Vrouw mag meer op 29e 'Ei legbatterij 61 binnenland GroenLinks wil uitleg over declaraties DNB Zeeuws Jaar van het Water SCHRIKKELJAAR 'Niet-bestaande' dag biedt van oudsher privileges DIERENWELZIJN Kippen moeten vanaf 1 januari in een verrijkte kooi worden gehouden. De nieuwe kooien zijn groter. Vuurwerkbom van 14-jarige ontmanteld ANWB waarschuwt voor lawines Alpen jSiH Nieuwjaarsbijeenkomst 2012 Schapenziekte op 27 bedrijven vastgesteld zaterdag 31 december 2011 Komend jaar is weer een schrikkeljaar en dan mogen vrouwen naar het hart van mannen dingen. Maar dat mag alleen op schrikkeldag, 29 februari. door Paula van Rooij Vrouwen kunnen zich ko mend jaar volgens de volkscultuur meer ver oorloven dan normaal. Directeur Ineke Strouken van het Nederlands Centrum voor Volks cultuur en Immaterieel Erfgoed in terviewde veel oudere vrouwen die 29 februari aangrepen om hun man ten huwelijk te vragen. Ze hadden vaak al lang verkering, maar hun man kwam niet over de brug. Op schrikkeldag grepen ze hun kans en deden een huwelijks- NIEUWERKERK A/D IJ SS EL Een bomverkenner heeft gisteren in een woning in Nieuwerkerk aan den IJssel een levensgevaarlijke bom ontmanteld. Een 14-jarige jon gen had het explosief gemaakt met een brandbare vloeistof en vuur werk. Toen zijn ouders daar lucht van kregen, schakelden ze de poli tie in. Die liet de Explosieve Oprui mingsdienst Defensie komen. De jongen is aangehouden. aanzoek. Bijna altijd met succes, al dus Strouken. Vrouwen mochten normaal mannen nooit vragen om te trouwen, omdat dat niet hoor de. Deze traditionele kijk op huwe lijksaanzoeken hield volgens haar stand tot in de jaren negentig. Daarnaast is het schrikkeljaar ook verbonden met andere soorten bij geloof, die erom draaien dat schrik keldag eigenlijk niet bestaat. Het woord komt van het oud-Neder landse 'scricken' dat springen of huppelen betekent. 29 februari vormt een huppeltje tussen 28 fe bruari en 1 maart. Omdat schrikkeldag de meeste ja ren niet bestaat, kun je beter geen nieuwe dingen beginnen of oude dingen afmaken. „Beginnen met een nieuwe baan, trouwen of een mutsje afbreien: daarmee kun je maar beter wachten tot 1 maart." Deze vormen van volkscultuur ver dwenen in Nederland volgens haar in het begin van de twintig ste eeuw. Het 'niet bestaan' van schrikkeldag levert nog steeds wel eens proble men op. Zo zijn er volgens Strou ken ambtenaren die ouders vragen of ze voor de geboortedag van hun kind niet liever 28 februari of 1 maart aanhouden als ze hun kind aangeven dat op schrikkeldag is ge boren. Kinderen die op die dag zijn geboren, kunnen volgens haar ook hun geboortedatum niet invul len als ze bijvoorbeeld iets bij een webwinkel bestellen. In Canada en de Verenigde Staten zijn er zelfs belangenclubs die op ludieke wijze aandacht vragen voor 'schrikkelkinderen'. Een jaar heeft normaal 365 dagen, een schrikkeljaar heeft 366 dagen. Deze extra dag is eens in de vier jaar op 29 februari. Astronomische metingen laten zien dat een jaar 365 dagen, 5 uur, 48 minuten en 45,1875 seconden duurt. Om niet een gebroken aantal dagen in een jaar te hebben, is het fenomeen 'schrikkeljaar' ingevoerd. DEN HAAG De ANWB waarschuwt voor ge vaarlijke omstandigheden vandaag op de wegen naar skigebieden in delen van de Franse Alpen. Franse weerdiensten hebben gewaar schuwd voor groot lawinegevaar in verband met de verwachte zwa re sneeuwval afgelopen nacht. Daardoor kunnen wegen en passen in de richting van ski-oorden tijde lijk afgesloten worden. 2012 ^✓'Zeeuws laarvan het Water Provincie Zeeland Het Provinciaal Bestuur van Zeeland nodigt alle inwoners van harte uit voor de nieuw jaarsbijeenkomst 2012. Het thema luidt: "Zeeuws Jaar van het Water" Datum Vrijdag 6 januari 2012 Locatie Nieuwe Kerk, Middelburg (ingang Kloostergangen. Abdijplein) Programma: 15.30 uur: Inloop en slideshow 'De Bijzondere Zeeuwen van 2011' 16.00 uur: Themabijeenkomst 'Zeeuws Jaar van het Water' met: Filmclip 'Zeeuws Jaar van het Water" Nieuwjaarstoespraak Commissaris van de Koningin Karla Peijs Optreden harpiste Dorine van Dijk 16.45 uur: Gezamenlijk zingen Zeeuws Volkslied 16.50 uur: Receptie in de Wandelkerk en de Kloostergangen De bijeenkomst in de Nieuwe Kerk en de receptie zijn openbaar. U hoeft zich niet vooraf aan te melden. Wel vragen we u om op tijd aanwezig te zijn. Voor de Nieuwe Kerk geldt: vol is vol. Het programma is dan te volgen op een scherm in de aangrenzende Wandelkerk. Tot ziens op 6 januari! Commissaris van de Koningin Karla Peijs nHMBHBSESESBSHMMHB DEN HAAG De schapenziekte die veroorzaakt wordt door het Schmallenbergvi- rus, is aangetoond op 27 schapenbe- drijven. Dat heeft staatssecretaris Henk Bleker van Landbouw aan de Tweede Kamer geschreven. De be drijven zijn onderzocht door de Ne derlandse Voedsel en Waren Auto riteit (nVWA). Op 26 bedrijven is het virus niet aangetoond. Onder zoek loopt nog op 55 bedrijven. Legbatterijen zijn vanaf 1 ja nuari verboden' in Europa. Veel kippenboeren vinden het zwaar om aan alle eisen te voldoen en vrezen meer ziektes bij de kippen. door Maaike Boersma Dertig meter heeft hij aan zijn stal moeten bij bouwen om zijn kip pen te kunnen laten scharrelen, jaap van de Heg is kip penboer in Lunteren, onder de rook van Barneveld. 50.000 kip pen heeft hij. Voorheen zaten die met z'n negenen bij elkaar in een hok van 50 bij 100 centimeter, te genwoordig lopen de bruine kip pen rond in de stal. Wel met dui zenden anderen, maar ze hebben de hele stal tot hun beschikking. De reden voor de verandering op zijn bedrijf is dat vanaf 1 januari de legbatterij kip verboden is in heel Europa. Dat besluit is er gekomen dankzij een sterke lobby van de dierenwel- zijnsorganisaties, zegt Harry Ketels van de Nederlandse Vakbond van Pluimveehouders. „Ze hadden ook een goed argument, in veel landen was de situatie van de kooikippen uit de hand gelopen. Die landen hadden de regels misbruikt, en dat hebben dierenpartijen heel goed gébruikt." Van de Heg loopt door de stal en pakt lukraak wat kippen vast, draait ze op hun rug en kijkt hoe ze in hun veren zitten. Dat zijn beesten nu scharrelen heeft ook nadelen, vertelt hij. „Qua gezond heid van de dieren is het wel een achteruitgang. Als hier een ziekte uitbreekt, blijft die niet beperkt tot één kooi, maar treft die meteen de hele stal." De hele omschakeling kost de kip penboeren veel geld. „Zo uit de los se pols denk ik dat het me zeker tien euro per kip heeft gekost." Dat de boeren van de overheid daarvoor geen subsidie krijgen, daar heeft Van de Heg geen proble men mee. „Als we maar een eerlij ke prijs krijgen voor ons ei." En dat was dit jaar niet bepaald het geval, vertelt de kippenboer aan de keukentafel. „De eierprijs is ontzettend laag geweest. We moe ten zo'n 8 a 9 cent per ei krijgen om winst te kunnen maken, maar sommige maanden is de prijs maar 3 cent geweest." Of het afschaffen van de legbatte rij verstandig is, betwijfelt Van de Heg. „We zijn vroeger juist overge schakeld van scharrel op kooi in verband met ziektes. Een legbatte- Provinciaal Bestuur van Zeeland www.zeeland.nl den haag - GroenLinks wil van minister van Financiën Jan Kees de Jager opheldering over declara ties van de directie van De Neder- landsche Bank (DNB). De aanleiding is een bericht van RTL Z dat de declaraties van DNB, anders dan bijvoorbeeld die van de Autoriteit Financiële Markten (AFM), niet door een externe ac countant worden gecontroleerd. RTL baseert zich op een brief van de advocaat van DNB uit de WOB-procedure die RTL had aan gespannen om directiedeclaraties boven water te krijgen. De nieuwe president van DNB, Klaas Knot, maakte daarop begin november allerlei DNB-declaraties openbaar. In een Kamerdebat in november zei staatssecretaris Frans Weekers van Financiën dat de declaraties ex tern gecontroleerd worden door een accountant. Bruno Braakhuis (GroenLinks) wil daarover nu op heldering. Hij vindt dat ook DNB zijn declaraties net als de AFM moet laten controleren door een accountant. „Knot doet het al heel goed, maar het moet nog een stap je verder." Braakhuis ergert zich eraan dat De Nederlandsche Bank zich 'ver schuilt' achter de vertrouwelijk heid van informatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6