io I vooruitblik EK VOETBAL VERKIEZINGEN TOONDERJAAR COMPUTERS OLYMPISCHE SPELEN CRISISTIJDEN OUDE POPSTERREN FILMS dinsdag 3 januari 2012 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl 2012: wie wint? 8 juni -1 juli 2012 En ineens was de onoverwinnelijkheid verdwenen. Het Nederlands voetbalelftal leek ook in 2011 ongenaakbaar. Oranje mocht zelfs de FIFA-ranglijst aanvoeren. 'We' voelden ons niet alleen - zoals zo vaak - de beste van de wereld, we waren dat formeel ook. Maar daarna kwam het verlies tegen Zweden en, erger, de oorwassing door de Mannschaft. Oké, wedstrijden om des keizers baard, maar inmiddels is het percentage gokkers dat gelooft in een Oranje-triomftocht door de Amsterdamse grachten gekelderd tot 15 procent. Het vertrouwen van fans zal ongetwijfeld groeien zodra het EK in Polen en Oekraïne nadert en supermarkten ons overstelpen met varianten op Wuppies en Welpies. De hamvraag lijkt: mag onze import-Braziliaan meedoen? Twente-vcrdcdigcr Doug las is genaturaliseerd, maar mag hij van de voetbalbond FIFA ook al op 9 juni het Wilhelmus zingen? Rusland: 4 maart 2012; VS: 6 november 2012 Wie mag de strijd aangaan met president Barack Oba- ma? Of beter: wie durft? De Republikeinse strijd om de kandidatuur is een slagveld. En daar is geen Democrati sche smeercampagne voor nodig. De Republikeinen sla gen er feilloos in zichzelf belachelijk te maken. Herman Cain struikelde over seksueel wangedrag. Mi chelle Bachmann zei bang te zijn voor de Sovjet-Unie en favoriet Mitt Romney wil de macht overdragen aan de Taliban. Obama is al lang niet meer zo heilig als ver ondersteld, maar herverkiezing lijkt nabij, al zijn er nog tien maanden te gaan. En dat is in de politiek een eeu wigheid. Obama blijft er cool onder: „Vergelijk me niet met de Almachtige, vergelijk me met het alternatief" In Rusland lijken de presidentsverkiezingen een gelopen race. Met of zonder fraude: premier Poetin wordt straks gewoon weer president. Of groeien de straatprotesten werkelijk uit tot een Russische lente? 2012 Op 2 mei zou Marten Toonder 100 jaar zijn geworden. De vader van de Nederlandse strip, schepper van Oli vier B. Bommel en Tom Poes. Om de taal- en tekenvir tuoos te eren, is het nu Toonderjaar. Er komen boeken, Bommelbeurzen, een musical, exposities in strip- én let terkundige musea. En dat alles dankzij die ene heer van stand en zijn 'jonge vriend'. Andere herdenkingen in 2012 zijn onder meer: de ondergang van de Titanic (1912), de moord op Pim Fortuyn (2002), 400 jaar be trekkingen Turkije-Nederland. 22 februari 2012 Sony lanceert de PlayStation Vita. De draagbare spel computer moet bewijzen dat de handzame consoles nog bestaansrecht hebben naast de smartphones en tab- Iets. De Vita is ook uitgerust met een camera, touchscreen, muziekspeler, webbrowser, microfoon en krachtige hardware. Toch blijft de vraag of de Vita kan opboksen tegen de lage prijzen van mobiele games en opkomst van smartphones. 2012 wordt een belangrijk jaar voor draagbare spelcomputers, de Nintendo 3DS zal ook zijn kracht moeten bewijzen. 27 juli -12 augustus Het mooiste sportevenement ter wereld, in de best be veiligde stad ter wereld. Als al-Qaeda een statement wil maken, dan lijken de Olympische Spelen van Londen een ideaal doelwit. 24.000 beveiligers en militair afweer geschut moeten ervoor zorgen dat niemand zeventien dagen prachtsport letterlijk kan verknallen. 16 medailles. Dat was de oogst in 2008 voor de Oran je-equipe. Dat moeten er nu meer worden. Zal Ranomi Kromowidjojo haar favorietenrol waarmaken? Is colle ga-zwemster Marleen Veldhuis ook als moeder nog snel? Zullen de hockeyvrouwen hun titel prolongeren? Het mooie van de Spelen is dat notoire B- en C-sporten die status voor één keer ontstijgen. En Nederland kijkt massaal. Want wie had vier jaar geleden verwacht dat 2 miljoen landgenoten zouden kijken naar een waterpolo- finale? 2012 Op 21 mei 2011 zou de wereld vergaan, voorspelde predi kant Harold Camping, maar toen de apocalyps uitbleef; noemde de onheilsprofeet 21 oktober. Er gebeurde niets. Sommige pseudowetenschappers verzekeren ons, met de Mayakalender in de hand, dat 2012 het einde der tijden inluidt. Kenners vinden dat een absolute misken ning van de aloude Maya-wijsheden. Meer dan over de ondergang van de wereld, zullen men sen zich in 2012 zorgen maken over de teloorgang van de economie. Overleeft de euro? Word ik ontslagen? Wordt de hypotheekrente aangepakt? En zo ja, slikt de PW dat? 2012 wordt één grote economische winter en mogelijk een jaar vol stakingen. Nieuwe verkiezingen staan niet gepland, maar het kabinet zou zomaar kun nen vallen als nieuwe miljardenbezuinigingen Henk en Ingrid te veel raken. oktober 2012 2012 wordt ook het jaar van de muzikale krasse knarren. Zo zal Doe Maar weer een stadion vol spelen. Toen de populairste nederpopband ooit in 1984 stopte, huilden duizenden pubermeisjes dikke tranen. In 2000 keerden Henny Vrienten en co. terug voor een 'eenmalige ren tree' en hadden ze eindelijk de fans die ze in hun hoog tijdagen voor ogen hadden: een zaal vol twintigers en dertigers. In oktober staat Doe Maar drie keer in een bomvol Gelredome. Een recensent voorspelde het al: dat wordt een stadion vol meisjes van veertig en vijftig. Nog meer zin in gouwe ouwen? Bruce Springsteen (62) sluit Pinkpop af december 2012 De kerstfilmhit van 2012 lijkt, als de planning blijft klop pen, vast te staan. De verfilming van Tolkiens The Hob- bit. Na de trilogie The Lord of the Rings - een ongekend kassucces - duikt regisseur Peter lackson opnieuw in middenaarde. Altijd goed voor de bioscoop-opbrengst: in 2013 volgt deel 2. Een andere acteerprestatie om deze weken al naar uit te kijken: Meryl Streep kruipt in de huid van de Britse oud-premier Thatcher in Iron Lady. De natio nale Heer van Stand- verkiezing begint. Leeft u als Olivier Bommel? Doe een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10