economie 115 Licht herstel in 2012 na krimp In 2011 veel bedrijven in vastgoed failliet RECESSIE Teruggang hoeft niet lang te duren Dekking pensioenen daalt verder Zeeuws jaar van het Water Nieuwjaarsbijeenkomst 2012 China hervat handel met Noord-Korea zaterdag 31 december 2011 dandong - Vrachtwagens staan bumper aan bumper voor de Amrok-brug die de Chinese stad Dandong verbindt met de Noord-Koreaanse plaats Sinuiju. Tijdens de officiële tiendaagse rouwperiode om de overleden leider Kim Jong-il sloot het regime in Pyongyang de schaarse grens overgangen af. Gisteren ging de grens met grote buur China weer open, waarna een konvooi met goederen het land binnenreed, foto Yonhap/EPA Sinds de zomer zit de klad in de Nederlandse econo mie. De komende tijd zul len we de bezuinigingen van het kabinet-Rutte gaan voelen. Hoe ziet 2012 eruit? door Ans Bouwmans De eurocrisis heeft de we reldeconomie dit jaar een opdoffer gegeven: de groei vertraagde we reldwijd, vooral in Europa. Nu hik ken we aan tegen een recessie. Die hoeft niet lang te duren, als finan ciële markten het vertrouwen her winnen dat de eurozone zijn finan ciën op orde kan krijgen en zwak ke landen hun economie kunnen hervormen. De meeste analisten gaan uit van een bescheiden her stel in de tweede helft van het jaar. Dat geldt ook voor het Centraal Planbureau. In hun laatste raming voorzien de CPB-economen voor 2012 een 'doormodderscenario', waarin Angela Merkel, Nicolas Sar- kozy en hun collega's net genoeg doen om de schuldencrisis niet uit de hand te doen lopen. Daardoor komt er iets meer vertrouwen in een goede afloop. De krimp blijft dan beperkt tot de eerste zes maan den van 2012. De economie zal daarna niet krachtig opveren, om dat de structurele maatregelen die nodig zijn om de euro te redden veel tijd kosten. Bovendien zorgt de terugval van de economie voor verder verslechterende overheidsfi nanciën. En als het bij onze han delspartners wat minder gaat, ver- kopen Nederlandse bedrijven min der aan het buitenland. Het CPB verwacht voor Neder land over heel 2012 een 0,5 pro cent minder groei, net als het Eco nomisch Bureau van ING. Ieder een verwacht van een hogere werkloosheid, verlies van koop kracht en huishoudens die de hand op de knip houden. Toch re kent De Nederlandsche Bank nog wel op een plusje voor volgend jaar: 0,2 procent. De Rabobank is met 0,5 procent groei nog iets opti mistischer. Eigenlijk staan bedrij ven er nu beter voor dan tijdens de vorige crisis, zo concludeerden deze week twee Friese Rabo- bank-directeuren. Er wordt nu be ter op de kosten en het betalen van de rekeningen gelet en onder nemers gaan onverantwoorde avonturen uit de weg. Alhoewel de economische cijfers over het laatste kwartaal van dit jaar nog niet beschikbaar zijn, gaat iedereen ervan uit dat die niet al te florissant zijn. Maar de situatie is minder ernstig dan in 2009, toen de economie achteruit holde. Het andere verschil met toen is dat de overheid nu geen geld heeft om in de economie te pompen. Vanaf komend jaar worden de be zuinigingen van het kabinet-Rutte van in totaal 18 miljard juist hard gevoeld. Het kabinet bekijkt dit voorjaar of er extra gesneden moet worden in de overheidsuitgaven, maar veel economen raden dat af. Extra bezuinigen is onwenselijk ge zien de zwakke economie, stelt ING. Hervormen is beter dan be zuinigen, aldus ook de Rabobank. Amstelveen - De gemiddelde dek kingsgraad van de pensioenfond sen is in december gedaald van 97 naar 95 procent, meldde gisteren pensioenadviseur Mercer. Die da ling wordt vooral veroorzaakt door een verdere daling van de ren te in december met 0,3 procent. De Nederlandsche Bank (DNB) meldde eerder deze maand dat de gemiddelde dekkingsgraad eind november was gestegen naar 97 procent. Als de dekkingsgraad la ger is dan 105 procent, is er een dekkingstekort in de fondsen. Eind november gold dat al voor 251 fondsen met 5,r miljoen actie ve deelnemers en 2,5 miljoen pen sioengerechtigden. DNB maakt als toezichthouder van de fondsen per 31 december de balans op. Voor veel pensioenfondsen lijkt het onvermijdelijk om vanaf 2013 te gaan snijden in de uitkeringen. den haag - Het aantal faillissemen ten is in 2011 licht gestegen. In to taal to.151 bedrijven en personen werden dit jaar failliet verklaard, 87 meer dan in 2010. Vooral vast goed- en horecabedrijven konden het hoofd niet boven water hou den, blijkt uit cijfers die Faillisse- mentsdossier.nl gisteren heeft be kendgemaakt. De onroerendgoedsector kreeg het in 2011 het zwaarst te verduren. Onder verhuurders, makelaars en besloten beleggingsfondsen steeg het aantal faillissementen met 31 procent. De belangrijkste oorzaak is de leeg stand op de kantorenmarkt, aldus de site die alle faillissementen en surseances registreert. In de horeca en de detailhandel gingen veel bedrijven op de fles als gevolg van dalende uitgaven door consumenten en de opmars van webwinkels. In de ICT-sector ver minderde het aantal faillissemen ten in 2011 juist met t6 procent. De toename van het aantal faillis sementen nam in de tweede helft van 2011 met 6 procent opvallend sterk toe als gevolg van de verslech terende economie. Faillissementsdossier.nl verwacht dat door de recessie ook in 2012 meer bedrijven bankroet zullen gaan. Flevoland bracht het er dit jaar het slechtst vanaf, ook in Limburg en Friesland gingen flink meer bedrij ven onderuit. Het Provinciaal Bestuur van Zeeland nodigt alle inwoners van harte uit voor de nieuw jaarsbijeenkomst 2012. Het thema luidt: "Zeeuws Jaar van het Water" Datum: Locatie Programma: 15.30 uur: 16.00 uur: 16.45 uur: 16.50 uur: Vrijdag 6 januari 2012 Nieuwe Kerk, Middelburg (ingang Kloostergangen, Abdijplein) Inloop en slideshow 'De Bijzondere Zeeuwen van 2011 Themabijeenkomst 'Zeeuws Jaar van het Water' met: Filmclip 'Zeeuws Jaar van het Water" Nieuwjaarstoespraak Commissaris van de Koningin Karla Peijs Optreden harpiste Dorine van Dijk Gezamenlijk zingen Zeeuws Volkslied Receptie in de Wandelkerk en de Kloostergangen laar van het Water 1 Provincie Zeeland De bijeenkomst in de Nieuwe Kerk en de receptie zijn openbaar. U hoeft zich niet vooraf aan te melden. Wel vragen we u om op tijd aanwezig te zijn. Voor de Nieuwe Kerk geldt: vol is vol Het programma is dan te volgen op een scherm in de aangrenzende Wandelkerk. Tot ziens op 6 januari! Commissaris van de Koningin Karla Peijs zie onze website:economie Hoe herstel je het gedeukte imago van de euromunt? Provinciaal Bestuur van Zeeland www.zeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15