6.15 uur Rustig én luidruchtig nieuwjaar Hoek 181 zeeland Veiling brengt kerk van Cadzand drie mille op almanak Kroketten maandag 2 januari 2012 'De kans op problemen is gewoon kleiner als er wat te doen is in een dorp en mensen zich niet vervelen' Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen Het tijdstip dat de brandweer de laatste brandende vuurwerkresten in het centrum van Hoek blust. Drie uur later ruimt de gemeentereiniging de troep op. De jaarwisseling in Zeeuws- Vlaanderen verliep 'rustig' heet het in politierapporten. Inwoners van Hoek zullen daar anders over denken. door René Hoonhorst De enkeling die net na de jaarwisseling over rijksweg N6i langs de Braakman rijdt, is zon dagmorgen getuige van een feeë riek schouwspel. De lucht is bijna geheel vol met steeds verdwijnende en nieuw ver schijnende vuurpijlen, die uiteen spatten in alle kleuren van de re genboog. De bijbehorende knallen zijn van deze afstand in een blik ken behuizing niet te horen. Het is duidelijk dat inwoners van Philip pine, Hoek en Biervliet en de om liggende polders de jaarwisseling niet alleen inzetten met het laten knallen van champagnekurken. In Hoek aangekomen, blijkt het idyllische beeld vanaf de Braak man maar de halve waarheid. Een film zonder geluid. Want de jeugd van Hoek houdt van hard. De be woners van het centrale plein tus sen Oud Vlissingen en Molendijk hoopte tot kort voor oud en nieuw dat het feest dit keer in en om de kantine van HSV Hoek zou worden gehouden. Maar de voetbalclub kreeg de ver zekering niet rond en durfde en kon het risico niet lopen aanspra kelijk te worden gesteld voor on verwachte ongelukken en schade. 1\vee politiewagens versperren de toegangsweg naar het sportcom plex zondagmorgen vroeg. De bij behorende agenten hebben echter niet veel te doen. Het gerucht dat onverlaten de kantine van Hoek wilden 'verbouwen' of in de fik ste ken, berust waarschijnlijk nergens op. Jong en - een stuk minder - oud heeft zich weer als vanouds verza meld op de markt, zoals het plein tje tussen Ciooo en hotel-café De Molenhoek in de volksmond heet. De jeugd torst, even traditioneel, weer een onwaarschijnlijke hoe veelheid vuurwerk met zich mee. Veel elegant siervuurwerk, maar nog meer oorverdovend knalwerk. Het geluid lijkt er op te duiden dat knutselaars zelf het een en ander in elkaar hebben gezet, maar de de cibellen kunnen ook worden opge dreven door het knusse karakter van het pleintje, waar de omrin gende bebouwing het geluid enorm weerkaatst. Het is lawaaierig in het dorps- hart van Hoek, maar van een dreigende sfeer is geen sprake. Bi- kers en hondenbegeleiders van de politie kijken rustig toe en de eni ge die iets lijkt te moeten vrezen, is een eenzame geparkeerde auto. Die auto is de volgende morgen om negen uur weg. In plaats daar van staan er drie olievaten met vuurwerkresten en een verbrand fietsenwrak. Het knalfeest is nog tot kwart over zes doorgegaan, meldt een politiewoordvoerster. „Toen is een laatste groepje jonge ren gevraagd naar huis te gaan en heeft de brandweer het vuurtje op het plein geblust", meldt een poli tiewoordvoerster. De jaarwisseling is dus rustig verlo pen. Als je tenminste niet in het dorpshart van Hoek woont. Want dan had je waarschijnlijk toch lie ver een feest bij de voetbalclub ge zien. New Years Vibe op het Arse naalplein in 'grote buurstad' Ter- neuzen was bijvoorbeeld 'berege- zellig'. „Wel veel erg jong spul, maar waarschijnlijk lag dat meer aan mij", zei een beteuterde oude re jongere nadat hij om vier uur naar huis strompelde. 'Mooi feest op het Arse naalplein in Terneuzen, maar de bezoekers wor den wel steeds jonger' Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t/mvr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur 1'IIMIIIIB'IHilTlllllllllW'UiMiMMMMMMMHHlWwgnMW—nnwi rniMff Hinw —MiniiwimiiiB Tijdens een late borrel op dat Middel burgse kantoor passeerden talloze on derwerpen de revue. Belangrijke ge beurtenissen in 2011, wat ieders plan nen waren voor oudejaarsavond en de voorspelling van de Maya's dat in december 2012 de wereld vergaat. Als het gesprek op bier komt, vraagt een van de collega's zich hardop af of het biermerk Oranjeboom nog be- De een na de andere zware vuurpijil ging de lucht in op het dorpsplein van Hoek. foto Mark Neelemans www.pzc.nl iQwww.z2.nl Tip? redactie@pzc.nl door René Hoonhorst staat in Nederland. Ze kan zich niet herinneren dat merk in de laatste ja ren nog ergens te zijn tegengekomen. Ja, dat merk bestaat nog", zegt een ander. „Er staat nog altijd een grote fabriek van Oranjeboom in Breda." „Oh ja dat merk ken ik wel", zegt een derde collega. „Daar hebben ze toch ook van die lekkere kroketten van?" MEEST GELEZEN 1. Gewonden bij botsing Sluiskil. 2. Alternatief vuurwerk Groede. 3. Zeeuwen kopen veel vuurwerk. NIEUWJAAR Filmpjes over nieuwjaarsduik Bres- kens en vuurwerk afsteken, zie de vi deosite van de PZC: www.z2.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto CADZAND - De Stichting Behoud Dorpskerk Cadzand heeft een dik ke drieduizend euro verdiend aan de veiling. Opgeteld bij de verkoop opbrengst van catalogi kan de stichting zo'n vier mille in het pot je voor herstel of vervanging van het oude kerkorgel storten. Secretaris Ineke Mulder van Be houd Dorpskerk is heel tevreden over de opbrengst. „Niet dat we nu veel meer geld dan andere ja ren hebben verdiend, maar het is toch mooi dat ook in een crisisjaar de mensen blijven komen." Het is Mulder opgevallen dat ook Zeeuws-Vlamingen uit de buurt durven bieden, terwijl ze vroeger alleen kwamen kijken. „De veiling groeit echt uit tot een tweedaags evenement, dat enorm wordt ge waardeerd door zowel inwoners als toeristen. De kerk zat vol en er is goed geboden; vooral op Zeeuw se sieraden, goud en zilver. Dat maakt het ook voor vrijwilligers leuk om mee te werken." De West-Zeeuws-Vlaamse evange lische jongerenorganisatie LEF haalde met verkoop van oliebollen en glühwein zo'n vijfhonderd eu ro binnen. Het bedrag is bedoeld voor een groepsreis naar Israël van een aantal LEF-leden later dit jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46