vlechttuin werd aangelegd ge- water krijg je erosie en wordt een haald." Chamuleau verwacht dat deel van de vlechttuinen aange- bewaard gebleven. Zonder enige aarzeling beent Chamuleau verder over het slik totdat hij vindt wat hij zoekt; het bewijs dat bij Viane plaggen zijn gebruikt voor het be schermen van de vlechtttuinen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44