10 jaar Nieuwe aardverschuiving ligt op de loer voor LSD en Alert! 'Meer begaan met lokale zaken' zeeland j 23 Vreugdevuur op het Transferium Boomverbranding Bru naar Stellebosweel Onderzoeksinstituut CEME nu deel NIOZ Automobilist rijdt tegen lantaarnpaal Politie neemt vuurwerk in beslag Werk aan waterberging Dirksland is af MIDDELBURG zaterdag 31 december 2011 S De lokale partijen Alert! en Leef baar Schouwen-Duiveland vieren dit jaar hun 10-jarig jubileum. Tien jaar stemmenbehoud is geen garantie voor een rooskleurige toekomst van de lokale partijen Leefbaar Schouwen-Duiveland en Alert! Het was met de woorden van Wim Stouten 'een aardverschuiving' in 2002. Toen kwamen de nieuwe lokale partijen Leefbaar Schouwen-Duiveland en Alert! met zeven zetels in de gemeente raad. Stemmen die ze vergaarden door in te spelen op heersende on vrede over het toenmalig gemeen tebestuur. Nu, bijna tien jaar later, horen de nieuwkomers van weleer bij het establishment. Beide partijen zijn naar eigen zeg gen geen 'protestpartij', maar wil len meebesturen. De partijen zijn dan ook de verantwoordelijkheid door Joeri Wisse en Melita Lanting ZIERIKZEE - De lokale partijen Alert! en Leefbaar Schouwen-Dui veland hebben met hun komst de lokale thema's weer nadrukkelij ker op de agenda gekregen. Daar zijn vriend en vijand het wel over eens. „Het heeft de gevestigde partijen toen wel even met de neus op de feiten gedrukt", zegt WD-bestuur- der Willem Ginjaar. „Maar ook zonder de lokale par tijen hadden we uiteindelijk wel ongeveer hetzelfde resultaat ge- door Melita Lanting en Joeri Wisse voor het dagelijks gemeentebe stuur niet uit de weg gegaan. De vraag is echter of het over tien jaar nog steeds feest is voor de 'lok- aio's'. Samen hebben de partijen weliswaar een redelijk stabiel deel van het electoraat vast kunnen houden, maar Alert! ziet het aan tal stemmen keer op keer slinken. Deze partij heeft tot nu toe de grootste verandering ondergaan. Slechts één van de voormannen van het eerste uur is nog actief Twee grondleggers zijn overleden en boegbeeld loost van Felius heeft de partij de rug toegekeerd. De nieuwe, sterk op de economie had", zegt Cees Legemaate van de verenigde ondernemersverenigin gen. Daarmee verwoordt Lege maate de mening van meerdere be langengroepen en politici. „Ik vind het goed dat ze er zijn, maar LSD en Alert! zijn niet an ders dan andere partijen. In de raad zijn het personen die voor dis cussie zorgen. Die komen niet al leen van de lokale partijen", zegt raadslid Brigitte Troost (PvdA). Erica Capelle van Christenunie constateert dat LSD en Alert! van wege hun onafhankelijkheid wel een iets andere rol spelen. „Ze kun nen lekker primair denken en rea- gerichte koers die huidig fractie voorzitter los Beije heeft ingezet is wel doordacht. Maar of de achter ban dit zal pruimen valt te betwij felen. Alert! onderscheidde zich juist door hoog in te zetten op be houd van landschappelijke en cul tuur-historische waarden. Die waarden dreigen nu onderschikt te worden aan economische belan gen. Bovendien hebben Beije en fractiegenoot Co Eger moeite om de standpunten goed voor het voetlicht te krijgen. Niet echt be vorderlijk voor de herkenbaarheid. Dat probleem speelt bij Leefbaar Schouwen-Duiveland niet. Onder aanvoering van Jacqueline van Burg weet de partij de bood schap in de gemeenteraad helder te verwoorden. Maar of dat ge noeg is om de huidige vier zetels te behouden, is de vraag. De geschiedenis leert dat veel par tijen worden afgerekend op deelna me aan het college van B en W. Be sturen betekent immers ook impo pulaire maatregelen nemen. Daar- geren. Dat scherpt de boel wel." Hans Erbrink van Stad en Lande hoopt dat de partijen blijven voort bestaan. „Ze zien meer dingen doordat ze wat vaker door de stad en over het eiland lopen." Ondememersvoorman Olivier Ver west (OSD) noemt het voor onder nemers een groot voordeel dat de lokale partijen de focus meer op lo kale zaken leggen. „Voor mijn ge voel zijn zij meer begaan met loka le zaken", zegt hij. VW-voorzitter Henk Coomans prijst de 'lokaio's' om hun inbreng bij debatten over bijvoorbeeld toe ristische nota's. „Daardoor werd naast zullen de deukjes die wet houder Wim Stouten nu al heeft opgelopen door verschillende ke ren te klungelen met cijfers, de par tij geen goed doen. Tel daarbij op dat de partij met een nieuwe lijst trekker de verkiezingen in moet gaan. Het is de vraag of de nieuw te vinden voorman of-vrouw net zo'n stemmentrekker zal zijn als respectievelijk Pia Berrevoets en Wim Stouten waren. Leefbaar Schouwen-Duiveland zal zich dus meer dan in het verleden inhoudelijk moeten onderschei den. Kiezers laten zich niet alleen lokken met 'gezond boerenver stand' en kreten als 'niet kakelen maar eieren leggen'. De partij zal een eigen visie op Schouwen-Dui veland moeten ontwikkelen. De toekomst van Alert! is zo moge lijk nog ongewisser. Deze partij zou betrokken zijn bij een onder zoeken naar een linkse samenwer king. Daarmee verwijdert Alert! zich dan definitief van de oor spronkelijke, liberale achterban. de discussie goed op gang ge bracht." „Als je lokaal bezig bent, richt je je natuurlijk op lokale thema's", zegt Kees van den Berge (SGP). Hij ziet dat niet altijd als een voordeel. Ver tegenwoordigers van landelijke par tijen kunnen nog eens aanklop pen bij partijgenoten in de provin cie of landelijk. „Dat kan in je voor deel werken." WD-coryfee Cees van Liere vindt dat de partijen 'kleur aan de discussie' hebben ge geven. „Pas als een lokale partij de grootste is, kunnen ze het verschil maken, zoals vroeger Algemeen Belang in Bruinisse deed." RENESSE Onder begeleiding van de brand weer gaat vrijdagavond 6 januari op het Transferium in Renesse de hens in een grote stapel kerstbo men. Vanaf 15.00 uur kunnen op de brandplaats kerstbomen wor den ingeleverd. Om 18.30 uur lopen de kinderen van Renesse met lam pions naar het Transferium. Het vreugdevuur wordt om 19.00 uur aangestoken. Voor warme choco en glühwein wordt gezorgd. BRUINISSE De jaarlijkse kerstboomverbran ding in Bruinisse is verplaatst naar de Stellebosweel (in de buurt van Grevelingenhout). Dat is nodig in verband met de herinrichting van de gemeentehaven. De boomverbranding wordt gehou den op vrijdag 6 januari. Bruënaren krijgen 20 cent en een loterijlot per ingeleverde boom. In leveren kan vanaf 18.30 uur. Om 19.00 uur gaat de brand erin. YERSEKE Het Centrum voor Estuariene en Mariene Ecologie (CEME) in Yerse- ke wordt onderdeel van het Ko ninklijk Nederlands Instituut voor Zeeonderzoek (NIOZ) op Texel. Tot nu toe maakte het CEME deel uit van van het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO), dat weer valt onder koepelorganisatie KNAW. Het Yersekse onderzoeksin stituut ressorteert met ingang van 1 januari onder het Nederlands In stituut voor Zeeonderzoek. ZIERIKZEE Een 18-jarige inwoner uit Schou wen-Duiveland is gisteren rond 11.00 uur op de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee tegen een lantaarnpaal gereden. De bestuurder verklaarde dat hij moest uitwijken voor een te gemoet komende auto en vervol gens tegen de lantaarnpaal botste. De tegenligger zou over het verdrij- vingsvlak tot op zijn weghelft zijn gereden en niet zijn gestopt. De man kwam met de schrik vrij, zijn auto raakte beschadigd. SINT PHILIPSLAND - In een garage bij een woning in Sint Philipsland is donderdagmiddag twintig kilo il legaal vuurwerk ontdekt en in be slaggenomen. De politie kwam MmzmmmwmmmMmmmmmmmmmmmai het vuurwerk op het spoor na een anonieme melding. Het ging on der meer om lawinepijlen en nit- raatbommen. Tegen de bewoner is proces-verbaal opgemaakt. DIRKSLAND - De waterhuishouding van Dirksland is weer op orde. Het waterschap Hollandse Delta heeft een waterberging van negen voetbalvelden groot aangelegd en de sloot langs de Geldersedijk ver breed. De singels in het dorp krij gen nu weer voldoende water. Dat heeft het waterschap gisteren bekendgemaakt. Dit voorjaar wer den om dezelfde reden al twee stu wen en een gemaal aangelegd. De nieuwe waterberging kreeg voor een deel natuurvriendelijke oevers. Daarin kunnen verschillen de soorten planten en dieren le ven. Gemeente, waterschap en een projectontwikkelaar hebben het werk samen uitgevoerd. Marshalllaan 5 Riante en moderne vrijstaande woning met 3 slaapkamers en tuin op het zuiden. Perceelopp. ruim 1.000 m2. Vraagprijs 699.000,- k.k. SCHULTING www.schulting-partners.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47