zeeland 119 Evenwicht Veere gaat ouderwets duurzaam het jaar in Redder voor Vlissingers die hulp nodig hebben '2011 lastig voor Vlissingen, en 2012 ook' Caravan in loods uitgebrand Voor zesde keer ATB Toer- en wandeltocht Inbraken Middelburg en Vlissingen Zeezwemtochten leveren 600 euro op voor onderzoek naar spier- en zenuwziekte ALS Koudekerkse ringrijders sluiten jubileumjaar af met winterstrandrit dinsdag 3 januari 2012 „De les van 2011 is misschien wel dat er toch een nieuw evenwicht nodig is tus sen markt, staat en burger/Overigens, in Veere doen wij dat al zo..." Burgemeester Rob van der Zwaag in zijn Nieuwsjaarstoespraak Ze hebben gefaald. De overhe den met hun laat maar waaien privatisering. En de burgers met hun pakken wat je pakken kan mentaliteit. Het roer moet om in het Nieuwe Jaar, zegt de bur gemeester. Maar niet in Veere. Daar deden ze dat vorig jaar al. door Henk Postma DOMBURG - Terug naar de 'ouder wetse duurzaamheid'. Zo gaan ze in de gemeente Veere de crisis te lijf! Het is daar geen goed voorne men meer, maar dagelijkse reali teit. Veerenaren gaven er vorig jaar al op grote schaal gestalte aan. Dat was de teneur van de speech waarmee burgemeester Rob van der Zwaag de inwoners maandaga vond moed insprak. Dat gebeurde tijdens een drukbezochte Nieuw jaarsreceptie. Overheid en samenleving, zo er kende Van der Zwaag, zijn de afge lopen drie decennia goed de fout in gegaan. De overheid trok zich te rug, privatiseerde, schafte regels af en zou zich nog zo weinig moge lijk met het bedrijfsleven be moeien. Het eind van het liedje is 'een ongekende zeepbel van kre diet'. En 'een overheid die de eco nomie op de been houdt met inter venties, betaald door de burger'. Alles móet nu anders - in heel Eu ropa en zelfs mondiaal. Daar komt men nu pas achter. Maar niet in Veere, speechte Van der Zwaag. Daar kwam men een jaar geleden al tot inkeer. En rijpte het besef dat crisis niet alleen bedreigend is, maar vooral ook kansen biedt. Jazeker, de crisis heeft hard toege slagen. Maar in Veere lukt het on dernemers zich ertegen te wape nen, door niet langer te streven 'De overheid trok zich terug. Maar moet nu de economie redden, op kosten van de burger' naar kortstondig gewin, maar effi ciëntie in balans te brengen met gemeenschapszin. Vooral in toeris me en recreatie, de grootste pijler van de lokale economie. Van der Zwaag somde de wapen feiten nog eens op. „De badstatus voor Domburg is aangevraagd, want wellness, daar moeten we het van hebben." Als eerste gratis WiFi aan de kust. Hotel Westduin uitgeroepen tot de beste con gres-accommodatie. Prijzen voor minicamping Boogaard uit Zoute lande, Bed 8c Brood uit Veere, ho tel en bungalowverhuur Oase uit Zoutelande. Iedereen in zijn eigen categorie de beste! En de gemeen te zelf won de innovatieprijs voor elektronische dienstverlening. De burgemeester riep de Veere naren op hun activiteiten eerlijk aan te prijzen, niet als gebakken lucht. Want dat wordt de trend: hergebruik tegenover weggooi- maatschappij; streekproduct tegen over fabrieksvoedsel. Duurzaam heid tegenover korte termijn suc- cesjes, hoe verleidelijk ook." door Maurits Sep Vlissingen is nog zeker niet van de problemen af. Op de nieuwjaarsreceptie van zijn gemeente waarschuwde burge meester René Roep dat 2012 ook weer een lastig jaar zal worden, zo als 2011 dat ook al was. Crisis, Zalco failliet, miljoenenver- lies op het project Scheldekwar- tier, nee, het zat Vlissingen vorig jaar niet mee, blikte Roep terug. Maar de media hebben altijd al te veel aandacht voor wat er niet goed gaat, klaagde hij, terwijl er naar zijn gevoel veel meer wél goed gaat. Dus gaf hij zelf het goe de voorbeeld en verlegde de aan dacht al weer snel naar de positie ve gebeurtenissen: „We zijn wel aan het bouwen op het Schelde- kwartier en hopen dat de verkoop snel goed gaat, het Perrydokje is bijna klaar, het theehuis helemaal. Ondanks de crisis is op de Kennis- werf juist sprake van een versnel de ontwikkeling door de komst van nieuwe bedrijven. En met het vernieuwde Bellamypark zijn we een paradepaardje rijker in één van de meest historische binnen steden van ons land. Ook positief is dat de Rabobank in Vlissingen blijft en dat het sportpark op Vrij burg klaar is. Bovendien is de her inrichting van Oost-Souburg afge rond en het Kroonjuwel geo pend." De onthulling van het gerestau reerde beeld van Michiel de Ruy- ter 'bracht saamhorigheid en posi tivisme', signaleerde Roep. „Met de borst vooruit, fier ertegenaan, zoals Michiel, die houding hebben we nodig. Want Vlissingen staat opnieuw een moeilijk jaar te wach ten. Niet alles kan, dus we moeten keuzes maken. Als we dat samen doen, kan het ook een mooi jaar worden met veel uitdagingen." 'S-HEERENHOEK Een caravan is gisteren geheel uit gebrand. De caravan stond gestald in een lege loods aan de Cingeldijk in 's-Heerenhoek. In eerste instan tie werd gedacht dat de loods in brand stond omdat de vlammen uit het dak sloegen maar het bleek alleen om de caravan te gaan. WISSENKERKE Tussen het Noordzee-Nationaal Park Oosterschelde en het Veerse Meer is zondag de zesde ATB Toer en wandeltocht Noord-Beveland. De afstanden voor de fietsers bedra gen vijftien, 25, 35 en 65 kilometer. De wandelaars lopen afstanden van tien, vijftien en 21 kilometer. Op de routes zijn diverse stops met gratis versnaperingen. Inschrijven kan tussen 09.00 en 11.00 uur bij De Kroon in Wissen- kerke. Inschrijfgeld bedraagt vijf eu- tilroeoptiek walstraat vlissingen de winkel is gesloten t/m 7 januari WALCHEREN De politie Zeeland meldde pas gis teren twee woninginbraken, eentje in Middelburg en eentje in Vlissin gen, die zondag en vrijdag plaats vonden. Zondag is tussen 06.00 uur en 11.00 uur ingebroken in een wo ning in de Pluimstraat in Middel burg. Er is computerapparatuur ge stolen. Vrijdag tussen 11.30 uur en 18.50 uur is ingebroken in de Aletta Ja- cobslaan in Vlissingen. Er zijn en kele horloges weggenomen. VLISSINGEN De zeezwemtochten die afgelopen jaar langs de Walcherse kust zijn gehouden, hebben 600 euro opgele verd voor de Stichting ALS Neder land. De Stichting Zwemmen langs Walcheren, die de tochten organi seerde, heeft zondag op het Bad- strand van Vlissingen na afloop van de Nieuwjaarsduik een cheque overhandigd aan de Stichting ALS, die zich inzet voor mensen die lij den aan deze spier-/zenuw- aandoening. De Stichting Zwemmen langs Wal cheren zamelde het geld in door de organisatiekosten van de zee zwemtochten laag te houden. Het geld is onder meer bedoeld voor onderzoek naar de oorzaak en de behandeling van de ziekte. De Nieuwjaarsduik leverde meteen alweer een aardig bedrag op voor 2012. Deelname aan de duik was weliswaar gratis, maar mensen konden geld doneren in de ALS-col- lectebus. Door de grote opkomst kwam op de eerste dag van het jaar alweer 109,70 euro binnen. KOUDEKERKE Als afsluiting van een jubileumjaar én als feestelijke opening van een nieuw ringrij-jaar houdt de Koude kerkse Ringrijders Vereniging (KRV) een winterstrandrit op zater dag 7 januari. De start is om 12.30 uur vanaf het parkeerterrein aan de Strandweg. De tocht gaat via de duinovergang van Dishoek langs het strand naar Vlissingen ter hoogte van de Burge meester van Woelderenlaan. Na een pauze met erwtensoep op het parkeerterrein daar keert de groep paarden en ruiters terug naar de Strandweg. De terugweg gaat on- derlangs de duinen. Wie de strandrit wil bekijken, kan het beste de duinen bij Dishoek be klimmen, adviseren de ringrijders. Het zal, beloven ze, een geweldig plaatje zijn: zestig paarden bijeen, spetterend in de branding. De KRV wijst nog op een 'leuk toe val'. Voor de strandrit hebben zich zestig deelnemers aangemeld. Zes tig: net zo veel als het aantal jaren dat de KRV afgelopen jaar bestond. door Maurots Sep Joop van Haaren ontving als vrijwilliger van het jaar 2011 in Vlissingen gis teren de Frans Naereboutprijs. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Hij doet wat op zijn pad komt en dat is nogal wat. Zo rolt Joop van Haaren van het één in het ander. Hij is zeker veertig uur per week bezig met vrijwilli gerswerk. Vooral voor sociaal zwakkeren in Vlissingen. Voor die jarenlange en belangeloze inzet ontving hij gisteren de Frans Naereboutprijs. Volgens de jury is van Haaren 'een redder voor diege nen die hulp nodig hebben'. Van Haaren is voor de prijs voorge dragen door het Walchers Plat form voor de Minima, het In- en Uitloophuis en de Voedselbank Walcheren. Daarom was het wet houder Marin de Zwarte van socia le zaken die hem de Frans Naere boutprijs uitreikte. Dat gebeurde tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Vlissingen in het stad huis. Met de Frans Naereboutprijs zet de gemeente Vlissingen ieder jaar een vrijwilliger in het zonnetje die al geruime tijd op een aanspreken de manier actiefis in de gemeente. De prijs gaat vooral naar mensen die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de leefbaar heid in de straat, buurt, wijk of in de gehele gemeente. De prijs bestaat uit 3.000 euro. De prijswinnaar mag dat geld gebrui ken voor een goed doel. Dit moet wel liggen in de sfeer van het vrij willigerswerk. De winnaar zelf krijgt een oorkonde en een per soonlijk aandenken. UIT Concerten, optredens, voorstellin gen: ga voor een overzicht naar www.pzc.nl/uit. MEEST GELEZEN Fris begin met nieuwjaarsduik. Stroomstoring in Vlissingen. Vlissinger aangehouden voor dreigen. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 19