13 V&/ Een nieuw jaar betekent altijd een hoop wijzigingen in wet- en regelgeving. Ook in 2012 verandert er weer veel. Op deze pagi na een selectie uit de veranderingen die ons te wachten staan. Hond en baas niet langer anoniem in het nieuwe jaar Landelijk Diplomaregister moet fraude tegengaan 'Nederland wordt het zwarte schaap van Europa qua kinderopvang' Gjalt Jellesma, voorzitter belangenvereniging Boink zaterdag 31 december 2011 door Tanja Kits en Dieuwertje Kuiper beeld Jos van Koolwijk Op diverse snelwegen gaat de maximumsnelheid in september naar 130 km per uur. Per 1 januari gaan de verkeersboetes fors omhoog. De boete voor door rood licht rijden wordt 220 euro (was 180). Voor on nodig claxonneren volgt een prent van 340 euro. Dat zelfde bedrag wordt opgelegd voor het negeren van een voetganger bij het zebrapad (was 100 euro). Aso ciaal gedrag gaat met minimaal 140 euro omhoog. Het recht van overpad is oorzaak van menige burenru zie. Per 1 januari is dat recht door verjaring niet meer aanvechtbaar. Als buren zonder bezwaar er meer dan twintig jaar gebruik van hebben gemaakt, dan blijft het recht op de grond rusten. Ook bij eventuele ver koop van het perceel. Alleen met toestemming van de gebruiker kan het recht op overpad vervallen worden verklaard. Gemeentes mogen voortaan een tegenprestatie vra gen van mensen die een bijstandsuitkering ontvangen. Die tegenprestatie bestaat uit werkzaamheden die nut tig zijn voor de samenleving. Welk soort werkzaamhe den, dat mag de gemeente samen met de uitkerings gerechtigde zelf bepalen. Het gaat om hooguit een paar uur per dag of per week, en het mag geen werk zijn waar eigenlijk voor betaald moet worden. De Jackpottrekking van de Staatsloterij wordt ver nieuwd. Met ingang van het nieuwe jaar wordt door een speciale machine tijdens een live-uitzending be paald of de jackpot gaat vallen of niet, waarmee de trekking voor iedereen inzichtelijk is. De nieuwe Jack potmachine bevat een oranje en zes blauwe ballen. Als de oranje bal getrokken wordt, gaat de Jackpot val len, en wel op het daarna te trekken lotnummer. Geen meteropnemer meer aan de deur: de overheid wil de komende jaren overal slimme meters plaatsen, oftewel digitale energiemeters waarvan de meterstan den op afstand zijn uit te lezen. In 2012 wordt begon nen met het plaatsen van de nieuwe meters in enkele specifieke situaties: nieuwbouw, grootschalige renova tie of bij reguliere vervanging. Vanaf 2014 komen de slimme meters in alle huishoudens in Nederland. Studenten moeten voortaan ook in- en uitchecken als ze met het openbaar vervoer reizen. Op diverse inter netfora is te lezen dat studenten er niet blij mee zijn. Het betekent een extra handeling. Maar de NS willen op deze manier zien hoeveel en op welke trajecten ge reisd wordt door studenten. Het zwartrijden kunnen ze er niet mee terugdringen, want wie zwart wil rijden doet dat toch wel. Met of zonder incheckverplichting. Hond en baas kunnen in 2012 niet langer anoniem door het leven gaan. Alle pups die in dit jaar geboren worden moeten verplicht worden gechipt. De houder van de pup moet zijn of haar gegevens laten registre ren in een database. Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren (PvdD) strijdt hier al voor sinds 2008: „Wat ons betreft is dit te laat, maar ik ben er deson danks heel blij mee. Een goede registratie is hard no dig om malafide fokkers te achterhalen. Die mensen die honden de ene na de andere pup laten werpen in donkere, vieze schuren. Dat is nu niet te doen." Honden moeten de chip binnen zeven weken krijgen, anders wordt de hond illegaal en de baas strafbaar. Nu worden nog veel honden zonder vaccinatie of herken bare afkomst uit het buitenland gehaald. Ook houden niet alle fokkers zich aan de regels. Met de registratie zijn de hond en het moederdier altijd terug te vinden. Dit zal ook de zwerfdierenproblematiek indammen, denkt Ouwehand. De Partij voor de Dieren had het liefst alle honden ge- chipt, maar tot dusver worden alleen de in 2012 gebo ren pups meegenomen in de database. Ouwehand: „Aangezien een hond ongeveer vijftien jaar kan wor den, zullen over vijftien jaar alle honden zijn geregis treerd." Gezondheidsproblemen die honden oplopen door het doorfokken op uiterlijke kenmerken, zijn hiermee niet opgelost. Daarom heeft de PvdD een tweede motie ingediend voor verdere maatregelen. Diploma onder de kofïïevlekken, kwijt geraakt tussen de troep op zolder of verscheurd door de hond? Geen paniek, begin volgend jaar worden alle diploma's cen traal opgeslagen in het landelijk Diplomaregister. Hier mee kunnen burgers, onderwijsinstellingen, werkge vers en overheden makkelijk een diploma controleren op echtheid. De database bevat diploma's uit het voort gezet onderwijs, het hoger onderwijs, het beroepson derwijs, de volwasseneneducatie en Nederlands als tweede taal. Als een werkgever een diploma wil controleren moet de bezitter van het diploma wel eerst toestemming ge ven. Daniël Blok van de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) legt uit: „Het is niet zo dat werkgevers straks zelf toegang hebben tot het diplomaregister. Alleen de diplomahouder kan er een gecertificeerd PDF-bestand uit opvragen." Overheidsorganen die de gegevens voor wettelijke taken gebruiken, hebben wel direct toegang tot de database. Het register bevat alle diploma's en certificaten die de DUO digitaal heeft en wordt van daaruit verder uitge breid. De diplomabezitter kan via internet inloggen met DigiD en zo het document downloaden. „Dit is nadrukkelijk geen kopie van het diploma, maar een rechtsgeldig uittreksel," aldus Blok. Hij is niet bang voor eventuele lekken in de beveiliging: „In verband met de DigiNotar-affaire, zijn de veiligheidseisen van het Diplomaregister extra aangescherpt." Op 1 januari wordt de Deltawet van kracht, die de wettelijke basis vormt voor een nieuw Deltaplan. Niet alleen moet Nederland beschermd blijven tegen hoog water, ook de zoetwatervoorziening moet op peil blij ven. Het Deltaprogramma 2012 bevat voor volgend jaar onder meer de kribverlaging van de Midden-Waal en de versterking van de Delflandse kust, de kust bij Scheveningen en de sluizen bij Lemmer. De spaarloonregeling en de levensloopregeling gaan beide op in de nieuwe vitaliteitsregeling. De vitaliteits- regeling gaat officieel in per 1 januari 2013, maar al in 2012 mag je je niet langer aanmelden voor de levens loopregeling of spaarloonregeling. Het voordeel van de nieuwe regeling is dat geld straks vrij opneembaar is, terwijl het spaarloontegoed vier jaar vast stond en het levenslooptegoed alleen voor verlof bestemd was. Het moet afgelopen zijn met de stuwmeren vakantie dagen die sommige werknemers hebben. Ze drukken bij veel bedrijven op de begroting. Daarom mogen de wettelijke vakantiedagen (20 voor fulltimers) geen vijf jaar meer blijven staan, maar maximaal een halfjaar. Werknemers die langdurig ziek zijn krijgen voortaan recht op hetzelfde aantal vakantiedagen als gezonde werknemers. Het was de bedoeling per 1 januari van start te gaan met de nationale politie. Maar omdat de Eerste Ka mer er nog over moet besluiten, is het uitgesteld. On dertussen wordt achter de schermen druk gewerkt aan de vorming van het nationale korps, dat gaat be staan uit tien regionale eenheden. Het komt in de plaats van de huidige 26 regionale politiekorpsen. Ook het KLPD valt straks onder de nationale politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13