7 spectrum Zaterdag 31 december 2011 Ook voor David Cameron, Nicolas Sarkozy, Jode Manuel Barroso, Giorgos Papandreou, Angela Merkel en Mark Rutte (vanaf linksboven met de klok mee) was 2011 een jaar van politieke verlamming. Politici in westerse landen zitten steeds vaker klem tussen de belangen van de financiële sector en de stem van ontevreden kiezers, foto GPD/AP handelen. Het werd een soort pitamidespel, waarbij het aanvankelijk leek of iedereen won. Niemand greep in. „In die periode zijn de financiële markten ontketend. We zijn afhankelijk geworden van de kre dietmachine. Als je eenmaal aan krediet bent ver slaafd en je trekt de stekker eruit, stort het kaarten huis in." Om de macht van de financiële sector te verminde ren, zullen landen en particulieren domweg minder moeten lenen. Je kunt het de instellingen moeilijk verwijten dat ze zekerheid willen over hun uitgeleen de geld en dus druk uitoefenen op de politiek, vindt Mügge. Ook al lijkt dat niet democratisch. „Als je op zo'n grote schaal gaat lenen, heb je je ook te verant woorden tegenover degene die het geld leent. En niet alleen tegenover de kiezer. Je hebt twee mees ters. Dat is de prijs." Gevolg is wel dat Europese politici bij elk nieuw ak koord met één oog angstvallig naar de reactie van de financiële markten kijken: stijgen de beurzen, dalen de rentes voor staatsobligaties? Met het andere oog loeren ze naar de kiezers, bang als ze zijn electoraal te worden afgeslacht. Daardoor durven ze geen grote stappen te zetten. „Die angst voor de markten en de kiezers verlamt de politici", zegt de Twentse emeri tus hoogleraar politieke wetenschappen Jacques Tho massen. Voor veel kiezers spelen de politieke gevechten zich af op een niveau (internationaal) dat ze niet kunnen bevatten of willen bevatten. De eurocrisis, maar ook de Belgische crisis, raakt heel sterk aan zaken als iden titeit en solidariteit, zegt de Leidse politicoloog Hans Vollaard. „Met wie willen we geld, macht en werk delen?" Ofwel: zien we degenen van wie we het pro bleem moeten helpen oplossen als 'wij' of als 'zij'? In het laatste geval zal het voor politici moeilijk zijn de eigen bevolking mee te krijgen. Helemaal als ze al bij voorbaat dénken dat ze geen steun hebben. „Als ze meer durven, worden ze wel beloond", zegt Thomas sen. „Kijk naar Lubbers in de jaren tachtig." „Grote politici gaan in gesprek met de achterban", legt Achterhuis uit. „Die hebben een visie en verdedi gen die. Maar politici laten het nu afweten. Zo kom je in een door banken geregeerde werkelijkheid te recht." Is dat het einde van de politiek? Allerminst, zeggen de politicologen Vollaard en Thomassen. Zij zien niet minder, maar juist méér politiek dan in lange tijd. Het gevecht tussen de Republikeinen en Demo craten in de VS, de strijd op het scherpst van de sne de over de toekomst van België, de bijna-patstelling in de Nederlandse politiek, die met een gedoogcon- structie moest worden doorbroken en waarbij meer derheden moeten worden bevochten: „Politiek pur sang", vindt Thomassen. Daar mag je best tevreden over zijn, vindt hij. Dat geldt ook voor Europa, vindt Vollaard. „Als je ziet wat daar in anderhalfjaar tijd is bereikt, dan is dat ongelooflijk." Maar is het genoeg? „Democratie", zegt Vollaard „is niet alleen of het volk wel of niet in stemt. Het is ook of je de problemen vóór het volk oplost." Tot nu toe, stelt Vollaard, hebben de politici steeds weer een stap vooruit gezet, omdat het schrikbeeld van niets doen nog veel erger was. Met zo'n negatie ve keuze is het moeilijk de harten van kiezers te win nen, erkent hij. Toch heeft hij hoop dat de politici daarin slagen, bijvoorbeeld door de nadruk te leggen op het praktische nut van Europa en de euro: we ver dienen er met zijn allen toch goed aan. „Je ziet wel dat de Nederlandse regering daar meer voor doet. Ik ben daarom voorzichtig optimistisch." Dat is politiek econoom Mügge ook. Hij ziet de poli tiek héél geleidelijk terrein terugwinnen op de finan ciële markten. „Tijdens de laatste top hebben de rege ringsleiders toch hun poot stijf gehouden en zijn ze niet gezwicht voor Engeland, dat de belangen van de financiële sector verdedigde. Ik denk dat we dat meer gaan zien." Daarnaast, zegt hij, is te zien dat politici proberen de financiële markten beter te begrijpen en hun afhan kelijkheid van lobbyisten te verminderen. „Na jaren te hebben geslapen, krabbelen ze langzaam op. Ik verwacht dat we de komende jaren een discussie gaan krijgen over welk economisch groeimodel we willen hebben. Als je een duurzaam model hebt, wil len de banken heus wel geld lenen." Hans Achterhuis is er nog niet gerust op. „De situatie is zeer ernstig", meent hij. Een terugkeer van de poli tiek ziet hij even niet meer. Maar hij heeft de hoop nog niet opgegeven. „Ik ben als filosoof beïnvloed door Hannah Arendt. Die zei dat de politiek altijd op nieuw kan beginnen. Ik geloof echt dat dat kan." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 147