Van hts'cr tot JL 5 spectrum W '5 MS-.. f-Vl. rfte sfe v Luuk Jansen (31) gaat de weg die bijna geen enkele Nederlandse jongere meer bewandelt. Hij legde de gelofte van armoede en kuisheid af. Dat gebeurde, tot zijn eigen verbazing, in Dublin, waar hij voor de rest van zijn leven lid zal zijn van de orde der Dominicanen. „Ik dacht altijd dat geloof een sprookje was." Zaterdag 31 december 2011 HP& -4 Is de zware, hou- ten deur open gaat, staat Luuk I;. Jansen in smette loos wit habijt klaar om zijn gast te verwelkomen. Hij gaat voor door verlaten gangen, rondom de enigszins vervallen kloos tertuin. Dit is de omgeving waar hij zijn bestemming vond, het Dominica ner klooster van Dublin in Ierland. In september legde hij de gelofte van armoede en kuisheid af. „Ik moet mijn bankrekeningen nog opheffen, zodat niets meer een simpel leven in de weg staat. Ik krijg voortaan 150 eu ro per maand, maar dat heb ik niet eens nodig." Hij had als afgestudeerd hts'er geld, status en lol in het leven. Leuke vrien din ook. Ze dachten aan trouwen, overwogen een huis te kopen. Maar ze waren beiden nogal druk met werk en reisden veel. Voor zijn vrien din was dat na drie jaar aanleiding af stand te nemen. „Nu denk ik dat het zo moest lopen om mijn bestemming te vinden. Doordat ik vrij was, stond ik open voor God. Toen ervaarde ik pas de liefde van en voor God, meer dan ooit met een mens. Het was voor mij duidelijk dat ik die roeping moest uitproberen en ik ben daarom ingetre den tot de orde der Dominicanen." Al het andere in zijn leven werd on dergeschikt. „De mens leeft erg voor zichzelf, altijd op zoek naar meer. Als hij die leuke vakantie eindelijk kan boeken en die leuke auto heeft kun nen kopen, dan is hij blij. Dat geeft een kick, maar die duurt kort, tot de volgende kick. En dat gaat eindeloos door. Als je het geloof ervaart zoals ik, heb je dat niet meer. Je krijgt vaste grond onder de voeten, het maakt al les stabiel. Ik weet in mijn hart dat God mij hiervoor heeft geroepen." Tot zijn eigen verbazing. Want als ie mand overtuigd aanhanger was van de evolutietheorie, dan hij wel. „Ik was geïnteresseerd in wetenschap, in logica." Voor zijn hts-afstudeerop- dracht zou hij namens Philips naar Mexico reizen. Dat ging niet door, maar een docent concludeerde dat hij blijkbaar graag naar het buitenland wilde. Hij regelde een plek in Gal- way, Ierland. „Daar bleef ik hangen." Hij kreeg een baan bij Thermo King, een bedrijf dat koelinstallaties maakt voor vrachtwagens. „Een hoogbegaaf de collega op kantoor begon met mij te discussiëren over God. Dat waren heel interessante gesprekken over de evolutietheorie, de geschiedenis van de Bijbel en de vraag of we de Bijbel kunnen vertrouwen. Voor mij was dat nieuw, ik had nooit zulke spiritue le gesprekken gevoerd, wist niets van geloof Ik kom niet uit een gelovig ge zin, ben niet gedoopt en het katholie ke geloof zei mij als noorderling hele maal niets. Ik dacht dat geloof een sprookje was, dat niets met de reali teit te maken had." Hij gelooft nog steeds dat er sprake is van evolutie, maar is er inmiddels van overtuigd dat God aan de basis daarvan staat. „God heeft het alle maal in gang gezet. Op zijn ontwerp is logica, evolutie gebaseerd." Dat be sef kwam stukje bij beetje, vooral door er over te lezen. „In het begin dacht ik: baat het niet, dan schaadt het niet. Maar gaandeweg raakte ik meer geïnteresseerd, begon ik te bid den en kreeg ik steeds meer de beves tiging dat geloof dat God echt een verschil in je leven maakt. Je gelooft het misschien niet, maar ik maakte mee dat ik op mijn werk al een hele tijd iets nodig had, dat maar niet kwam. Toen ik een kerk voorbij liep, heb ik er om gebeden en toen ik te rugkwam op mijn kantoor stond er een bericht over op de telefoon." Negen maanden nadat zijn collega over het geloof was begonnen, werd Luuk Jansen katholiek. Alles wat daar voor nodig is, deed hij op één dag: doop, eerste heilige communie, heilig vormsel en de Blasius-zegen tegen kwalen. Hij werkte nog een tijdje in de VS en had even een eigen IT-be- drijf „Ik was constant zoekende wat ik met mijn leven wilde. Tot ik besef te dat ik mijn ervaring op anderen wil overbrengen. Het geloof verbetert je leven zo enorm, dat ik het niet voor mezelf wil houden. De meeste mensen hebben niet door dat God echt is. Ik wil uitdragen dat het een belangrijk onderdeel van mijn leven is geworden, dat het relevant is. Niet om de tijd te doden of uit angst dat er na de dood niets zou zijn. Nee, het is een bewuste keuze." Het zal niet altijd even makkelijk zijn, denkt hij. „Iedereen kent verleiding. In principe moet je altijd goed zijn, maar dat lukt niet iedereen. Kijk naar wat er allemaal boven water kwam over misbruik in de katholieke kerk. Wat er is gebeurd, bewijst dat wij menselijk zijn. En het heeft te maken met macht, met misbruik van macht Het is het verhaal van Eva en de ap pel. Het was een egoïstische keuze, Eva vond het genot belangrijker dan de consequentie: verbanning uit het paradijs. Alle geestelijken die over de schreef zijn gegaan, hebben niet voor door Dick Hofland foto GPD anderen gekozen, maar voor zichzelf. Voor macht, plezier, genot. Ik houd me vast aan de overtuiging dat hoe dichter je bij God staat, hoe minder belangrijk dat allemaal wordt." Als hij het klooster verlaat, bijvoor beeld om enkele weken bij familie te zijn, wordt hij onrustig. „Hoe fijn het ook is iedereen te zien, ik merk dan dat ik minder stabiliteit heb. Het ge voel van vrede wordt langzaam ver stoord. Als ik in het klooster ben, heb ik een dieper gevoel van compleet heid. Ik besef dat ik niet de 'normale' weg bewandel, maar mijn familie ac cepteert die keuze. Ze zien dat ik op mijn plaats ben." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 145