Afvalbak met allure Meubels om in weg te kruipen B binnen buiten BI Het liefst stoppen we ons afval snel weg. Maar het kan ook anders, met een stijlvolle pedaalemmer. Afvalbakken van drie bekende merken die gezien mogen worden, door Suzanne Dijkstra Er komen steeds meer af valbakken bij, nu we naast glas, groenafval en papier op sommige plek ken ook al plastic kun nen scheiden. Als we niet oppas sen, ontstaat er een compleet afval- station in de keuken. Dus dan maar liever een paar stijlvolle pe daalemmers. Wie een beetje zoekt in de betere winkels, komt zomaar een paar prachtexemplaren tegen met een tijdloze vormgeving en een lange geschiedenis. Brabantia: Neerlands trots Grote kans dat er minstens één product van Brabantia in huis staat. Is het geen broodtrommel, dan wel een voorraadbus, een strijkplank of een droogmolen. Brabantia is een Nederlands fami liebedrijf uit Aalst, opgericht in 1919. Het was oorspronkelijk een metaalbedrijf voor de landbouw en de industrie. Inmiddels heeft het bedrijf vestigingen in 85 ver schillende landen en noemen ze zichzelf de 'Solid Company'. Vrij wel iedereen kent de traditionele pedaalemmer van het merk. Han dig is de losse kunststof binnenem- mer om het afval eenvoudig uit de pedaalemmer te krijgen en hem schoon te maken. De nieuwste va rianten hebben in die emmer meerdere compartimenten, zodat in één pedaalemmer afval kan wor den gescheiden. Populair is de Touch Bin (foto 1), die geen pedaal heeft, maar een kliksysteem op het deksel. Nog in novatiever is de Slide Bin, met een sensor, zodat je alleen maar naar het deksel hoeft te zwaaien om hem te openen. Hij sluit ook van zelf. Wie van een minder strak ui terlijk houdt, kiest voor het retro- model of de Push Bin met ronde vormen en een duwklep. En dan is er nog een ruimtebesparende vierkante variant. Alle afvalemmers zijn verkrijgbaar in diverse formaten, tweehonderd kleuren en bijpassende (eventueel biologisch afbreekbare) afvalzak ken. Inclusief tien jaar garantie. Toch liever geen pedaalemmer in het zicht? Dan is er de Built In Se- perator (foto 5), een inbouwafval- bak voor in het keukenkastje. www.brabantia.com Vipp: iconisch Deens Waar de merknaam Vipp vandaan komt, weet zelfs Jette Engelund, dochter van de oprichter van het Deense merk, niet. „Misschien van het geluid dat de klep maakt als je met je voet op het pedaal drukt", oppert ze. Maar één ding is zeker: de pedaalemmers die Holger Niel sen in 1939 ontwierp voor de kap salon van zijn vrouw, zijn een de signicoon. Ze vonden zelfs een plekje in het Louvre en in design museum MoMA in New York. De vormgeving van de pedaalem mer is door de jaren heen amper veranderd. Wel kreeg hij verschil lende formaten en andere familie leden, zoals een zeeppompje, een wasmand en een afwasborstel. De kracht van de pedaalemmer van Vipp is zijn eenvoud en dege lijkheid. „Een pedaalemmer van Vipp koop je voor het leven", be nadrukt Engelund. Vanaf begin volgend jaar is de pedaalemmer een jaar lang in limited-edition- kleur 'Kopenhagen groen' (foto 2) verkrijgbaar. Maar uiteraard ook ge woon in tijdloos wit, zwart of zil ver. Een pedaalemmer van Vipp met 14 liter inhoud kost 275 euro. www.vipp.com Wesco: degelijk Duits Het van oorsprong Duitse merk Wesco heeft ook een lange histo rie. In 1867 begon Westermann Co met de fabricage van metalen platen voor huishoudens. Het be drijf is vooral bekend om zijn afval emmers en pedaalemmers, maar tegenwoordig ook van andere pro ducten, zoals hippe fluitketels en broodtrommels. Het assortiment bestaat uit ruim vijftig soorten prullenbakken. De bekendste zijn de Kickboy (foto 3) en de Pushboy. Ze zijn nog altijd vormgegeven in het kogelvormige retro design van toen en in ver schillende kleuren verkrijgbaar. Handig is dat de verzinkte binnen- emmer brandveilig is en dat je ge rust met wat kracht op het robuus te pedaal kunt stampen. Dat is iets waar niet alle pedaalemmers tegen bestand zijn. Pas bij de Pushboy wel op voor de vingers, want de klep klapt met flinke kracht dicht na het induwen van het afval. Voor deze pedaalemmer hoeven geen speciale afvalzakken aange schaft te worden, omdat een nor male vuilniszak erin past. Wie de afvalbak te zwaar vindt om te ver plaatsen, schaft er een Rollboy bij aan, een onderstel op wieltjes. Wesco heeft onlangs een nieuw model uitgebracht, de Kickfox (fo to 4), verkrijgbaar in vier kleuren. ww.wesco-int.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 67