Zeeland geeft water jaar van 21 zeeland Centrales knijpen door failliet Zalco Man alleen nryri s PZC i zaterdag De krant 6 weken voor 18 euro! Het Jaar van de Fiets (2010) krijgt een opvolger. De provincie heeft 2012 uitgepeeeii tot het Zeeuws Jaar van het Water. WK Kustvissen Van Loon Hardzeildagen zaterdag 31 december 2011 door Maikel Harte Wat is een man waard zonder zijn vrouw? Niet veel, althans ik dan toch. Mijn vrouw werd deze week opge nomen in het ziekenhuis en dus stond ik er alleen voor met mijn dochters. Een luier verschonen doe ik geregeld en een pan maca roni en chili klaarmaken lukt ook wel, maar jeetje, weet u wel hoe moeilijk het is om een speldje in het haar van een meisje van drie te krijgen? Om over een knotje nog maar te zwijgen. En wat moe ten die meiden 's ochtends aan? Wat heb ik voor die kast staan tu ren. Eer ik met die meiden buiten stond, kon ik weer terug naar bin nen omdat het alweer donker werd. En dan speelde er ook nog een buikvirus waar we in huize Harte allemaal last van hebben ge had. Had ik een spugend kind midden in de nacht. Ik was in staat om mijn moeder of mijn zus te bellen maar dat ging me toch iets te ver om 03.30 uur in de mor gen, en je wil je ook niet laten kennen. Daar sta je dan, een dek- bedje af te spoelen met een hui lend kind naast je, dat niet op houdt waardoor ook de anderen wakker worden. Even een vraagje voor mijn collega-vaders? Weten jullie waar de schone hoeslakens en dekbedovertrekken liggen? Dat wist ik dus niet en dat betekende zoeken op een moment dat mijn ogen liever dicht dan open waren. Aan de andere kant moet ik zeg gen dat het ook wel iets had, als man alleen op jezelf teruggewor pen zijn met een paar van die prutsen. Het is in ieder geval ver moeiender dan een week werken. Maar ik was maar wat blij dat mijn vrouw gisteren weer thuis kwam en ze weer was opgeknapt. Overigens had ik deze column nooit geschreven als zij al niet op haar Facebookpagina had geschre ven dat ze in het ziekenhuis lag, omdat ze uitdrogingsverschijnse- len had. Ik had 'r nog afgeraden om dat naar buiten te brengen. Mijn vrouw bestiert namelijk sa men met mijn broer een café en dan is uitdroging wel heel slechte reclame. Dat had echter alles met dat buikvirus te maken, dat u dat dan maar weet. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns colofon 'mÊÊÊHÊÊÊm PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal ina28j een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan WATER f door Ben Jansen Zeeland lééft in water en wil dat volgend jaar laten zien. Aan de eigen bevolking en aan toeristen. Veel Zeeuwen zijn 59 jaar na de overstromings ramp nog altijd beducht voor het water, maar dat water is een bron die kermis, energie, recreatie, eten, werk en geld oplevert. Een haat liefdeverhouding dus. Met een themajaar wil de provincie het bewustzijn versterken dat het leven in Zeeland zich rond, op, in en onder water afspeelt en dat er maatregelen nodig zijn om dat op een veilige en voor de natuur verantwoorde manier te doen. Het Zeeuws Jaar van het Water 2012 dient zich aan. Het J aar van de Fiets in 2010, dat vrijwel alom tevreden reacties heeft gegeven, was het voorbeeld voor het provinciebestuur. Er zijn evenwel verschillen. Met de spectaculaire aankomst van een etappe in de Giro d'Italia en de al even glorieuze tocht van de Tour de France door Zeeland had het Fietsjaar twee geheide hoogtepunten waaromheen een mooie programma was te bouwen. Zo'n trekker mist het Jaar van het Water. Er is ook geen geld om een groot evenement op touw te zenen. Het plan was in april in Vlissingen een meerdaagse internationale wetenschappelijke conferentie over Dynamische Delta's te houden, maar dat idee is afgeblazen. De belangstelling ervoor vanuit het Dag van de Zeeuwse visserij buitenland was te gering. In plaats daarvan wordt nu een evenement georganiseerd rond de uitreiking van de Delta Water Award, een onder scheiding voor jonge specialisten bij onderzoeksinstituten en adviesbu reaus innovatieve ideeën voor het Deltagebied. Gedeputeerde Sjoerd Heijning en projecdeider Ruben Akkermans zijn ervan overtuigd dat het waterthema voldoende aanknopingspunten biedt voor een aantrekkelijk programma dat het hele jaar door loopt Heijning: „Nieuwe evementen die in het Zeeuws Jaar van het Water passen zijn natuurlijk welkom, maar er zijn ook genoeg bestaande activiteiten die erin kunnen worden opgenomen." Visserijdagen, watersportfestivi teiten en havenfeesten liggen voor de hand, maar ook culturele evenementen die elk jaar worden georganiseerd, kunnen een invulling krijgen die past in het Jaar van het Water. De provincie is daarvoor in gesprek met de organisatoren van het Zeeland Nazomerfestival, Concert at Sea en Film by the Sea. Wandel- en fietsroutes in de natuui die door het water is gevormd en aandacht voor de culinaire attracties in Zeeland liggen eveneens voor de hand. Het is de bedoeling dat het Zeeuws Jaar van het Water op 2 februari 2013 wordt afgesloten, een dag na de zestigste herdenking van de overstromingsramp. Masterclass Zeeuws Zilt Nieuwjaarsduiken Wereldwaterdag Kookboulevard Symposium Water terugbrengen in stad en land NK Kitesurfen Nazomerfestival Beurs Leven met zout water Kustmarathon Havendagen Wateretalagedag Overtocht naar Greenwich ivm Olympische Spelen Nee,gedeputeerde Sjoerd Heijning zal morgen het Zeeuws Jaar van het Water 2012 niet inluiden met een deelname aan een van de nieuwjaarsduiken. „Ik heb andere afspraken", zegt hij en hij kijkt erbij alsof hem dat niet vreselijk spijt Als eerstverantwoordelijke voor water, recreatie en toerisme, havens en Deltawateren binnen het door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Elektriciteitscentra les in Zeeland en op de Moerdijk hebben op verzoek van Tennet, de beheerder van het elektriciteitsnet werk, de afgelopen dagen minder stroom geproduceerd dan nor maal. Het faillissement van Zalco is de aanleiding voor het verzoek. De aluminiumfabriek was één van de grootste elektriciteitsafnemers van Nederland. Nu die grootge bruiker is weggevallen is een over schot van drie- tot vierhonderd megawatt op het net ontstaan. De stabiliteit van het netwerk kan in gevaar komen als er in Zeeland te veel elektriciteit wordt geprodu ceerd, zegt een woordvoerster van Tennet. „Zalco was echt een heel grote afnemer. Honderd megawatt staat gelijk aan honderdduizend huishoudens. Als er ergens anders een storing is, terwijl in Zeeland nog veel wordt geproduceerd, be staat de kans op een black-out in Zeeland, een grote stroomstoring." Volgens woordvoerder Peter Cou- wenberg produceert energiebedrijf Delta op dit moment wel minder stroom. „Maar dat heeft niets met Zalco te maken. Het is wel zo dat er minder stoom wordt afgeno men omdat veel bedrijven minder actief zijn tijdens het kerstreces. Daar houden we rekening mee." Tennet wil in 2016 een nieuwe hoogspanningskabel in Zeeland in gebruik nemen, om het stroom- overschot in de provincie beter te kunnen afvoeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2