trots zijn op de streek zeeland 125 Binnenvaart klaagt over afsluiten geul bij Waarde regioagenda aantal fraaie feestelijkheden voor Passage van 70.000 schepen via sluizen Terneuzen is nieuw record Bezoekersaantal MAS Antwerpen overweldigend Steeds meer fruitsap in Zeebrugge WB LOONWERK zaterdag 31 december 2011 Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. ZATERDAG 31 DECEMBER AXEL Terrein W Axel, 13.30 uur: Oudejaar- sloop scheidsrechtersvereniging COVS Zeeuws- Vlaanderen; CLINGE Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; HULST Reynaertland, 11.30 - 12.30 uur: Rode Kruis beschermd zwemmen; NIEUWVLIET Bos van Erasmus, 14.15 uur: Sylvester- loop over verschillende afstanden; OOSTBURG - Ledeltheater, 19.30 uur: Concert Excelsior met jeugdorkest IJ- genweis en de Notenkrakers; The Lane, 00.30 uur: Oud en Nieuw feest; OSSENISSE Voormalige Willibrorduskerk, 14.00 - 17.00 uur: Kerststallenexpositie; SCHOONDIJKE Korenmolen, 11.00 uur: Rondleiding; SLUISKIL Het Meulengat, 13.30 uur: Oudejaars kaarting TERNEUZEN De Veste, 9.00 uur: Koersbal, biljarten; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rond leiding; Arsenaalplein, 22.00 uur: New Year's Vi be dansfeest; ZONDAG 1 JANUARI BRESKENS Strandpaviljoen Halve Maentje, 12.00 uur: Nieuwjaarsduik; HULST Den Dullaert, 9.00 uur: Dienst Christen gemeente; NIEUWVLIET Strandpaviljoen Saint Pierre, 17.00 uur: Kerstboomverbranding; TERNEUZEN Otheense kreek, 13.00 uur: Nieuwjaars duik. door Rens Wisse nieuw- en sint joosland - De vaargeul Schaar van Waarde zorgt nog steeds voor klachten onder binnenvaartschippers. Dat bleek gisteren tijdens de eindejaarsbij- eenkomst van de afdeling Mid den-Zeeland van belangenorganisa tie Schuttevaer. De nevengeul bij Waarde werd eer der dit jaar afgesloten op advies van de technische Scheldecommis- sie, waarin de Nederlandse en Vlaamse waterbeheerders - in Ne derland Rijkswaterstaat - vertegen woordigd zijn. Doordat de vaar geul de laatste jaren steeds ondie per is geworden, zijn al diverse schepen vast komen te liggen. De commissie vond het onverant woord om de geul nog langer open te laten. Dit leidde tot grote commotie onder de binnenvaart schippers. Zij zijn nu genoodzaakt om de route van de zeevaart over de Westerschelde te nemen. Hier worden zij echter voortdurend ge confronteerd met het zeevaartver- keer, wat belemmeringen oplevert in de doorstroming van het ver keer op de Westerschelde. Volgens Schuttevaer brengt deze route door het drukke verkeer evengoed veiligheidsrisico's met zich mee. De schippers klagen daarnaast dat deze route langer duurt om af te leggen. Wie om die reden toch het risco neemt om door de Schaar te varen, kan eventueel opgelopen schade niet bij de verzekering dec- laren en is zelf aansprakelijk. In samenwerking met de Scheldec- omissie heeft Schuttevaer een plan opgesteld om te praten over openstelling. Voorwaarde is dat de diepte van de geul naar de vereiste twee meter is gestegen. Bij de laat ste peiling was deze al gestegen naar r,75 meter. Door betonning wordt dan aangegeven waar de diepste plekken liggen. Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. tfm vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, zü. en zo. om 18.00 uur Qwww.z2.nl tiewoningen en de plannen die er bestaan voor de aanleg van een jachthaven. Kijk naar de Sluiskil tunnel en de aanpassing van de N61. Allemaal zaken die een posi tieve invloed hebben op het leven en werken hier. We doen niet mee aan dat doemdenken." De viering zit volgens Jan Smits ook vol symboliek. „Nu er nogal wat ophef is ontstaan over het ont- polderen van de Hedwigepolder en het Zwin, is het niet gek de vriendschapsbanden met Vlaande ren aan te halen. Karla Peijs, com missaris van de Koningin, ziet sa men met ons kansen om de relatie met de Vlamingen te verbeteren. Daarin kunnen wij als de spil fun geren." Beide bestuurders zijn er vast van overtuigd heel wat inwoners bij de feestelijkheden te kunnen betrek ken. Reijniers: „We organiseren daarom in Hulst, Terneuzen en Oostburg drie regionale bijeen komsten in januari, ledereen is daar welkom, want het moeten feesten voor en door de inwoners worden. We moeten laten zien dat we trots zijn op onze streek. Onze geschiedenis is enorm rijk. We hebben nu een ruwe diamant in handen. Alleen moeten we kijken hoe we hem goed kunnen slijpen. Trots zijn op onze streek is ons uit eindelijke doel." Er bestaan al enorm veel idee ën. Een greep: een nachtelijke, wandeltocht van d'Ee naar Honte- nisse, een zwemwedstrijd tussen Vlissingen en Breskens, het Euro pees kampioenschap beachsoccer op de Zeeuws-Vlaamse stranden. Maar ook een seniorenkorendag, een groots opgezet openluchtspel anno 1814 en een gezamenlijke picknick voor alle Zeeuws-Vlamin gen. De verkiezing van de Zeeuws-Vlaming is ook een optie. En de streek wordt uiteraard ook culinair aangeprezen. Geen gebied telt immers zoveel sterren -restau rants. „Wat zou het mooi zijn als beide Koninklijke Huizen vanaf een boot de tocht aanschouwen", droomt Reijniers. Regiobijeenkomsten: maandag 16 ja- nuari:De Halve Maon, Hulst; 23 ja nuari Ledeltheater Oostburg, 30 ja nuari: Brouwzaele Terneuzen Aanvang steeds 19.1s uur. land nationaal en internationaal te profileren, met name op het ge bied van toerisme, zorg, onderwijs en economie. De stichting stelt zich drie grote doelen: de cohesie tussen de gemeenschappen verster ken, het gebied aan iedereen to nen en een economische en socia le spin-off realiseren. Frans Reijniers loopt al sinds 2008 met plannen voor de fees telijkheden rond. Hij wil het ge bied vooral positief in het nieuws brengen. „De mogelijkheden zijn enorm en er leeft al heel wat. )e hoort maar al te vaak verhalen over de krimp en alle mogelijke na re gevolgen. Daar willen we niets van weten. Als je ziet wat er op dit moment wordt geïnvesteerd in de streek, dan hoeven we niet te wan hopen. Kijk alleen maar eens in Cadzand, naar de bouw van recrea jaren zal nazinderen. foto Henk Verstraaten door Wout Bareman terneuzen - Via de drie sluizen in Terneuzen schutten dit jaar 70.000 schepen. Dat is een record. Het sluizencomplex is daarmee één van de drukste in Europa. Vooral de binnenvaart neemt ge staag toe. Zo zelfs dat, constateert regiocoördinator Jan de Vries van schippersvereniging Schuttevaer, binnenschepen steeds vaker mee- schutten met de zeeschepen in de zeesluis. Dankzij de verbeterde schutplanning kunnen, ondanks de toenemende drukte, te lange wachttijden worden voorkomen. Adviseur scheepvaart Eric Luca van Rijkswaterstaat maakte het cij fer bekend tijdens de jaarvergade ring van de afdeling Terneuzen van Schuttevaer. Hij verwacht dat, als Vlaanderen en Nederland be gin volgend jaar het licht voor de bouw van de nieuwe zeesluis op groen zetten, die sluis in de perio de 20t8-2020 in gebruik kan wor den genomen. „Het hangt nu nog op een beetje geld." De Vries, ook nauw betrokken bij de onderhan delingen, laconiek: „Begin volgend jaar de beslissing? Dat hoorde ik in 2009 ook al..." Volgens Luca kan de ingevoerde ke tenwerking (een betere scheep vaartregeling, waarbij loodsen, scheepsagenten, sleepdiensten et cetera zijn betrokken) een succes worden genoemd. Ook die aanpak voorkomt wachttijden bij de slui zen. Luca: „Een goede planning kan de pijn verzachten." Antwerpen - De bezoekersaantal len van het Museum aan de Stroom (MAS) in Antwerpen over treffen alle verwachtingen. Sinds de opening van het futuris tische museumgebouw, in mei van dit jaar, werden ruim 700.000 be zoekers geteld. Dat is drie keer meer dan vooraf was geraamd. De belangstelling is onder meer te danken aan een gelikte promotie campagne, die tot in Amerika, Chi na en Oezbekistan reikte. Museumdeskundigen denken dat de combinatie van originele archi tectuur, een spannende ligging (vlakbij het Antwerpse centrum) en een uiterst verrassende collec tie de mensen naar het MAS lokt. zeebrugge - Fruitsapproducent Tropicana in Zeebrugge breidt fors uit. Het gaat om een investering van 14 miljoen euro en levert enke ier tientallen extra arbeidsplaatsen op. De productiecapaciteit wordt opgevoerd van 240 miljoen naar 320 miljoen liter per jaar. Die is vanaf begin 2013 vooral bestemd voor de Franse markt. Tropicana bekijkt momenteel de mogelijk heid om de eindproducten vanuit Zeebrugge per trein te transporte ren naar het Franse Nuit Saint Ge orges. De sapproducent koopt voor de uitbreiding een haven loods van goederenbehandelaar Sea-lnvest. W ij wensen iedereen een gezond en gelukkig 2012! ROOIEN Voor het rooien van al uw bieten en cichorei Wemer Baert Het Zand 46 4576 CC Koewacht +31(0) 114 36 1749 +31(0)612 73 9242

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37