op z'n Duits Lord of the Rings [GS reizen@wegener.nl reizen Op de grens van Duitsland en Luxemburg ligt een grotendeels ongerept natuurgebied waar nog totale rust heerst. Jan de Hoon wandelde in het natuurpark rond en waande zich af en toe op een filmset van Lord of the Rings. |g| 024-3650360 ■••21 Zaterdag 31 december 2011 Het begin van een wan deling is altijd op nieuw wennen aan de route en aanduidin gen. Ik heb zojuist het Duitse dorpje Holsthum achter me gelaten en op de eerste helling moet ik al zoeken naar het pad. Ze hebben hier bomen gekapt en door de enorme hoeveelheid bla deren is het pad bijna onzichtbaar. Even later zie ik Holsthum in het dal van de Prüm liggen. Ik volg het Archaologischer Wan- derpfad en wandel over een tapijt van beuken- en eikenbladeren. Het is hier stil en rustig, een prima begin van een wandeling. Maar al snel hoor ik geluid in de verte. Het geluid wordt sterker. Ik hoor hon den en een hoorn. Juist op deze dag zijn de jagers actief. Ik zeg de jagers gedag, hier en daar ver schijnt er nog een van achter een boom. Ik laat ze uiteindelijk achter in de vallei als mijn pad omhoog klimt. De bomen hebben door het mos op hun stammen een prachti ge groene kleur en gloed. Terwij] ik tussen prachtige rotsformaties loop, loop ik voor de tweede keer verkeerd. De route volgt namelijk geen vast pad, maar. is uitgezet door Van Paridon Natuurtochten. Met een gemarkeerde kaart, een ge detailleerde routebeschrijving en achtergrondinformatie moet je zelf je weg kunnen vinden. Het blijkt niet mijn dag te zijn. De kleine Gaststatte halverwege is ge sloten, net als het bezoekerscen trum iets verderop, dus de beloof de koffie gaat niet door. Maar de wandeling door de Teufelsschlucht maakt alles goed. Vroeger had men geen verklaring voor deze bi zarre rotsformaties, vandaar de naam duivelskloof Ik wandel ver der naar Irrel, waar ik overnacht. Grijs en grauw ziet de lucht eruit als ik de volgende ochtend mijn route vervolg. De zondagse kerk klokken luiden als ik Irrel uitwan del. Een korte steile klim brengt me terug naar het pad waar ik gis teren was. Het lijkt wel of het heel fijn begint te sneeuwen, maar het zijn de dennennaalden die vallen en zich vermengen met het blad op de grond. Het lijkt weer niet mijn dag te zijn, want al snel loop ik tegen een bordje op met de tekst Wanderwege gesperrt. Mijn werkers hebben tot aan het pad ge graven en het is te gevaarlijk om hier langs te lopen. Via een om weg vervolg ik mijn weg en volg het pad tot aan de Liboriuskapelle. Ik word beloond met een geweldig uitzicht over Echternach in Luxem burg. Het pad is goed gemarkeerd en het hele stuk loop ik, zonder te verdwalen, door het bos met zo nu en dan bijzondere rotsforma ties. Türkenkopf blijkt een rots die op een hoofd lijkt. Het landschap hier doet sprookjesachtig aan en ik waan me zo nu en dan in het film decor van Lord of the Rings van Tol kien. Er zou zomaar uit het niets een elf of vreemd dier kunnen ver schijnen. Voordat ik denk dat de bomen met me beginnen praten, kom ik terug in de realiteit. Schloss Weilerbach doemt op in een bocht van de weg. Tijd voor koffie. Daarna vervolg ik mijn weg door het bos naar Bollendorf. Als ik de brug over de Sauer neem, verlaat ik Duitsland en wan del ik Luxemburg in. Het is van daag een mistige dag. Weer klim ik het dal uit. De rest van de dag zal ik een glooiende weg volgen. Dit deel van Luxemburg staat be kend als Klein Zwitserland. Mijn wandelgidsje belooft een aantal bij zondere uitzichtpunten, maar het zicht is niet meer dan een tiental meters, dus er valt weinig te zien. In het dorpje Grundhof, bij het beekje de Hallerbach, heb ik mijn lunchpauze en van hier tot Beau fort volgt het pad de Hallerbach en steekt hem een enkele keer over. Het beekje kabbelt rustig voort, het pad voert langs met mos begroeide rotsen, contrasteert met de roodbruine eiken- en beu kenbladeren en de bomen verdwij nen in de verte in de mist. Op nieuw lijkt het een scène uit een mysterieuze film. Het is vredig stil. Af en toe hoor ik het geluid van een enkele vogel of hoor ik de bla deren onder mijn schoenen kra ken. Na een paar kilometer houdt het 'Tolkienbos' op en langs de oude kasteelruïne van Beaufort gaat het door een vriendelijk, glooiend bos en langs akkers naar Wallendorf Via de Grensweg steek ik nu de Süre over en kom terug in Duits land. Het eerste uur gaat langs de ze rivier. Onderweg kom ik twee opzichters tegen die de waterkwali teit controleren. Ze klagen dat cam pings aan beide zijden nog steeds hun afvalwater rechtstreeks in de rivier lozen. Een stevige klim brengt me naar boven, ik ben weer terug in de mist. Op deze hoogte heb ik weer de rotsforma ties aan mijn zijde en het pad slin gert zich door het bos terug naar Holsthum. OUITSLANO Holsthum I 11 i/iw LUXEMBURG n De wandeling door Duitsland en Luxemburg werd uitgezet door Van Paridon Natuurtochten. Daar kun je dit wandelarrange ment boeken. Daarvoor krijg je een routeboek met gedetailleer de kaart en accommodatie inclu sief ontbijt, lunchpakket en di ner. De dagafstanden van deze wandeling zijn 15, 17,16 en 20 kilometer. Vertrektpunt is Hols thum, zo'n 325 autokilometer van Utrecht. In Holsthum kun je de auto achterlaten bij het hotel. El www.vanparidonnatuurtoch- ten.nl Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Foto boven: De Türkenkopf, de rots met het silhouet van een hoofd. Foto onder: De Hallerbach met zijn be moste rotsformaties verdwijnt in de mist. foto's Jan de Hoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61