je elk detail weten' IP1 [m Beving treft Nieuw-Zeeland Zomervakantie wordt korter Drie gewonden door schoten Terneuzen Libiërs komen in opstand le aanbiedingen voor de benodigde vier kante meters. De prijs die Rijkswaterstaat biedt, wordt bepaald door onafhankelijke taxateurs. „Maar ik heb de Walchenaren leren kennen als heel correcte, reële men sen." Daarbij hielp het ook dat Mostërt, samen met zijn collega's als Jan Verrijzer, wat pijn kon wegnemen door binnen de marges van het plan de weg hier en daar een paar meter naar links of naar rechts te verschui ven. En soms werden mensen ook voor de keuze gesteld. Zo ligt er nu een woning vrij dicht tegen de weg aan. In eerste in stantie had Rijkswaterstaat de weg radi caal, dwars door de woning gepland. Op die manier zou er ook geen discussie ont staan over de vraag of iemand voor een vergoeding in aanmerking zou komen. Maar de bewoner was zo gehecht aan zijn huis dat hij liever daar bleef zitten met de weg voor de deur, dan te moeten verkas sen. Mostert: „Wij als Rijkswaterstaat werken voor de burgers. Dat besef moeten onze medewerkers hebben. Van iedereen die aan dit project werkte, eiste ik dat ze min stens één keer per maand op het tracé kwa men. Ze moesten weten met wie ze te ma ken hadden en over welk paadje of dam metje het ging als een burger belde." Tijdens de tientallen informatieavonden bleek Mostert bijzonder goed op de hoog te van de situatie. De omgevingsmanager was zelden voor een gat te vangen. Zijn ge detailleerde kennis van de omgeving en de mensen maakte dat omwonenden zich se rieus genomen voelde. Wat geen garantie was dat iedereen volledig tevreden gesteld kon worden. Hij kijkt er met genoegen op terug. „Het waren hele leuke contacten. Heel erg posi tief', zegt Mostert. Vooral over de dorpsvereniging van Nieuw- en Sint loosland, een dorp dat het meest te lijden had van de aanleg van de weg, spreekt hij met waardering. Krina de Visser, de voorzitster van de dorpsvereni ging, vroeg na Mosterts laatste optreden bij de dorpsvergadering om een applaus. Sinds deze zomer het hele tracé tussen Vrouwenpolder en Nieuw- en Sint loos- land open is, is Mostert bezig met de 'na zorg'. Met andere overheden is overeen stemming bereikt over de overdracht van de 'oude N57'. En de eindafrekening die de minister aan de Tweede Kamer moet stu ren wordt opgemaakt. De aanleg van de weg zelfheeft drie jaar geduurd. Maar de aanloop er naar toe be gon al halverwege de jaren tachtig. Als langzaam varende, maar nauwelijks bij te sturen supertankers is zo'n project op weg naar zijn bestemming. Dat eindeloze proces voorafgaand aan de uitvoering heeft een bijna verdovende wer king op de burgers die ermee te maken hebben. Pas als de bulldozers verschijnen beseffen de meeste mensen dat er wat gaat verande ren in hun omgeving. En dan is het te laat om er nog wat aan te doen. Bestemmings plannen zijn vastgesteld, de kans op in spraak verkeken, de wettelijke wegen afge sloten. „Eigenlijk zou je een paar van die bulldo zers al in het land moeten zetten op het moment dat de procedures beginnen", zegt Mostert. Juridisch klopt het allemaal. Er wordt na overleg tussen overheden een lijn op de kaart gezet. Zodra een vierkante meter grond in Nederland een andere be stemming krijgt, start de overheid daar voor een formele procedure: de bestem mingsplanwijziging. Dan komt er een ad vertentie in de krant, een vermelding op de gemeentelijke website en, als de burger in een erg dienstbare gemeente woont ook nog een brief in de bus. Mostert: „Maar die mededelingen zijn zo onaantrekkelijk geschreven. Ze nodigen niet uit om te lezen. Maar het is voor de burger wel belangrijk. Het is hét moment om te reageren. Dan wordt jouw rechtspo sitie bepaald. En laat een burger niets van zich horen, dan is zijn beurt voorbij." Rijkswaterstaat werd zelf ook slachtoffer van het aanslepende proces van besluitvor ming en voorbereiding toen zij te maken kreeg met het principe van bevrijdende verjaring' van eigendom van grond. Mostert: ,,'s Ochtends staan vijftien man op een perceel klaar om wat leidingen te gaan verleggen. Nog voordat ze kunnen be ginnen met graven staat er een man voor hun neus die zegt dat ze moeten stoppen. Want het is zijn land. Hij kon met foto's bewijzen dat over dat stukje land al meer dan twintig jaar 'zijn' oprit lag, 'Ga maar weg', zei hij. 'Dit is mijn grond gewor den'." Het was een lapje grond dat het Rijk al die tijd wel in bezit had gehad, maar nooit ge bruikt of geclaimd. Rijkswaterstaat moest daardoor zijn 'eigen' grond weer terugko pen. zaterdag31 december 2011 Een aardbeving met een kracht van 6,3 op de schaal van Richter richt maandagmiddag 22 februari zware schade aan in de Nieuw-Zee- landse stad Christchurch. De teller van het aantal slachtoffers blijft uiteindelijk stil staan op 181. Onder hen zijn 151 mensen omgeko men door het instorten van het televisiege bouw in de stad. De beeldbepalende kathe draal van Christchurch wordt eveneens weg gevaagd. Hoewel de kracht van de aardbeving relatief niet zo zwaar was waren de gevolgen groot doordat het epicentrum zich dichtbij de stad bevond. Het ging om de zwaarste aardbe ving in het land sinds 1931. Minister Van Bijsterveldt (Onderwijs) kon digt in februari aan dat de grote vakantie van af het schooljaar 2012-2013 zes weken duurt. Dat betekent voor het voortgezet onderwijs een week minder. Daarvoor in de plaats ko men er wel roostervrije dagen. De regionale spreiding blijft. Vooral werkende ouders had den kritiek op de lange vakantie die nog eens extra verlengd werd met lesdagen waarop leerlingen slechts hun rapport moesten opha len. Onder leraren wordt het plan slecht ont vangen uit vrees voor een hogere werkdruk. De Tweede Kamer gaat in het najaar echter akkoord. foto Lex de Meester PAGINA 7 Drie mensen raken gewond bij een schietpartij die zich in de vroege uren van zondag 13 februari voor doet in café De Twee Heeren in Ter- neuzen. Onder hen is spits Sinan Co- ban van VC Vlissingen. Het café wordt een week na het incident ge sloten door burgemeester Lonink. De schutter wordt in augustus door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot negen jaar gevangenisstraf Aanleiding was een ruzie tussen twee Antillianen. foto Roland de Jong In de loop van februari komt het in Libië tot een volksopstand tegen leider Mohammed Kaddafi. De rebellen hebben hun hoofdkwar tier in de oostelijke stad Benghazi. Ze verove ren vanuit die machtsbasis geleidelijk het he le land. Ze krijgen te maken met verbeten te genstand van het nationale leger, waardoor de krijgskansen voortdurend keren. Na acht maanden bereiken ze hoofdstad Libië en ne men ze de macht over. Op 20 oktober wordt het Kaddafi verhinderd met een konvooi te ontsnappen uit de stad Sirthe. Hij vindt daar onder onduidelijke omstandigheden de dood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 95