Vierlingh Zandhonger onthult oude vlechttuinen 181 zeeland Vergunning voor uitweg is voortaan weer nodig Groen licht voor nieuw 'casino' op Hogezoom Archeologie Axelaar gewond aan gezicht door vuurwerk maandag 2 januari 2012 Het waren Onderzoekers van het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO) in Yerseke die de blootgelegde vlechttuinen in het slik ontdekten. Zij tipten de provin cie Zeeland. De Archeologische Werkgroep Nederland heeft de vlechttuinen Vervolgens in kaart gebracht De techniek die gébruikt werd bij de aanleg van vlechttuinen is eeuwenoud. In zijn 'tractaet van dyckagie' uit 1573 beschrijft waterstaatkundige Andries Vierlingh de te volgen werkwijze. door Piet Kleemans Eerlijk handwerk was het. Dijkjes van ingenieus in elkaar gevlochten wil gentenen die met ander halve meter lange hou ten paaltjes in het slik werden ver ankerd moesten ooit onder meer de zeedijk beschermen. De zand honger van de Oosterschelde heeft bij Viane (Ouwerkerk) en Roels- hoek (Krabbendijke) meerdere eeuwenoude 'vlechttuinen' bloot gelegd. „Het zijn eigenlijk een soort voor lopers van dijkhoofden zoals we die nu kennen", legt Bas Chamu leau van de Archeologische Werk groep Nederland uit. De vlechttui nen dienden meerdere doelen. Chamuleau; „Ze werden bijvoor beeld aangelegd om een haven kom te beschermen tegen verzan ding. Door een .barrière op te wer pen werd de stroming achter een vlechttuin sterker en bleef de vaar weg op diepte. Je kon een vlecht tuin ook gebruiken om stromin gen af te buigen." Van afstand lijken de vlechttuinen waar Chamuleau over spreekt niet meer dan vage gebogen zwarte strepen in het slik. Naarmate de tocht over het slik vordert, worden de restanten van de aloude water staatswerken steeds beter zicht baar. Op zo'n 8oo meter van de zeedijk is een circa 50 meter lange en vier meter brede strook zicht baar. De paaltjes zijn begroeid met schelpen en kwetsbaar. De manier waarop de taaie en buigzame wil gentenen in elkaar zijn gevlochten is heel goed te zien. De vlechttuin loopt dood op een wat hogere rugin het slik. "Chamu leau gaat met een kleine schop voorzichtig aan het graven. „Het loopt door", klinkt het plots opge togen. Chamuleau is zichtbaar ver rast door de ontdekking dat de his torische vlechttuin bij Viane veel verder doorloopt dan hij eerst dacht. Trots toont hij zijn vondst: wilgentwijgen, begraven in de slik- rug. „Kijk, je ziet hier heel duide lijk restanten van wilgenvlecht werk. Oh kijk, en hier heb je een paalhoofdje. De vlechttuin hier is dus echt een stuk langer dan we dachten", aldus Chamuleau. Hij te kent er meteen bij aan dat de bij Roelshoek blootgelegde vlechttui nen pas echt lang zijn. „De ene vlechttuin daar is wel zo'n 600 me ter lang. Echt een onafzienbare rij paaltjes in het slik." Bij Viane zijn op het slik twee 'vlechttuinen' bloot komen te liggen. Zeldza me historische objecten. De aanleg van vlechttuinen was destijds een veelgebruikte tech niek. „Om voldoende wilgentenen te hebben, werden er speciale bos sen aangelegd", weet Chamuleau. Om de vlechttuinen te bescher men werden in Viane plaggen ge bruikt. Ook hiervan zijn er ver schillende bewaard gebleven. Zon der enige aarzeling beent Chamu leau verder over het slik totdat hij vindt wat hij zoekt; het bewijs dat bij Viane plaggen zijn gebruikt voor het beschermen van de vlechtttuinen. „Meestal waren die plaggen zo'n 15 bij 15 centimeter met een dikte van 20 centimeter. De plaggen werden gewoon uit de buurt waar de vlechttuin werd aangelegd gehaald." Chamuleau verwacht dat de zand- door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duive- land moet voortaan toch weer een vergunning aangevraagd worden voor het maken van een uitweg. Dat heeft het dagelijks gemeente bestuur besloten. Vorig jaar was een vergunning niet nodig. In de Algemeen Plaatselijke Veror dening (APV) stond weliswaar dat voor het maken van een uitweg bij bijvoorbeeld een garage een ver gunning aangevraagd moest wor den. Maar omdat er in de praktijk nauwelijks problemen met het ma ken van een uitweg waren, schrap te de gemeente de regel uit de APV. Er bleef alleen een meldings plicht over. Deze manier van wer ken blijkt in de praktijk echter voor verwarring te zorgen. Het kan bijvoorbeeld voorkomen dat er wel een omgevingsvergun ning (vroeger bouwvergunning) voor een garage wordt verleend, maar er redenen zijn om het ma ken van een uitweg te verbieden. „Daardoor kan een onwenselijke en onhoudbare situatie ontstaan", aldus het Schouwen-Duivelandse college van Burgemeester en wet houders. Daarom is ervoor geko zen toch weer een vergunnings plicht in te voeren voor het maken van een uitweg. AXEL - Ondanks de relatieve rust tijdens de viering van de jaarwisse ling waren er wel wat incidenten in Zeeuws-Vlaanderen. Een 16-jari ge Axelaar raakte omstreeks kwart over twaalf op nieuwjaarsdag ge wond toen vuurwerk in zijn ge zicht ontplofte. De jongen kreeg plotseling in de Jan van Eyckstraat in zijn woonplaats een stuk vuur werk in zijn gezicht. Hij is met let sel in zijn gezicht per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Gent. Twee medewerkers van het Terneuzense ziekenhuis de Honte zijn bedreigd door een be zoeker. De politie onderzoekt de zaak nog. door Piet kleemans RENESSE - De firma Loontjens uit Middelburg mag een tweede speel- automatenhal openen op de Hoge zoom in Renesse. Tegen het plan zijn geen zienswijzen ingediend. De firma Loontjens heeft al een speelautomatenhal aan de Hoge zoom; het Family funhouse. In dat funhouse is een aparte - alleen voor volwassenen toegankelijke - afdeling kansspelen met gokauto maten. Het is de bedoeling dat die gokau tomaten straks in het nieuwe pand - aan de overkant van de Ho gezoom - ondergebracht worden. Het Famlily Funhouse is dan straks vrij van speelautomaten en toegankelijk voor iedereen. De nieuwe speelautomatenhal krijgt de naam Funtastic Casino en komt op de plek waar nu nog het terras van Plenty's is gevestigd. Door de open ruimte op te vullen, ontstaat een strak doorgetrokken gevellijn. Het Schouwen-Duivelandse colle ge van B 8c W heeft geen pro bleem met de plannen van Loont jens. Integendeel. „Het faciliteren van een speelautomatenhal in een recreatiekern houdt het voorzie ningenniveau gevarieerd en zorgt voor vitaliteit in het dorp." keerzijde. „Door wind en water Vooral in Viane kun je dat al goed krijg je erosie en wordt een deel zien. Jammer, want ze zijn zeld- van de vlechttuinen aangetast, zaam." honger van de Oosterschelde op termijn nog meer vlechttuinen bloot zal leggen. Dat heeft ook een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38