'We hebben gedaan Kerncrisis na ramp in Japan Chronisch zieken in de knel Taylor en Winehouse dood CDA krijgt dreun bij Statenverkiezingen Een zeebeving met een kracht van 9 op de schaal van Richter voor de noordoostkust van Japan leidt op 11 maart tot een tsunami. Daardoor komen ruim 24.000 mensen om. Ruim 400 vierkante kilometer land stroomt onder en meer dan 400.000 mensen moeten worden geëvacueerd. Grote problemen ont staan in de kerncentrales in het getroffen ge bied. De koelsystemen werken namelijk niet meer of slechts gedeeltelijk. Het lukt diverse malen slechts met uiterste inspanning om grote kernongelukken te voorkomen. Door de ramp laait de discussie over de gevaren van kernenergie opnieuw op. Veel chronisch zieken lijden onder de kabi netsbezuinigingen op langdurige zorg. Dat meldt in maart de Cliëntenmonitor AWBZ, een samenwerkingsverband van organisaties van ouderen en chronisch zieken. Het gaat om AWBZ-zorg (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). Negentig procent van de chro nisch zieken kan de bezuinigingen op begelei ding niet langer opvangen met hulp van fami lie en vrienden. Een deel dreigt niet meer zelf standig te kunnen blijven wonen. Grote vrees bestaat voor het overhevelen van de AWBZ naar gemeenten. Die zouden veel te weinig kennis in huis hebben voor dit soort taken. foto Harry Heuts/GPD De Nieuwpoort 28 is geborgen, op varenden Christiaan en Mark de Ridder uit Arnemuiden en Eric Tange uit Oost-Souburg zijn nog altijd spoorloos, sinds 1 maart 2011. door Harmen van der Werf De familie van de drie opva renden van de Nieuwpoort 28 plaatst 8 april 2011 een rouwadvertentie in deze krant, zes weken nadat het in België geregistreerde vissersschip op der tig kilometer uit de kust van het Franse Duinkerke is gekapseisd. De inleidende tekst spreekt boekdelen. 'Na weken van intense spanning en ver driet moeten we tot onze droefheid aanne men dat tijdens hun werk op zee door de Heere van ons zijn weggenomen'. De namen van de drie vissers die op zee gebleven zijn, volgen: Christiaan de Rid der (27), echtgenoot van Mirjam Tange en vader van Perry; Mark de Ridder (20), vriend van Joanne de Muijnck; en Eric Tan ge (22). Cas Caljouw treedt in maart op als woord voerder namens de familie en vissers die hulp verlenen. Tegen het einde van het jaar kijkt hij terug, zittend aan de keukenta fel in zijn woning in Arnemuiden. „Een Urker visser kreeg een week of zes geleden nog het marcom a-pasje van Christiaan in de netten, vijftig kilometer westelijk van de plek waar de Nieuwpoort 28 is omgesla gen. Het pasje (een certificaat voor maritie me radiocommunicatie, red.) was nog goed te lezen. De Urkers zijn het bij de fa milie wezen brengen." Tijdens het gesprek wordt Cas diverse ke ren gebeld vanaf zijn kotter, de Arnemui den 25. Zo direct is het contact met zee. Is het niet via de 'gewone' mobiele telefoon dan wel via de satelliettelefoon. Het nieuws dat de Nieuwpoort 28 dinsdaga vond 1 maart even na half tien is omgesla gen, verspreidt zich zo ook als een lopend vuurtje onder vlakbij vissende Zeeuwse kotters. Christiaan, Mark en Eric mogen op een Belgisch vissersschip van de Groningse re der Matthijs van der Ploeg varen; zij zijn bekend in de kleine vissersgemeenschap. Christiaan, de oudste, is 'opgegroeid op de vloot', vertelt Cas. „Hij heeft er tien jaar training op zitten." Van zijn broers is niet alleen Mark zijn voorbeeld gevolgd, ook Pieter, die ten tijde van het ongeval aan boord van de Yerseke 138 is. Hij is bij hulp verleningsacties aanwezig en zal de vloot na afloop verlaten. Vissersschepen snellen direct na de auto matische alarmmelding toe. „We zaten er enkele zeemijlen vandaan. Binnen een half uur was iedereen er." Het ongeluk is in Franse wateren gebeurd, maar Belgische hulpdiensten kunnen er vlugger zijn. Van uit Koksijde stijgt even na elf uur een Seaking-helikopter op. Cas prijst de inzet van de Belgen. „Het is geweldig wat zij hebben gedaan." Ter plaatse blijkt dat de Nieuwpoort 28 'ge lukkig' niet is gezonken, maar onderstebo ven ronddrijft. Dat geeft enige hoop, dat de drie opvarenden zich nog aan boord kunnen bevinden, in een luchtbel. De zee is vrij ruw. Het is windkracht vijf, zes uit het noordoosten. Cas: „Een auto die in een sloot is gereden, kun je er desnoods met z'n allen uit proberen te trekken. Op zee ben je in zo'n situatie machteloos. Ie bent dichtbij, maar kunt eigenlijk niets doen, be halve turen over het water en zoeken, zoe ken, zoeken." Gezocht is er, in de dagen na het ongeval. De Arnemuiden 25 en 46 en Yerseke 138 blijven voorzover mogelijk constant stand by. Dat is maar goed ook, want in de nacht van 2 op 3 maart is de onverlichte, omgesla gen viskotter 'zoek'. De Yerseke 138 neemt het schip op sleeptouw, tot bekend wordt dat opdracht is verstrekt voor de berging. Multraship uit Terneuzen slaagt er zater dag 5 maart in de Nieuwpoort 28 te keren. Het laatste sprankje hoop op het nog aan treffen van één of meerdere opvarenden verdwijnt. Er is niemand aan boord. De ge havende Nieuwpoort 28 ligt vanaf maan dag 7 maart in Terneuzen. Cas en collega loop Siereveld gaan aan boord. Door de deining is er steeds lucht in en uit het schip gezogen. „De kooien waren hele maal leeg." Opgeven is er niet bij. Het zoeken gaat door. De Koninklijke Marine schiet te hulp op verzoek van commissaris van de konin gin Karla Peijs en burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg. De mijnen- jager Hr Ms Middelburg speurt dagenlang met de modernste apparatuur de zeebo dem af. Zonder resultaat. „We hebben ge- Liz Taylor (79) sterft 23 maart in een zieken huis in Los Angeles aan een hartstilstand. De beroemde actrice speelt in ruim vijftig films en kreeg Oscars voor haar spel in Butteifield 8 en Who's afraid of Virginia WooIf. Ze trouw de acht maal, waarvan twee keer met acteur Richard Burton. Een tweede icoon uit de showbizz die in 2011 overlijdt, is popzangeres Amy Winehouse (27). Zij wordt 23 juli dood aangetroffen in haar huis in Londen. In no vember wordt bekend dat ze aan alcoholver giftiging is bezweken. Winehouse ging zich regelmatig te buiten aan drugs en/of alcohol. PAGINA 8 Bij de Statenverkiezingen krijgt het CDA in Zeeland een klap. De partij verwerft zes zetels, een verlies van vier. PvdA en WD gaan van 6 naar 7. Nieuweling PW krijgt 5 zetels. De SGP gaat van 6 naar 5, de SP van 5 naar 3, de Christenunie van 3 naar 2 en GroenLinks van 2 naar 1. D66 komt van o op 2 terwijl de PVZ haar beide zetels handhaaft. Na onderhan delingen leveren WD, PvdA, CDA en SGP alle een afgevaardigde in het college van Gedeputeerde Staten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 96