Blokhuijsen en Verweij willen doorgroeien 241 sport AZ komt nog vele miljoenen tekort Positie Adriaanse bij Twente is erg wankel dril ft iarfiiian u jaiiHJai 1 Fulham verslaat tien man van Arsenal John van Lottum aan de slag bij AZ dinsdag 3 januari 2012 ^^^^S^SSSiiSSiSSSSSSaSj door Theo Brinkman ALKMAAR - AZ heeft de laatste twee jaar flink schoon schip ge maakt, maar is er nog lang niet. De club heeft voor het huidige sei zoen een tekort van maximaal 7,4 miljoen euro begroot. De lening van de 'bevriende ondernemers' is dan ook nog altijd hard nodig. Ook moet AZ nog steeds spelers verkopen om het hoofd boven wa ter te houden. Dat blijkt uit het jaarverslag over de periode januari 2010-juni 2011. Opmerkelijk genoeg heeft AZ het jaarverslag zelf gepubliceerd op haar website. „Dat willen we vanaf nu elk jaar doen, in het kader van de transparantie", zegt Toon Ger- brands, directeur algemene zaken. „Voorheen kon dat moeilijker, om dat we toen vervlochten waren met DSB." Na het faillissement van hoofd sponsor DSB in oktober 2009 kwam AZ er alleen voor te staan. Het kon niet meer leunen op geld schieter Dirk Scheringa, die altijd de gaten in de begroting dichtte. De club moest aan de ene kant snel geld binnenhalen en aan de andere kant snoeien in de uitga ven. Daarmee was AZ er nog niet. Om de resterende tekorten op te kun nen vangen, schoten ondernemers uit de regio te hulp. Van hen kreeg AZ acht miljoen euro tot haar be schikking, een kredietfaciliteit met een looptijd van drie jaar. De club kan het geld - of een deel daarvan - opnemen zodra het nodig is. En dat was de afgelopen anderhalf jaar regelmatig het geval. Want nog altijd zijn bij AZ de uitgaven groter dan de inkomsten. „Er zijn perioden waarin we wel veel uitga ven hebben, maar weinig geld bin nen krijgen. Dat is bijvoorbeeld in de zomer het geval. In zo'n perio de maken we gebruik van het kre diet. Maar in het najaar hebben we dat bedrag alweer volledig te rugbetaald. Zo schommelt dat ge durende een seizoen", aldus Ger- brands. De kredietfaciliteit werd afgelopen jaar trouwens verhoogd naar 8,3 miljoen euro, doordat nog enkele ondernemers geld beschikbaar stel den. In de periode van het jaarverslag leed AZ een verlies van 4,1 mil joen euro. Voor het huidige sei zoen is een tekort van maximaal 7,4 miljoen euro begroot „Niet ver ontrustend, want dat was voor zien", zegt Gerbrands. De premie voor 'overwintering' in Europa is in dat opzicht een meevaller. Ook transfers kunnen het tekort flink terugdringen. „Maar het geeft wel aan dat we nog het nodige in te ha len hebben." AZ hoopt over anderhalf jaar de begroting helemaal op orde te heb ben. Of dat lukt, is nog de vraag. De clubleiding geeft in het jaarver slag aan dat dit 'in hoge mate af hankelijk is van de kasstromen uit de toekomstige spelersverkopen'. Er moeten, kortom, nog altijd spe lers worden verkocht om als club helemaal gezond te worden. De verkoop van spelers leverde AZ in de periode van het jaarverslag ruim vijftien miljoen op. Dit be trof de transfers van Ari, Pocogno- li, Mendes da Silva, Lens, El Ham- daoui, Dembele, Jahens, Swerts, Jo- nathas, Pellè, Moreno en Schaars. Zij brachten bij elkaar zo'n 22 mil joen op, maar het resultaat wordt gedrukt doordat AZ ook zo'n ze ven miljoen uitgaf aan nieuwe spe lers. John van Lottum heeft de tennis baan verruild voor het voetbalveld. De voormalige proftennisser be gon gisteren bij AZ als accountma nager op de afdeling commercie. Van Lottum (35) draaide tussen 1994 en 2006 mee in het tenniscir- cuit. Hij heeft bewust gekozen voor een functie in een andere sport „Ik zag het niet zitten in het beperkte tennishokje te blijven zit ten. Dat zou te makkelijk en te vei lig zijn. Ik wil mijn wereld verbre den en me persoonlijk kunnen ont wikkelen." ENSCHEDE - FC Twente wilde giste ren niets kwijt over de positie van trainer Co Adriaanse, maar voorzit ter Joop Munsterman ontkende ook niet dat het einde van de sa menwerking nabij is. Vandaag heeft de clubleiding een gesprek met de oefenmeester die nog een contract heeft tot het einde van het seizoen. De uitkomst lijkt dui delijk: er is intern geen werkbare situatie meer. Adriaanse houdt er een andere vi sie op na dan zijn assistenten, met een groot deel van de spelersgroep klikt het niet en ook met de medi sche staf is de verstandhouding niet goed. Het zou onverstandig zijn om met elkaar verder te gaan. Intussen heeft de club al gesprek ken gevoerd met Steve McClaren, de trainer die Twente in 2010 voor het eerst kampioen maakte. De En gelsman staat te popelen om terug }p| Het EK allround schaatsén in Boedapest begint komende vrijdag. Sven Kramer is een van de kanshebbers. Ze worden meestal over één kam geschoren. Verwonderlijk is dat niet. De schaatsers Jan Blok huijsen en Koen Verweij doen qua talent, ambitie en prestatie- curve immers nauwelijks voor el kaar onder. Dus is er de repete rende vergelijking. door Marco Knippen HEERENVEEN - Jan Blokhuijsen en Koen Verweij willen zich beiden spiegelen aan Sven Kramer, de te ruggekeerde vedette met wie ze ko mend weekeinde in Boedapest bij het Europees allroundkampioen schap om de heerschappij hopen te strijden. Die confrontatie geldt als het gevecht tussen de koning en zijn kroonprinsen, die twaalf maanden geleden het EK met een podiumplek opluisterden. Een tweeluik over de beoogde erfopvol gers. Als Jan Blokhuijsen woensdaga vond na de geslaagde EK-plaat- singswedstrijd tijdens het uitfiet sen zijn favorietenrol voor de ko mende allroundkampioenschap pen probeert te relativeren, grijpt niemand minder dan Sven Kra mer in. „Jij bent op dit moment ge woon de beste Nederlander", klinkt het uitdagend, waarbij de boodschap wordt gebracht als een vaststelling en niet als een provoca tie. Een glimlach krult om de lippen van de op het schild gehesen team genoot van de nog altijd onbetwis te kopman van de TVM-ploeg. Even valt er een stilte en dan laat Blokhuijsen zijn masker zakken. Natuurlijk denkt hij mee te din gen om de hoofdprijs. „Ik ga niet ontkennen dat ik mezelf als een podiumkandidaat zie", zegt hij. Ja, zelfs op het WK afstanden in Hee renveen dicht hij zich goede moge lijkheden toe. „Een medaille ligt in het verschiet." Overigens is het EK allround ondergeschikt aan de mondiale versie. „Dat beschouw ik als een opstapje, zonder er afbreuk aan te willen doen. Want bij het EK wil ik absoluut zien te scoren, maar ik concentreer me toch in de eerste plaats op het WK." Het deert Blokhuijsen niet dat er druk op zijn ranke schouders wordt ge legd. Vorig jaar kon hij zich nog in positie van underdog manoeuvre ren, maar dit keer weet hij dat ver schuilen geen zin heeft Hij wordt inmiddels tot de gevestigde orde gerekend, na zijn erupties bij zo wel het EK (tweede) als WK (der de). Dat ook Kramer in hem een ge vaarlijke concurrent ziet, streelt zijn ego. Het verkapte compliment brengt Blokhuijsen echter niet uit balans. „Ik ken inmiddels m'n kwa liteiten." De zelfverzekerdheid heeft (groten)deels van doen met zijn overstap naar TVM. De voor malig wereldkampioen bij de ju nioren is door de gedreven coaches Gerard Kemkers en Bart Veldkamp definitief van zijn po tentie overtuigd geraakt. Met bra voure: „Sven is misschien nog niet op zijn oude niveau, maar hij is al wel goed en je ziet hem nog tel kens beter worden. Maar óók ik ben in vorm, terwijl ik eveneens progressie laat zien. Waarom zou ik dit seizoen dan geen nieuwe stap kunnen zetten?" Voor Koen Verweij is doorgroeien het credo. Het schouderklopje van Gerard Kemkers afgelopen woens dag in de catacomben van schaats- stadion Thialf gold als een veelzeg gend gebaar. De coach waarmee hij geen klik voelde en met wie hij na een tegenvallend seizoen in het voorjaar van 2010 had gebroken, leek daarmee te willen zeggen: goed dat je er weer bij bent. Koen Verweij kende immers een stroeve start van het seizoen. Bij de eerste wereldbekerwedstrijden stond hij aan de kant. Als alterna tief programma koos hij daarom voor een aantal marathons. De uit- wijkroute bleek geen slechte afslag te zijn. Het 'gevoel' was terug. Be gin november bij het NK afstan den had het hém nog aan het juis te gevoel ontbroken, met als ge volg dat hij zichzelf even buiten spel plaatste. Overigens zonder dat hij door de angst bevangen werd. „Ik had het zien aankomen", be kent Verweij. „Tegen beter weten in hoop je de dans te ontspringen, maar dat was dus niet zo. Daar voor ligt het huidige niveau in Ne derland domweg te hoog." Het lichaam vertoonde in die periode enkele mankementen, luidt de ver klaring. Nu de souplesse er is en hard schaatsen welhaast als vanzelf gaat, is het zaak om slechts voor uit te kijken.-En dat doet Verweij. Hij aast op een herhaling van vo rig jaar, toen hij ook het eerste competitiedeel miste en pas daar na als allrounder oogstte. Met zijn derde plaats op het EK be zegelde de eerdere wereldjunioren- kampioen toen zijn seniorendoor- braak. te keren naar de club uit Ensche de. De verwachting is dat hij morgen de laatste puntjes op de i zet met de clubleiding en donderdag wordt gepresenteerd. De 64-jarige Adriaanse kwam afge lopen zomer als opvolger van Mi chel Preud'homme naar FC Twen te. Afgevaardigden van de club hadden uren met de trainer ge sproken en het vertrouwen in de samenwerking was groot. Maar ruim een halfjaar later zijn de ho ge verwachtingen niet uitgeko men. Twente staat weliswaar der de op de ranglijst, op vijf punten van koploper AZ en doet nog al tijd mee in Europa, maar dat staat los van de interne problemen. De selectie van Twente traint van daag voor het eerst weer in het nieuwe jaar. Komende vrijdag ver trekt de ploeg naar Maspalomas. LONDEN - Martin Jol heeft gisteren met Fulham een aan sprekende zege geboekt. De ploeg uit Londen versloeg op het eigen Craven Cottage stadgenoot Arsenal: 2-1. Fulham sloeg in de slotfase toe nadat Arsenal-verdedi- ger Johan Djourou met tweemaal geel uit het veld was gestuurd. Robin van Persie, die in 2011 liefst 35 doel punten maakte voor de 'Gunners', kwam weinig in het spel voor. Arsenal nam na twintig minuten wel de lei ding via verdediger Laurent Koscielny. Enkele minuten na het vertrek van Djourou, in de 78e minuut, maakte Steve Sidwell gelijk. In blessuretijd bezorgde Bobby Za- mora de ploeg van Jol de zege. foto Kerim Okten/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24