zijn er voor de burger, dus moet 'We Toezicht provincie bij Thermphos faalt ernstig Eric Mostert bij het Dampoortaquaduct onder het Kanaal door Walcheren in Middelburg. foto Lex de Meester Walcheren kreeg in twee fasen een nieuwe noord-zuid-route. Op vrijdagavond 4 februari werd Mid delburg verlost van het doorgaan de verkeer. In juni ging ook het Veerse deel van de N57 open. door Theo Giele Honderdenvier landeigenaren, leden van de belangengroep en een veelvoud aan omwo nenden sprak Eric Mostert in bijna tien jaar dat hij be trokken was bij de aanleg van de nieuwe N57 op Walcheren. Als 'omgevingsmana ger' (en later ook projectmanager) kende hij elk weggetje, elk slootje en vooral ook alle mensen die betrokken waren bij de weg en de tunnel onder het Kanaal door Walcheren. Mostert raakte in 2002 betrokken bij het project. Hij werd tussen Nieuw- en Sint joosland en Vrouwenpolder een bekende verschijning. Mostert was hét gezicht van Rijkswaterstaat. Van wethouders tot boe ren, omwonenden, transporteurs en zelfs de voorzitter van de ruitervereniging in Serooskerke, Mostert kennen ze allemaal. Geen dorps- of buurtvergadering liet Mos tert onbenut om te vertellen over de plan nen en de voortgang van het werk. Onver moeibaar sprak hij over de tonnen zand, kilometers asfalt, duizenden bomen, vrachtauto's, kabels. Niet iedereen zag hem graag komen. Wie een weg voor, of in een enkel geval zelfs over zijn deur krijgt, staat niet meteen te juichen. Hij kreeg ook soms lelijke verwen singen naar zijn hoofd geslingerd. „De eer ste keer laat je mensen hun verhaal doen. Bij het tweede bezoek ontstaat al meer een gesprek en staan mensen ook open voor jouw kant van de zaak. En pas in derde, vierde of vijfde instantie kom je met een bod." Die rustige benadering wierp zijn vruchten af „Landelijk is bij dit soort pro jecten het gemiddelde percentage grond dat onteigend moet worden 10 tot 15 pro cent. Bij de N57 was dat minder dan 5 pro cent." Dat in bijna alle gevallen overeenstem ming over de koopsom werd bereikt, lag volgens Mostert niet aan buitensporig gul- PAGINA 6 De provincie Zeeland faalde ernstig bij het toezicht op fosforfabriek Thermphos in Vlissingen-Oost. Dat concludeert in februari de commissie die onder leiding van |an Mans onderzoek deed naar het handhaven van milieuproblemen. Mans stelt dat de provincie te veel meedacht met de fabriek en te weinig aandacht had voor de maatschappelijke bele ving van risico's. In de loop van 2011 doen zich nieuwe incidenten voor, die leiden tot kwade reac ties bij de bevolking. In december dringt de provin cie er via een procedure bij de Raad van State op aan dat er een eind komt aan stankoverlast en niet in 2015, zoals Thermphos wil. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 94