Verder spectrum 10 Nieuwjaarsprestige Met een bomaanslag in Oslo en een bloedbad in een vakantiekamp kreeg Noorwegen deze zomer in één avond een collectief trauma. Het land moet verder, maar slachtoffers merken de gevolgen nog dagelijks. „Ik ben mijn vertrouwen in mensen kwijt." Zaterdag 31 december 2011 STANDPLAATS door Robert Portier Tien uur 's ochtends, zo laat begint het nieuwe jaar in Sydney. Dat is name lijk het tijdstip waarop de bonte stoet toeristen en enthousiastelingen toegang krijgt tot de allerbeste plek om 's avonds het vuurwerk te kunnen zien. Die plek heet Lady Macquarie's Chair en is zo po pulair omdat je daarvandaan de Opera House, de Harbour Bridge en het vuurwerk in één fo to kunt krijgen. Die allerbeste plekjes zijn snel weg. Je moet rennen om voldoende ruimte te reserveren voor een tentje, een parasol en een paar stoel tjes. Denk namelijk niet dat je met alleen een picknickdeken kunt komen aanlopen. Elk jaar opnieuw zijn er een paar naïevelingen die halverwege de dag alweer naar huis kunnen met een zonnesteek of dieprode vellen aan hun lijf. Sydney is de eerste grote stad in de wereld waar het oude jaar uit- en het nieuwe jaar ingeluid wordt En dat wil ze laten weten ook. Het vuurwerk in deze stad is het grootste ter wereld en laat zich dan ook alleen omschrij ven in superlatieven. Zo worden al leen al vanaf de Sydney Harbour Bridge 11.000 kogels, 25.000 vuurpij len en 100.000 'pyrotechnische effec ten' afgevuurd. Het duurt meer dan een jaar om alles te organiseren en de computers zo te programmeren, dat alles op de maat van de muziek wordt afgestoken. Het evenement is een prestigeproject voor de gemeente. Daarom mag het best wat kosten: rond de 3,5 miljoen euro. Zeurpieten die stellen dat de ge meente dat geld beter kan besteden aan het op tijd laten rijden van de bussen, krij gen fijntjes te horen dat het feest een veel voud opbrengt Afgelopen jaar was dat meer dan 100 miljoen euro. Dat geld wordt verdiend aan de anderhalf mil joen mensen die langs de haven staan. En aan de bezoekers van feestjes, waarvan de duurste kaarten 750 euro kosten. Anders zit de winst wel in de miljard mensen die het vuurwerk op televisie zien en zo even aan Sydney wor den herinnerd. Zelf zit ik niet zo te wachten op de drukte. Be grijp me niet verkeerd, ik gun die anderhalf miljoen mensen hun feestje van harte, maar zelf was ik niet van plan een dag in de rij te gaan staan voor dat vuurwerk. Tegelijkertijd gaat het me ook weer te ver om met een bakje chips op de bank tv te kijken. Oliebollen ken nen ze hier trouwens niet, daarvoor is het veel te warm. Daarom strijken we neer bij vrienden, die net onder de brug wonen. Hun wijk is zo chique, dat die wordt afgesloten voor het grote pu bliek. Pas om kwart voor twaalf lopen we rus tig naar de waterkant, gewaarschuwd door de enorme knal van een enkele vuurpijl. Dat we het vuurwerk van de achterkant zien, mag de pret niet drukken. Eén van de grootste nadelen van dat georgani seerde vuurwerk is, dat je zelf niet geacht wordt een vuurpijl af te steken. Sterker nog: het mag helemaal niet Wie wordt betrapt, krijgt een boete van 750 euro. Sterretjes mo gen wel, die kunnen blijkbaar geen kwaad. Mocht u op tv dus het vuurwerk van Sydney zien en onder de brug een man ontwaren die fanatiek met sterretjes staat te zwaaien: ik wens u het allerbeste voor 2012. door Windy Kester Met een pizzabroodje in de ene hand en haar iPhone in de andere loopt Ingrid Marie Vaag Endrerud (18) door de kantine van de scholengemeenschap in Gjovik, een stadje 200 kilometer ten noorden van Oslo. Ze draagt een kort, blauw jurkje en halfhoge laarsjes en praat met een vriendin over de afgelopen dramales. Aan het einde van haat tussenuur gaat ze even naar de garde robe om wat lipgloss op te doen. Voor wie niet beter weet, is Ingrid Marie gewoon een meisje van 18 in haar examenjaar. Maar medeleerlingen die goed hebben op gelet, zagen Ingrid Marie afgelopen zomer op televisie en hoorden haar vertellen over hoe ze een veerpont nam met een man die er uit zag als politieagent, maar zich ontpopte als een massamoordenaar. Ze kennen haar verhaal over hoe ze zelf aan de dood ontsnapte en hoorden haar spreken op de begrafenissen van even jon ge vrienden. Ze weten dat Ingrid Marie een provinciale jeugdafdeling van de Noor se sociaal-democraten leidt en op 22 juli op het noodlottige eiland Utoya was. De scholiere vertelt rustig en bedachtzaam over alle dubbele gevoelens die bovenko men als ze terugdenkt aan afgelopen zo mer. „Het lijkt zo lang geleden dat ik mijn vrienden zag die doodgeschoten zijn. Tege lijkertijd is het alsof het gisteren gebeur-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 150