'De dood hoort bif Dakar Ral ly' 25 Peterhansel aan kop Uitstapje kost Rooney 300.000 euro Junior Ewan (17) verrast sprinters Skispringsters niet in actie in Schönwald Huta Gaiung en Sijsling onderuit Van der Sar debuteert bij oud-internationals dinsdag 3 januari 2012 Ivan Skobrev viert zijn zege op het EK allround in Collalbo in 2011. Jan Blokhuijsen (links) wordt tweede, voor Koen Verweij (rechts). foto Max Pattis/EPA PUTTEN - De dood hoort bij de Da kar Rally. „Het klinkt cru, maar het is wel de keiharde realiteit", zegt Arjan Brouwer. De motorhandelaar uit Putten deed acht keer meer aan de mon sterrace en kent als weinig ande ren de gevaren van de rally, die zondag het zoveelste slachtoffer tel de. De Argentijn Jorge Martinez Boero kwam in de eerste etappe om het leven door een val op twee kilometer van de finish nabij San ta Rosa de la Pampa. „De Dakar Rally is in wezen een marathon. Het lichaam wordt zo zwaar op de proef gesteld, daar kun je niet op trainen. De ver moeidheid sluipt erin en op een gegeven moment verbruikt je lichaam meer brandstof dan je mo tor. In iedere meter schuilt gevaar en je moet van de eerste tot de laat ste kilometer attent zijn", weet Brouwer, die zijn kennis en erva ring nog geregeld overbrengt op Nederlanders die zich wagen aan het woestijnavontuur. „Ik geef die lessen omdat in de rally zoveel ge vaar schuilt. Veel coureurs die voor de eerste keer meedoen we ten niet waar ze aan beginnen. En als ze hier komen, is de dood on derdeel van de les. Wat moet er ge beuren als je verongelukt. Wie zorgt er dat je terugkomt. Ze kij ken me met verbaasde ogen aan, maar het hoort wel degelijk bij de les." Brouwer was erbij toen de Italiaan Fabrizio Meoni overleed tijdens de Dakar Rally van 2005, die toen nog Noord-Affika doorkruiste. „Die jongen had de rally al twee keer gewonnen en twaalf keer vol bracht, maar toch nam de woes tijn hem te grazen. Zo zie je dat ook ervaring niet alles zegt. Ik was er zelfs een keer getuige van dat een motorrijder verongelukte na de finish in Dakar. Toen zat de ral ly er al op en in een onbewaakt moment gleed hij onderuit, met zijn hoofd tegen een lantaarn paal." Zelf keek hij ook de dood in de ogen bij zijn allereerste deelname aan Dakar in 1986. Brouwer ver dwaalde de dag na een zware zand storm in de Sahara en was drie da gen spoorloos. Hij overleefde op twee biscuitjes en een bekertje wa ter. „Maar verdwalen is nu niet meer mogelijk. De navigatietech- nieken zijn daarvoor te goed ont wikkeld. Maar verongelukken kan altijd." Brouwer heeft het ook zijn twee zoons op het hart gedrukt. Want ondanks de gevaren, raakt hij het Dakar-virus maar niet kwijt en zijn ook zijn bloedeigen kinderen besmet. „Als het allemaal lukt, wil len we met zijn drieën in 2014 meedoen aan de rally. Het avon tuur blijft geweldig, ook al besef fen mijn zoons dat het een gevaar lijke onderneming is." Titelverdediger Nasser Al-Attiyah heeft zich gisteren aan het front ge meld in de Dakar Rally. De autocoureur uit Qatar won in zijn Hummer de tweede etappe in Argentinië. Hij was een minuut sneller dan recordwinnaar Stépha- ne Peterhansel. Die laatste is wel de nieuwe leider. Erik Wevers was volgens de eer ste uitslagen de eerste Nederlan der die met de auto binnenkwam. De ervaren Mare Coma heeft de tweede etappe voor motoren ge wonnen. Coma nam ook de leiding in het al gemeen klassement bij de moto ren. Lopez staat tweede op 2.30. Henk Knuiman was de beste Ne derlander op de motor. Hij finishte als 27e. MANCHESTER Wayne Rooney is door trainer Alex Ferguson bestraft met een boete van ongeveer 300.000 euro. Rooney krijgt de boete, ongeveer een weeksalaris, omdat hij op twee de kerstdag was gespot in een res taurant met zijn vrouw Colleen en ploeggenoten Jonny Evans en Dar- ron Gibson. Dat was tegen de team afspraken in. Ferguson hield Rooney buiten zijn selectie voor de met 2-3 verloren wedstrijd te gen Blackburn Rovers op oudjaars- dag. GEELONG De pas zeventienjarige wielrenner Caleb Ewan heeft gisteren de geves tigde orde verrast in de Jayco Bay Cycling Classic in Australië. Hij won in Geelong de groepsspurt van het tweede criterium in deze eerste wielerkoers van het jaar. De jonge Australiër, die junioren wereldkampioen omnium op de baan is, hield in de sprint onder an deren zijn landgenoten Allan Davis en Bernard Sulzberger achter zich. De Jayco Bay Cycling Classic ein digt morgen. Zondag won Greg Henderson de openingswedstrijd. SCHONWALD De skispringsters kunnen komend weekeinde in Schonach- Schönwald de nieuwe wereldbeker cyclus niet voortzetten. De interna tionale skifederatie FIS maakte gis teren bekend dat de wedstrijd in Duitsland is geschrapt. Regen, zacht weer en gebrek aan sneeuw maakten het besluit noodzakelijk. De FIS kijkt nog of de wedstrijd verplaatst kan worden naar Hinter- zarten. De vrouwen hebben deze winter voor het eerst een wereldbe kercircuit. DOHA Jesse Huta Gaiung en Igor Sijsling zijn in de derde en laatste kwalifi catieronde voor het ATP-tennistoer- nooi van Doha uitgeschakeld. Bei de Nederlanders hadden in hun partij weinig in te brengen. Huta Gaiung was na 58 minuten al klaar met zijn wedstrijd tegen de als vierde geplaatste Sloveen Grega Zemlja. Het werd 6-2 6-1. Sijsling maakte het de Spanjaard Roberto Bautista-Agut lastiger, maar ook hij wist geen set te winnen. Sijsling verloor met 6-3 6-4. HAARLEM Edwin van der Sar debuteert zater dag in de traditionele nieuwjaars wedstrijd onder de lat bij de oud-internationals. De 41-jarige doelman zette afgelopen zomer een punt achter zijn lange en rijke carrière. De recordinternational maakt voor het eerst deel uit van de ploeg met voormalige interna tionals, die het ieder jaar opneemt tegen FïFC. Van der Sar vormt een team samen met onder anderen Pierre van Hooijdonk, Ronald de Boer, Rob en Richard Witschge, Bryan Roy en Pieter Huistra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25