Asbestslopers overtreden regels nog vaak Vaagtalige stijlbloempjes van positivo Mark Rutte binnenland 15 117 keer geweld bij moskeeën weekendcompany® Korpschef: nadruk op internet QaaM£ie,3i decetHDw-aoii zaterdag 31 december 2011 enschede - Korpschef Martin Sital- sing van de politie in Twente vindt dat er minder geïnvesteerd moet worden in blauw op straat en meer in internet- en informatie rechercheurs. Dat zei hij gisteren in de Volkskrant. „Door de juiste informatie te verza melen, kun je mensen tijdig op an dere gedachten brengen en crimi nelen een poot dwars zetten", al dus Sitalsing. „De politie moet zich veel meer richten op preven tie." Sitalsing vertrekt volgende maand. Hij wordt directeur van Bureau Jeugdzorg in Groningen. Volgens minister Opstelten (Veilig heid en Justitie) is de aanpak van cybercrime de komende jaren een van de landelijke prioriteiten van de politie. Afgesproken is dat daar in meer wordt geïnvesteerd, zodat er ook meer specialisten op dit ge bied komen. Dat moet er in 2015 toe leiden dat er vier keer zoveel cybercrime-zaken worden ge draaid als nu, aldus een woordvoer der van de bewindsman. Sitalsing maakt zich zorgen over toenemende invloed van de poli tiek op politiewerk. „Ik vrees dat de minister zich straks voor ieder lokaal incident moet verantwoor den in de Tweede Kamer. Dat kan handelingsverlegenheid tot gevolg hebben." den haag - De Arbeidsinspectie spreekt van zorgwekkende situa ties bij aannemers en slopers die asbest verwijderen. Het gaat voor al om bedrijven die al herhaalde lijk in de fout zijn gegaan met de kankerverwekkende stof Op vierhonderd locaties van vijftig asbestsaneerders die al regelmatig de regels aan hun laars hebben ge lapt, bleek het onlangs in twee der de van de gevallen nog mis. Op 170 van die locaties was de situatie zo gevaarlijk dat het werk moest worden stilgelegd. Dat heeft de Arbeidsinspectie, die vanaf 1 januari Inspectie SZW gaat heten, gisteren bekendgemaakt. De inspectiedienst van het ministe rie van Sociale Zaken en Werkgele genheid kondigde half november al aan de jacht te openen op foute asbestsaneerders. Bij de laatste controles troffen in specteurs onder meer gesloopt as best aan dat niet volgens de voor schriften was verpakt. Ook bleek de gevaarlijke stof niet altijd direct na het verwijderen te worden afge voerd. Verder ontbrak het vaak aan maat regelen om te voorkomen dat de gevaarlijke asbestvezels in de lucht komen. Bij een verkeerde aanpak van het bouw- en isolatiemateriaal kunnen al gauw kleine vezels rond- dwarrelen, met alle risico's van dien. Bij inademing van deze ve zels kan iemand jaren later kanker krijgen. Volgens de inspectiedienst overlij den in Nederland jaarlijks meer dan vierhonderd mensen aan long- vlies- en buikvlieskanker omdat ze ooit aan asbest zijn blootgesteld. Daarnaast veroorzaakt asbest nog eens honderden sterfgevallen per jaar door longkanker. Ook bij bedrijven die eerder be kend stonden als goed-opererend, moesten inspecteurs bij de laatste controles nog te vaak optreden, zo meldde de Arbeidsinspectie. Op twaalfhonderd locaties waar deze aannemers en slopers met as best werkten, bleken de regels in 55 procent van de gevallen niet goed te worden nageleefd. Op 174 locaties moest het werk worden stilgelegd omdat werknemers wer den blootgesteld aan ernstige risi co's voor de gezondheid. zie onze website:binnenland Arbeidsinspectie: 'Scherpere regels sanering per 1 februari' HILVERSUM - Moskeeën in Neder land waren in de periode 2005- 2010 117 keer doelwit van geweld dat voorkwam uit angst voor de is lam. Zo werden moskeeën beklad (43 keer) of waren er vernielingen bij islamitische godshuizen (37 keer). Ook kwam het voor dat varkens koppen bij een moskee werden neergelegd. In de Verenigde Staten hadden in dezelfde periode 42 van dit soort incidenten plaats, aldus onderzoekster Ineke van der Valk gisteren. Ze deed onderzoek naar islamofoob geweld in opdracht van het Euro Mediterraan Cen trum voor Migratie en Ontwikke ling (Emcemo). In januari verschij nen haar bevindingen in het boek Islamofobie en discriminatie. Bij 99 incidenten bleven de daders onbe kend. Geweld tegen moskeeën komt rela tief weinig voor in grote steden, hoewel daar relatief veel moslims wonen, aldus de onderzoekster. Ook het Meldpunt Discriminatie Internet krijgt regelmatig meldin gen van racistische uitspraken te gen moslims. Dat zei een woord voerder van Stichting Magenta, waaronder het meldpunt valt. Vol gens hem stond de tellet gisteren op 317 meldingen die onder de noemer 'haat tegen moslims' val len. Dat is zo'n 20 procent van het totale aantal meldingen dat dit jaar binnenkwam. door Frits Bloemendaal den haag - Ineens duikt zo'n woord op: koersvast. Premier Mark Rutte gebruikt het, vicepre- mier Maxime Verhagen ook. Het kabinet, zeggen ze, moet in deze moeilijke tijden koersvast zijn. Het is een label dat het kabinet zichzelf opplakt om de komende bezuini gingen te verkopen. We gaan het dus nog vaak horen. Elke kabinetsperiode heeft zo haar eigen woorden en uitdrukkingen, die de tijdgeest markeren. Eind ja ren tachtig raakte 'implementeren van beleid' in zwang, waarschijn lijk door toedoen van de vele orga nisatieadviesbureaus die toen kind aan huis waren op ministeries. Niet veel later kregen we 'monito ren', als teken van de opkomende managementcultuur. In die perio de veranderde de relatie tussen overheid en burger in één van leve rancier en klant. Het leverde veel nieuwe begrippen op, zoals zor gaanbieder en zorgconsument. Na de moord op Pim Fortuyn sloeg de tolerante politieke cultuur om in een repressieve. Wat eind jaren negentig nog een 'plan van aan pak' heette, werd actieplan en la ter zelfs aanvalsplan. Dat moest daadkracht uitstralen. Een pro bleem te lijf gaan heette 'aanpak ken', en later 'keihard aanpakken', een term die minister Ivo Opstel ten nog steeds graag gebruikt, wat aangeeft dat deze woordinflatie nog niet ten einde is. Als reactie op de controlecultuur moest er ineens ruimte komen voor 'bestuurlijke experimenten'. Er kwamen 'pilots', en als die be vielen werden ze 'uitgerold' over de hele stad of het hele land. Onder invloed van de onverbeter lijk optimistische Rutte is een soort positivotaai ontstaan. Een ty pische term is 'compact'. Een 'com pacte overheid' als resultaat van een enorme vermindering van het aantal ambtenaren klinkt zo gek nog niet. 'Zelfredzaamheid' wordt gebruikt om de bezuinigingen in de sociale zekerheid te verkopen. Een variant hierop is 'mensen in hun kracht zetten', een geliefde uitdrukking van premier (en voormalig perso- neelsmanager) Rutte, maar ook van fractievoorzitter Jolande Sap van GroenLinks. Het is een teken dat spirituele blabla tot de politiek is doorgedrongen. 3 dagen ontspannen op de Utrechtse Heuvelrug! 'mijDJ r/ 2 overnachtingen sjii i |jg 2 x ontbijtbuffet jmftifïi'nr/ Hampshire Hotel Overberg Ontvangst met koffie of thee 'jt f' Gratis gebruik sauna ■i 'A Geldig t/m 29 februari 2012 Korting 40% 165 beschikbaar! 3fi 40 50 60 Reserveren via: 0900 700 7004 0,30 c.p.m.) www.weekendcompany.r Let op! Alleen op 31 december tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken wordt neemt Jacobs aan dat er geen slachtoffers zijn gevallen. Over oor zaak en schadebedrag wilde de bur gemeester niets zeggen, al loopt die volgens hem in de miljoenen. Hij toonde zich geschokt omdat een kwart van de bewoners geen inboe delverzekering heeft. De gemeente gaat dat niet oplossen 'want dan hoeft niemand zich meer te verzeke ren', aldus Jacobs. Wel beloofde hij begeleiding. Voor alle betrokkenen is slachtofferhulp beschikbaar. foto Marcel van Hoorn/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5