Het wonder van East End SS reizen@wegener.nl is reizen Traditie is niet heilig Fjjgl 024-3650360 1*5" I Zaterdag 31 december 2011 In het hart van East End verrijst het Olympisch dorp. Links het Olympisch Stadion. roodstenen stadsjungle. Slowfood wordt er verkocht, van Britse, In diase of Italiaanse bodem, of zelf ontworpen kleding. „Heel kenmer kend is dat veel ondernemers in dit deel van Londen een carrière switch hebben gemaakt. Ze beslo ten hun passie te volgen en doen nu wat ze echt leuk vinden. Vaak met succes", vertelt Holmes met vertedering in haar stem. Andere oude panden zijn ver bouwd tot luxe appartementen of ondergingen een metamorfose tot trendy bar of restaurant. We strij ken even neer op het fraaie dakter- Tas van het Boundary Hotel, aan Boundarystreet in Shoreditch. Heerlijk decadent chillen daar, in dikke kussens met fraai uitzicht over de omgeving. Een opmerke lijk groot aantal dakterrassen open baart zich op die hoogte. En zak je vervolgens naar de kelder van het oude gebouw, dan vind je daar een prettig restaurant. Holmes: „Niemand van ons geloof de destijds dat wij de Olympische Spelen zouden krijgen. Toen dat wel gebeurde, was dat een verras sing, een schok bijna. Nu moest het gebeuren. Oost-Londen ging op de schop." En de bouwvakkers kwamen en gingen aan het werk, in een moor dend tempo. Natuurlijk waren er al wel plannen voor een renovatie, maar zonder de Spelen zou de uit voering daarvan heel veel langer hebben geduurd, volgens Holmes. „Ik zou het waarschijnlijk niet meer hebben meegemaakt", zegt de ogenschijnlijk kerngezonde vijf tiger. De gekozen aanpak was niet de makkelijkste. Want er werd niet er gens buiten de stad een olympisch dorp uit de grond gestampt. Lon den koos voor een spannende va riant: de Spelen middenin de stad. Een aanpak die, ook nadat het olympisch vuur is gedoofd, een toegevoegde waarde heeft. Die olympische nalatenschap is bij de plannenmakerij leidraad geweest. Dus geen olympisch dorp, maar een park op een industrieterrein middenin Oost-Londen. Natuurlijk waren de 250 onderne mers die plaats moesten maken, niet blij met de plannen. Sommige zagen echter nieuwe kansen. Lan ce Forman van H. Forman Son, de meest prestigieuze zalmprodu cent van het Verenigd Koninkrijk, is er daar een van. Zijn bedrijf had net een nieuw pand betrokken op Fish Island, toen de Spelen aan Londen werden toegewezen. „Wij bleken te zijn neergestreken op de plek waar het olympisch stadion moest komen." Er hielp geen lieve moeder aan. Het bedrijf - vaste zalmleverancier aan tv-schreeuw- kok Gordon Ramsey en het Britse parlement - moest opnieuw gaan bouwen en verhuizen. De plek die Forman nu heeft, pal tegenover het stadion, bleek op eens een waaier van nieuwe moge lijkheden in zich te hebben. Op de nieuwe rokerij liet Forman een extra verdieping plaatsen met ra men over de volle breedte. Nu nog in gebruik als ontvangstruimte en expositiefaciliteit voor jonge kun stenaars uit East End. Maar deze zomer een uitgelezen locatie voor tv-stations die er programma's kunnen maken met het stadion op de achtergrond. In zijn nieuwe pand opende Forman inmiddels ook een restaurant, daarnaast komt een mega-nachtclub. De zalm wordt er nog steeds gerookt, maar voor Forman is dat op dit moment even bijzaak. Een stadsdeel propvol onvermoe de verrassingen. Zo laat East End zich tegenwoordig kennen. Ge transformeerd tot een plek waar bewoners niet meer weg willen en toeristen heerlijk 'buiten de ge baande paden' kunnen ronddolen. Klaar voor London 2012. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Je hebt er lef voor nodig om de Olympische Spelen in te passen in en om het stadscentrum. Londen flikt het. Alleen voor het voetbal en het zeilen wordt gebruik ge maakt van complexen elders in het land. Wie de komende tijd Londen bezoekt, kan al vast de nodige pre-olympische sfeer opsnuiven. Bijvoorbeeld in het al opgeleverde Lee Val ley White Water, waar bezoe kers het parcours voor de wildwaterkanoërs mogen ver kennen in een raft. Of door naar Wimbledon te gaan. Dat complex werd in de afgelopen jaren 'spelen-proof gemaakt. Als het beroemde tennistoer nooi niet aan de gang is, kun je er elf maanden per jaar een bezoek brengen aan het state-of-the-art museum en meedoen aan een rondleiding over het complex. Elf maanden per jaar, behalve in 2012, want dan worden de heilige gronden van 29 juli tot 12 augustus voor even overge dragen aan het Olympisch Co mité. Dat is slikken voor de le den van de club, want zelfs het heilige der heilige, het Centre Court, moet er straks aan gelo ven. Zelfs Britse tradities moe ten wijken voor de Spelen. Bovenste foto's van links naar rechts: Tower Bridge op de grens van de City en East End; In Alexandra Palace komt het Holland Heineken House; Blik op het Olympisch Stadion. Onderste rij: Oud en nieuw in East End; Wildwaterkanoën in Lee Lalley White Water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59