81 buitenland Excuses Erdogan Spaceport is redding Marikenloöp: Girls first Massaal protest Syrië Julia Timosjenko verhuisd naar gevangenenkamp zaterdag 31 december 2011 LUCHTAANVAL Vergissing Turkse luchtmacht '-.'/i'.xrj n «jgfasssgs'ï MS& nmwiwwt s ss MM ÏWW.*;.;. RUIMTEHAVEN Truth or Consequences in New Mexico verheugt zich op Premier spreekt van 'pijnlijk en betreurenswaardig' inci dent na dood 35 smokkelaars. Duizenden mensen rouwen op begrafenissen van jonge burgers. Koerdische activisten gaan de monstreren. ISTANBUL - De Turkse premier Re- cep Tayyip Erdogan heeft gisteren spijt betuigd over de dood van 35 Koerdische smokkelaars door toe doen van de luchtmacht van Tur kije. Die voerde donderdag een bombar dement uit op mensen in het grensgebied met Irak, die waren aangezien voor Koerdische opstan delingen. In de miljoenenstad Istanbul sprak Erdogan tegen journalisten van een 'betreurenswaardig en pijnlijk' incident. Hij bood zijn condoleances aan aan de nabe staanden van de slachtoffers. Erdo gan zei daarbij dat 'geen enkel land opzettelijk zijn eigen mensen bombardeert'. „Beelden die door onbemande BEIROET - De tegenstanders van het Syrische regime zijn gisteren massaal de straat opgegaan, aange moedigd door de aanwezigheid van waarnemers van de Arabische Liga. Mogelijk 250.000 mensen hebben gedemonstreerd. Na het vrijdaggebed stroomden in talrijke plaatsen pleinen en straten vol met mensen, onder wie velen die zwaaiden met de groen-wit- zwarte vlag die het symbool van KIEV - De Oekraïense ex-premier Julia Timosjenko is gisteren vol gens haar partij overgeplaatst van de gevangenis van Kiev naar een afgelegen gevangenenkamp. Timosjenko werd zonder uitleg van haar bed gelicht, op een bran card naar een politiebusje gedra gen en overgebracht naar een ge vangenenkamp in Charkiv, aldus haar assistent Volgens hem hande len de autoriteiten in strijd met het vonnis van het hof dat heeft bepaald dat de ex-premier in de ge vangenis moet blijven. Timosjen ko werd in oktober tot zeven jaar cel veroordeeld wegens het schen den van juridische procedures bij de onderhandelingen met Rus land over import van aardgas. zie onze website:buitenland Wat is er over van de Oranje Revolutie in Oekraïne? vliegtuigjes zijn gemaakt, lieten zien dat er een groep van veertig mensen in het gebied was. Het was onmogelijk om te bepalen wie zij waren", zei Erdogan. „Daar na is vastgesteld dat het ging om smokkelaars, die met behulp van ezels sigaretten en brandstof ver voerden." Volgens Erdogan gebruiken de le den van de Koerdische afschei dingsbeweging PKK dezelfde rou tes en methoden om wapens Tur kije binnen te smokkelen. Duizenden rouwenden hebben zich gisteren in het zuidoosten van Turkije verzameld voor de be grafenissen van de 35 burgers. Het waren jongens van tussen de 16 en 20 jaar. Op de Turkse televisie waren giste ren beelden te zien van menigtes in dorpen in het zuidoosten van Turkije. Koerdische activisten heb ben demonstraties aangekondigd. De jonge smokkelaars waren uit Irak op weg terug naar Turkije via een bergpas die in het verleden door rebellen is gebruikt. De Turk se minister van Buitenlandse Za ken Ahmet Davutoglu zei dat er een onderzoek is ingesteld. de oppositie is geworden. Het staatspersbureau Sana maakte juist opnieuw melding van talrijke beto gingen voor president Assad. Agenten en militairen worden er van beschuldigd alleen al gisteren verantwoordelijk te zijn voor de dood van meer dan dertig beto gers en het gebruik van spijker- bommen. Er vielen doden in Homs, Baalaba, Daria, Deraa, Ha- ma, Mudamiya en Telkakh. •4 de Gelderlander Een'fortuin is besteed op een plek waar leegte en ar moede overheersen. Als straks de ruimtetoeristen hiervandaan vertrekken, loopt 'T or C' binnen. door onze correspondent Hanneke Keultjes In de woestijn van New Mexi co, een uur rijden van de be woonde wereld, rijzen twee halve cirkels schuin omhoog. Het zijn geen ongelukkig terechtge komen vliegende schotels, al heeft het bouwwerk met bijnamen als 'de wc-bril' en 'het zadel' wel met het buitenaardse te maken. Het is UMC St Radboud ^dSICS. de locatie van Spaceport America, de eerste commerciële luchthaven voor ruimtevaart. Afbeeldingen van minuscule gele spaceshuttles, geplakt op verkeers borden, wijzen de weg naar het eind oktober geopende bouwwerk van 216 miljoen euro, diep in de Jornada del Muerto-woestijn. Daar weerspiegelt het zandkleurige land schap, bedekt met een dun laagje sneeuw, in de glazen wand. Een kijkje nemen achter de imposante schuifbare stalen panelen, waar in de toekomst de ruimtevaartuigen van huurder Virgin Galactic ko men te staan, is streng verboden. Volgens David Wilson, woordvoer der van de ruimtehaven, wenst het bedrijf van miljardair Richard Branson geen pottenkijkers. Er zijn meer ruimtehavens in aan tocht: in de Californische Moja- ve-woestijn en ook in Texas, Okla homa en Colorado worden space ports gebouwd. Bij Spaceport America hebben ze echter over klanten niet te klagen. Virgin Galactic heeft een twintigja rig huurcontract met de ruimteha ven afgesloten. Vanaf het nabijgele gen platform zijn door andere be drijven al tien raketten gelanceerd. Ze brachten bijvoorbeeld de as van Star Trek-acteur James Doo- han, die Scotty vertolkte, en van astronaut Gordon Cooper in de ruimte. Spaceport America maak te dat voor 600 dollar per busje as (450 euro) mogelijk. Het zuiden van New Mexico is geen toevallige keuze. Het weer is er stabiel: de temperatuur kan wel iswaar verschillen van 42 graden in de zomer tot -20 in de winter, de lucht is er 320 dagen per jaar '■ÜüfRTi RUNNERS «B In de woestijn van New Mexico rijzen twee halve cirkels schuin omhoog. Het is de locatie van Spaceport America, de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8