:<s Oud maar verrassend trendy 19 reizen Het Meer van Ohrid is kraakhelder en de dorpjes die er aan grenzen, ademen de sfeer van vroeger. De oudste stad ter wereld heeft fraaie monumenten, maar Peter van den Berg ontdekte er ook leuke café's en trendy clubs. El www.corendon.nl reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 31 december 2011 Het bordje 'Hier spreekt men Hollands' in de schoenenwinkel in Ohrid hangt er al veer tig jaar. Dat is maar een zucht in de geschiedenis van de Macedonische stad. Er leven al 8.000 jaar mensen. Lychnidos, de oude naam van Ohrid, werd in 400 voor onze jaartelling gesticht, waardoor het de oudste, nog be volkte stad ter wereld is. Het oude deel van Ohrid heeft sfeervolle, kronkelige wegen, witte huizen met rode daken, bloemen, cipressen en veel kerken. Dat wa ren er volgens de overlevering ooit 365, voor elke dag van het jaar één. Dat aantal hebben we echter niet geteld. De mooiste en zonder twij fel meest gekiekte kerk is de St. Jo- van Bogoslov Kaneokerk uit 1270. De in orthodoxe stijl gebouwde kerk ligt schitterend tussen de bo men op een rots boven het Meer van Ohrid. Je hebt er uitzicht op de bootjes en de groene bergen op de achtergrond. Andere blikvangers zijn het door tsaar Samuel gebouwde middel eeuwse fort, waarvan de muren met kantelen boven de stad uitto renen, en het Romeinse amfithea ter. De plek waar gladiatoren in lang vervlogen tijden met elkaar Foto rechts: De St. Jovan Bogoslov Ka neokerk in Ohrid. Foto onderSoms lijkt de tijd stil te staan, getuige de bijna antieke auto's, foto's CPD de strijd aangingen, is nu vooral bekend vanwege het jaarlijkse mu ziekfestival in juli en augustus. Ohrid staat op de Werelderfgoed- lijst van de Unesco. Dat geldt ook voor het Macedonische deel van het meer, reden waarom er niet mag worden gevist. Maar al te streng wordt hier niet op toege zien. Hengelaars staan overal te vis sen op de Ohridforel, een smakelij ke, maar in zijn voortbestaan be dreigde vis. Westerlingen kunnen vanuit Macedonië probleemloos Albanië inreizen. We maken een Albanees tochtje langs het meer. Hier en daar lijkt de tijd stil te heb ben gestaan. Oude mannen zitten met elkaar te praten op terrasjes, ze lijken zo uit een oude film te zijn gestapt. En een huiskamer met flessen drank en pinupfoto's aan de muur is het lokale café. We bezoeken Lin. Het rustieke dorpje ligt deels op een schier eiland, een begroeide rots waar schapen en ezels grazen. Op de ui terste punt, waar je een adembene mend mooi uitzicht over het meer hebt, staat, als was het een vuurto ren, een kleine ronde bunker. Een van de 750.000 bunkers die de Al banese dictator Envir Hoxha liet bouwen om zijn volk te bescher men tegen indringers. Nu is het echter een charmant schuilkerkje, niet meer dan 1,5 meter in door snee en net zo hoog, met een al taartje en iconen. Onze gidsen brengen ons ook naar de naastgelegen overblijfselen van een basiliek uit de zesde eeuw. Na wat vegen komt de mozaïekvloer onder de laag zand vandaan. Het is een manier van beschermen, die we eerder zagen in Bitola in Mace donië, een kleine 50 kilometer ten westen van Ohrid. Daar liggen de opgravingen van Heraclea, ooit een bruisende stad vooral dankzij de ligging aan de Romeinse Via Eg- natia, de hoofdweg in het verleng de van de Via Appia waarmee Ro me met het toenmalige Constanti- nopel (Istanbul) werd verbonden. Bitola is een aardig stadje met le vendige restaurants, prachtige hui zen in renaissancestijl en een leuk museum, dat niet alleen de lokale geschiedenis behandelt, maar ook een vleugel heeft gewijd aan Ke- mal Atatürk. De grondlegger van de Turkse seculiere republiek volg de zijn militaire opleiding toen het museum nog een Ottomaanse mi litaire hogeschool was. Wie even genoeg heeft van alle ste nen kan tot zichzelf komen in het nationale park Galicica, een berg achtig gebied tussen het Meer van Ohrid en het Prespameer. Ie kunt er mountainbiken en wandelen, en genieten van mooie uitzichten vanaf de rotsen. Het park begint aan de rand van Ohrid. Als je via MONTENEGRO KOSOVO MACEDONIË Ohrid GRIEKENLAND een willekeurig pad de bergen in wandelt, lijkt de stad al snel ver weg. We passeren alleen boeren die op hun stukje grond werken en een oud, krom vrouwtje dat haar geiten in ijltempo opjaagt. Eenmaal terug in het centrum van Ohrid, ontdekken we dat de cafés en clubs soms verrassend trendy zijn. De stad is 's zomers ook een populaire bestemming voor jonge ren uit de omgeving, die er kun nen luisteren naar bekende dj's. We gaan voor 50 cent per glas een biertje drinken in Objectif, waar grote zwart-witfoto's van filmster ren aan de muur hangen en een Spaans coverbandje voor livemu ziek zorgt. Nog zo'n goedkoop biertje drinken we in jazz- en bluesclub Duck Bar. Heb je je te veel laten verleiden door de goedkope bierprijs, dan kun je de volgende dag lui begin nen in loungetent Cuba Libre, niet te verwarren met de disco met de zelfde naam. Krijg je het te warm, dan kun je vanaf de steiger het meer in duiken. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl «ju De schrijver A. den Doolaard woonde en schreef in Ohrid een gill aantal van zijn Balkanromans, zo als De bruiloft der zeven zigeuners. In Ohrid staat ook een Den Dool- gSf aard monument. Veel hotels liggen aan het meer. Een taxi naar het centrum kost ongeveer 3 euro. Corendon vliegt op dinsdag en vrijdag van Amster dam naar Ohrid. De maatschappij verkoopt ook pakketreizen. www.vakantiereiswijzer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 63