4\ dinsdag 3 januari 2012 Het is alsof de tijd stil heeft gestaan. Bij klompenmakerij Traas in Heinkenszand ma ken ze hun klompen nog op dezelfde manier als vijftig jaar geleden, sommige gereed schappen worden al gebruikt sinds eind jaren dertig. Toch maakt het bedrijf zo'n zes honderd tot duizend paar klompen per maand en die vinden gretig aftrek in bin nen- en buitenland. mHet bedrijf begon ruim honderd jaar geleden. "Rond 1918 waren er maar liefst zestien klompenma kerijen in Heinkenszand. Veel boeren maakten klompen in de wintermaanden, als er weinig te doen was op het land", vertelt eigenaar Jaap Kramer (55). Het bedrijf van de familie Traas bleef al die jaren overeind. Kramer is als eerste niet Traas eigenaar geworden van de klompen makerij. Als schooljongen verfde hij klompen bij het bedrijf van de familie om bij te verdie nen. Hij verliet het bedrijf om in de technische dient te gaan werken, maar keerde na negen tien jaar terug. In eerste plaats als vennoot, later werd hij eigenaar omdat de laatste Traas nooit trouwde. Kramer: "Ik ben graag bezig met hout, een natuurproduct. Ik ben iemand die kan zeggen dat hij van zijn hobby zijn werk heeft kunnen maken." Tegenover de werkplaats liggen tientallen boomstammen. Daar begint het allemaal mee. "Wij werken met dertig jaar oude populieren en wilgen van Nederlandse bodem", legt Kra mer uit. "De eis die wij aan het hout stellen is dat er voor elke boom die omgaat, een nieuwe wordt teruggeplant. Dat gebeurt vooral met populieren, vandaar dat tachtig procent van onze klompen uit populierenhout bestaat." De boomstammen worden buiten gezaagd tot stukken waar acht losse klompen uit voortko men. Dan gaan ze werkplaats in. Daar worden ze verder gezaagd en bewerkt door machines die uit de jaren '30 en '60 stammen. Veel is er sindsdien niet veranderd. Kramer: "Moderne computergestuurde technieken passen niet bij ons. Dat is duur gezien de hoeveelheid klom pen die wij produceren." Voor elke machine zijn verschillende mallen beschikbaar om de juiste afmeting en pasvorm te bepalen. Kramer: "We werken niet met schoenmaten, maar met centimeters. Die variëren van 13 tot 31 centimeter, wat overeen komt met de Europese schoenmaten 20 tot en met 48. Voor elke maat is er een aparte serie mallen. De kopieermachine, die de aangeme ten mal kopieert naar een stuk hout, kan 35 tot 60 paar klompen per uur produceren. Met het omstellen van de machine van de ene naar de andere maat is Kramer een hele dag mee bezig. Het drogen van de klompen gebeurt pas nadat ze het productieproces doorlopen hebben. "Dat snijdt makkelijker", licht Kramer toe. In de droogkamer is het aangenaam warm, zo'n 20 graden. Daar liggen honderden klompen opeen gestapeld te drogen. Na ongeveer veer tien dagen hebben ze zo'n zeventig tot tachtig procent van hun gewicht verloren aan vocht. Daarna worden ze glad geschuurd. Dat gebeurt deels met een machine en deels met de hand. Tot slot worden ze twee keer in de grondlak gezet, worden ze gepolijst, krijgen ze een transfer (een sticker) en worden ze afgelakt. Er werken drie mensen bij Klompenmakerij Traas. Kramer vindt het moeilijk om goede vakmensen te vinden. "Je kunt dit vak niet leren op school. Klompen maken is iets wat je alleen hier ter plaatste onder de knie kunt krijgen. De eerste jaren ben je vooral bezig met je personeel alle kneepjes van het vak te leren. Pas na drie jaar kun je quitte spelen en dan bestaat het risico dat ze iets anders willen gaan doen. Daarnaast is het zwaar werk waarbij veel handmatig moet gebeuren." Volgens Kramer is zijn klompenmakerij de derde grootste van Nederland. Hij distribueert klompen door het hele land. Vooral in Dren the vinden ze gretig aftrek. Kramer: "Daar lopen ze er nog graag op. Buiten de grenzen van ons land is er ook een markt voor, hetzij dan voornamelijk als souvenir. De klompen van klompenmakerij Traas geraken tot in China en Australië, maar zijn ook verkrijgbaar dichterbij huis in Duitsland of gewoon bij ons in Zeeland. Wendy de Jong De machine holt de klompen uit in de gewenste maat. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36